Dům bez střechy vypláchl liják. Bytem Svobodových se valila voda.

Dům bez střechy vypláchl liják. Bytem Svobodových se valila voda. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dům bez střechy vypláchl liják. Bytem rodiny na Šumavě se valila voda

  • 6
Pětice nových majitelů začala přestavovat bytovku v šumavském Stožci na apartmánové byty dost nešťastně. Sundali střechu a krov, jenže přišel liják s vichřicí. Lidem do bytů zateklo tak, že mají zničené vybavení. Museli se nastěhovat k příbuzným či do náhradních bytů.

Vladimír Svoboda žije ve Stožci na Prachaticku s těžce nemocnou manželkou Marií čtyřicet let. Ve čtvrtek slavil 86. narozeniny. Tedy slavil - místo krájení dortu se brodil bytem v gumovkách, vynášel kbelíky, hrnce, lavory a pekáče plné vody.

Jejich byt ve třetím patře starého bytového domu je nejvíce zničený. Sundanou střechou do něj začalo při prudkém dešti téct.

Staří nájemníci popisují, že se bytem valily proudy vody, na zemi bylo až 15 centimetrů. „Koberce jsou na vyhození, nábytek zničený, elektronika také a celý byt je úplně mokrý. Na podlaze jsou parkety, které bude potřeba vytrhat,“ popisuje spoušť 81letá Marie Svobodová a přikládá do kamen.

Jedny mají v obývacím pokoji a druhé v ložnici. Ačkoliv z kamen sálá teplo, zdi jsou, jako by na ně někdo před vteřinou chrstl kbelík vody. Stěny jsou tak promočené, že u stropu se loupe několik vrstev malby, které za roky na zdi byly.

„Dříve dům patřil vojenským lesům, pak národnímu parku. Každý tu ale jen vybíral nájem a neinvestoval. Vezměte si, kolik nám je, a dřevo na topení si nosíme do bytu ve třetím patře ze sklepa ručně po schodech,“ vypráví Vladimír Svoboda.

V domě je celkem 18 bytů. Z devíti se lidé už před časem vystěhovali, třeba proto, že neplatili nájem. Ve zbylých lidé žijí. Byt Svobodových je jedním z nejpostiženějších, protože je v nejvyšším patře a nad ním kromě stropu a škváry nic jiného nebylo.

Nestíhali vynášet kbelíky s vodou

I ostatní byty jsou ale zničené, protože vichr byl tak silný, že plachta, která byla na domě místo střechy, vydržela pár minut. Pak už pršelo rovnou do domu. Voda protekla všemi patry.

„Nestíhali jsme vynášet kýble, a tak jsme vodu koštětem vyháněli na chodbu a tudy tekla dolů po schodech,“ dodala Svobodová. Dům patří pěti právníkům z Prahy. Jedním ze spolumajitelů je podle výpisu z katastru nemovitostí Milan Mraček, který funguje ve Stožci jako správce domu a předseda sdružení vlastníků. Ten se za vzniklou situaci omlouval.

„Chtěli jsme dům rekonstruovat ještě před zimou, alespoň udělat okna a střechu. Že se stane toto, nikdo netušil. Naprosto chápu, že jsou nájemníci rozezlení, ale chceme byty opravit, pojišťovna uhradí škody a oni dostanou i slevu z nájemného,“ prohlásil Mraček.

Zároveň odmítl spekulaci některých lidí, že majitelé dům začali opravovat v době, kdy na Šumavu pomalu přichází zima, aby znepříjemnili život nájemníkům. Z části domu mají být klasické nájemní byty, ze zbytku apartmánové.

Ve Stožci jsou jen dvě roční období: zima a chladno

Stožec okamžitě nabídl lidem alespoň dočasné ubytování v turistické ubytovně přímo v budově obecního úřadu.

„Jsme v kontaktu i se sociálním odborem v Prachaticích a pomůžeme lidem se žádostmi o pomoc v nouzi. Hledáme i náhradní byty, hlavně pro Svobodovy. Jednáme o bytě přímo v Prachaticích vedle nemocnice. Snad to vyjde,“ říkal starosta Martin Černý.

Někteří obyvatelé „vypláchnutého“ domu bydlí u příbuzných, jiní na ubytovně, přímo v domě zůstali jen nejstarší Svobodovi. Doufají, že jim vyjde byt v Prachaticích. Jako důchodci by měli vše více po ruce a Marie Svobodová by byla blíž lékařské pomoci, kterou potřebuje.

„Loni v zimě jsme zažili výměnu oken, kdy jsme to tak tak zvládli, protože v bytě byla strašná zima. Teď toto. Tady ve Stožci se říká, že jsou jen dvě roční období - chladno a zima. Mezitím jsou maximálně tři teplé dny. Takže i když k Šumavě máme vztah, za pohodlím půjdeme rádi,“ dodal Svoboda.