Kulturní dům Slavie v Českých Budějovicích byl postaven v roce 1872. Za dobu

Kulturní dům Slavie v Českých Budějovicích byl postaven v roce 1872. Za dobu své existence měl několik majitelů i názvů. Od roku 1962 patří městu. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dům kultury Slavie bude žít dál, českobudějovická radnice ho opraví

  • 3
Chátrající českobudějovický kulturní dům Slavie z roku 1872 znovu ožije. Radní se rozhodli, že dům neprodají a chtějí ho nechat zrekonstruovat. Na úterní veřejné diskuzi se tu debatovalo, jakou podobu by měla Slavie mít.

Debatovat přišli zástupci města, architekti, scénografové i umělci. Své návrhy na rekonstrukci Slavie představily dva týmy architektů. Mladí architekti z pražského Ateliéru Edit! chtějí Slavii proměnit na kulturní centrum 21. století. Lidem ukázali návrhy pomocí počítačové vizualizace.

V českobudějovickém kulturním domě Slavie a v jeho okolí se nyní koná festival MitOst.

"Šatny i toalety se přesunou do prvního patra, přistaví se východní křídlo a prostor pro setkávání lidí se sjednotí. Velký sál zůstane zachován s tím, že bude multifunkční. Schodiště taky zůstane na svém místě, jen by se prosvětlilo. Vedle reprezentačního sálu počítáme i s klubovou scénou a zkušebnami," řekl Vítězslav Danda z Ateliéru Edit!

Martin Krupauer z českobudějovického Atelieru 8000 kladl důraz hlavně na ekonomickou udržitelnost a konkurenceschopnost kulturního domu. "Do objektu se musí vnést život. Velký sál by se zachoval, přibyl by komorní sál i black box - tento typ sálu se dá využít na všechny možné akce," řekl Krupauer.

Jestli nakonec město nechá přeměnit Slavii na kulturní centrum 21. století, nebo jí ponechá status památkové rezervace a bude sloužit baletkám, tanečním školám nebo šachistům, bude zřejmě jasné až příští rok.

Už v říjnu se osudem kulturního domu bude zabývat rada města. "Vytvoříme podklady pro zadání rekonstrukce a definujeme, co v objektu chceme," uvedla náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová. Na rekonstrukci Slavie bude potřeba asi čtvrt milionu korun.