Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva nové domovy seniorů na jihu Čech nabídnou celkem 136 míst

  11:34aktualizováno  11:34
V příhraničí se zlepší komfort pro seniory, kteří potřebují péči v domově důchodců. Jihočeský kraj vybuduje nová sociální lůžka v Dačicích a v Kaplici. Senioři se do nich mají nastěhovat už v roce 2017.

Domov seniorů sídlí v budíškovickém zámku, který vznikl přestavbou původní renesanční tvrze z roku 1681. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V Dačicích na Jindřichohradecku se v domov pro seniory změní nevyužívaná budova v nemocničním areálu. V Kaplici na Českokrumlovsku nechá kraj přestavět původní dům a rozšíří ho o další pavilon.

Náklady na investici v Dačicích se odhadují na 90 milionů korun, v Kaplici na polovinu. V obou nových domovech vznikne celkem 136 lůžek, důchodci je mají obsadit už začátkem roku 2017. Stavbě obou sociálních zařízení dali ve čtvrtek zelenou krajští zastupitelé.

Nový domov v Dačicích má zčásti sloužit jako náhrada za Domov seniorů Budíškovice, který dnes sídlí v rozlehlém zámeckém objektu a nehodí se k modernizaci.

„Využitím nemocniční budovy v Dačicích se kraji podaří i ušetřit provozní náklady. V Budíškovicích je 138 lůžek, přičemž jsou tam přijímáni i obyvatelé jiných krajů, které na jejich pobyt nepřispívají,“ uvedla vicehejtmanka Ivana Stráská.

Seniorům se zvýší komfort

Proto se kapacita v náhradní budově nemocnice v Dačicích sníží na 78 lůžek. Navíc může nový domov nakupovat stravovací a jiné služby od krajské nemocnice, s níž bude sousedit. Domov pro seniory vznikne adaptací nevyužívané budovy vedle ředitelství nemocnice, v níž v minulosti sídlila i záchranka.

Seniorům z domova v Budíškovicích, který je od Dačic vzdálený asi osm kilometrů, se zvýší komfort, dostanou jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením.

„Chceme, aby v přízemí vznikl i denní stacionář pro seniory. Naší snahou je zajistit pečovatelské a terénní služby tak, aby lidé mohli žít co nejdéle v domácím prostředí a přitom měli zajištěny všechny potřebné služby,“ nastínil Petr Studenovský, šéf krajského odboru sociálních služeb a zdravotnictví.

V dačickém denním stacionáři má být kolem 14 míst. Přesné počty vzejdou z projektové dokumentace, kterou už odborníci zpracovávají.

Spolu se stavebním povolením ji chce mít kraj hotovou v létě, na podzim vybrat v soutěži zhotovitele tak, aby se do přestavby pustil na konci letošního roku a nejpozději do začátku 2017 ji dokončil.

Její součástí má být i oddělení budovy od areálu nemocnice, nový vjezd, sadové úpravy a vybavení interiérů. Třetinu z celkových nákladů na nový domov chtějí krajští politici získat ze státní kasy.

Dačický starosta plány kraje vítá. „Pro nás to znamená, že se využije jedna z prázdných budov v nemocničním areálu a senioři se dostanou do krásného prostředí. Doufáme, že se podaří zprovoznit i stacionář. Chtěli bychom, aby ho mohli využívat i lidi s postižením,“ podotkl starosta Karel Macků.

V Kaplici je domov pro seniory složený ze dvou budov, přičemž ta druhá je patro na stanici léčebny dlouhodobě nemocných v krumlovské nemocnici. Záměrem kraje je postavit vedle původního domova v Kaplici novou budovu. Do ní přestěhovat seniory z nynější budovy a poté ji také zmodernizovat.

„Kaplický domov má 24 lůžek, v Krumlově jich máme 28. Celkovou kapacitu chceme po rekonstrukci zvýšit z 52 na 58 míst. Protože tady budeme stavět na dvě etapy, počítáme, že by vše mohlo být hotovo v prvním čtvrtletí 2017,“ popsal Studenovský. Přitom i v novém kaplickém domově budou jen jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje se sociálním zázemím a další prostory pro vyžití obyvatel.
Nejčtenější

VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Hokejové Budějovice selhaly. Co bude s klubem dál?

Českobudějovický hokejista Vít Jonák v utkání s Kladnem.

Hokejisté Českých Budějovic a jejich fanoušci snili o postupu do nejvyšší soutěže. Ale skončili v semifinále play off...

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Další z rubriky

VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Nemocných s chřipkou ubývá. Epidemie ale na jihu Čech zatím nekončí

(Ilustrační snímek)

Chřipce už letos na jihu Čech podlehlo 25 lidí. Zatím poslední obětí se stal osmdesátiletý muž. Ačkoli v minulém týdnu...

Pejskaři z celé země venčili v Prachaticích, podpořili týrané štěně

Zhruba 200 lidí se v úterý po 17. hodině sešlo v Prachaticích k hromadnému...

Přes dvě stovky lidí a asi stovka jejich psích společníků ze všech koutů Česka se odpoledne sešli na prachatickém...

Najdete na iDNES.cz