Servery uložené v oleji ukazuje majitel společnosti WEDOS Josef Grill.

Servery uložené v oleji ukazuje majitel společnosti WEDOS Josef Grill. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Dvakrát dobyl trh s webhostingem. Je to malý zázrak, říká podnikatel

  • 17
Každý sedmý mail, každá sedmá stránka na českém internetu „teče“ přes servery v Hluboké nad Vltavou společnosti Wedos Josefa Grilla. Jeho kariéra je příběhem skoro až neuvěřitelného úspěchu. Ještě na studiích založil firmu Forpsi zabývající se webhostingem. Stala se jedničkou na trhu. Později ji prodal. Po letech úspěch opakoval se společností Wedos.

Wedos nyní staví v Hluboké nové datové centrum. Svou technologií bude jedním z nejmodernějších v Evropě. Teplo ze serverů navíc bude vyhřívat místní plovárnu.

Měl jste firmu, kterou jste prodal. A pak jste založil další, jež dělá úplně to samé. Proč?
Přiznávám, že to vypadá divně. Forpsi ve Ktiši byla jedničkou na trhu. Všechno šlapalo skvěle, vybudovali jsme tam nové data centrum. Jednoho dne mi přišel mail od italské společnosti Aruba s tím, že mají zájem nás koupit. Po delším jednání jsme se nakonec dohodli na podmínkách a plácli si. Firmu jsem ještě dva roky vedl, pak jsem začal dělat něco jiného.

To jste neměl ve smlouvě nějakou konkurenční doložku?
Měl, na pět let. Vše začalo tím, že jsme se přestěhovali na Hlubokou, protože jsme děti učili odmalička anglicky a na Hluboké je anglická školka. Postavili jsme si tu dům a já jsem začal vymýšlet nové podnikání. Pronajal jsem si tu prostory v centru a prodával jsem přes internet stavební materiál. Na konci roku 2009 jsem se dozvěděl, že dům, kde jsme měli kanceláře, je na prodej. No, a tak jsem ho koupil. A pak jsem si položil zásadní otázku, co s takovým prostorem budu dělat. V přízemí jsme objevili kryt civilní obrany, o kterém jsme předtím ani nevěděli.

Manažeři v kraji

V seriálu MF DNES představujeme úspěšné podnikatele a manažery v Jihočeském kraji.

Takže jste koupili dům a teprve pak jste začali vymýšlet, co s ním budete dělat?
Ano. Protože tu vedla páteř optiky, řekli jsme si, že jediná možnost, jak to využít, je dát sem servery. Zrovna končilo pětileté období, kdy jsem neměl podnikat v tomto oborou.

Jak na to reagovali noví majitelé Forpsi?
Říkali mi, ať neblázním, že jsou to vyhozené peníze, že trh už je rozdělený.

Měli pravdu?
Asi ne, protože po 38 měsících jsme je předběhli. Dnes rosteme mnohem rychleji než trh, takže zákazníci přecházejí od konkurence k nám. Rosteme dokonce rychleji než všichni ostatní dohromady.

Bylo pro vás těžší rozjíždět Forpsi, nebo Wedos?
Každé bylo úplně jiné. Forpsi jsem rozjížděl jako student. Měl jsem pětistovku v kapse, začínali jsme doma s přítelkyní, nyní manželkou. Když jsme přijali první zaměstnance, spali jsme v kuchyni nebo v podkroví. Byla to ale doba, kdy internet bylo skoro sprosté slovo, takže trh byl nepolíbený. Šli jsme krok za krokem, dělali jsme chyby, ze kterých jsme se učili. Wedos byl jednodušší v tom, že jsme měli kapitál a zkušenosti. Trh byl ovšem rozdělený. Já jsem ale přesně věděl, co zákazníci chtějí a jaké jsme dřív udělali chyby. Mohl jsem dělat dlouhodobá rozhodnutí, aniž bych se musel děsit toho, že musím na konci měsíce zaplatit to a to. Ale mohli jsme hodně prodělat, kdyby to nevyšlo.

Jakou pozici Wedos nyní na trhu má?
V oblasti webhostingu jsme suverénně největší na trhu. Třináct a půl procenta českého internetu protéká našimi servery. Tento dům, kde nyní sedíme, určitě patří mezi pět nejdůležitějších budov v Česku z hlediska internetu.

Josef Grill

Narodil se 13. července 1973 v Prachaticích, od dětství žil v Netolicích. Absolvoval Střední rybářskou školu ve Vodňanech, poté vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně. Během studií začal podnikat s registrací domén a později v oblasti webhostingu. Jeho společnost Forpsi se postupně stala jedničkou na trhu. V roce 2005 ji prodal. Po pěti letech založil v Hluboké nad Vltavou novou společnost Wedos. A znovu se dostavil úspěch. Je ženatý, má tři děti. Velkým koníčkem je fotbal a práce.

Stalo se někdy, že byste „vypadli“?
Bohužel, ano. Sešlo se moc věcí a loni v květnu naše servery dvacet minut nefungovaly. Celé roky, co se v podnikání pohybuji, si s sebou vždycky všude beru notebook. Jednou jedinkrát jsem to neudělal. A samozřejmě v okamžik, kdy došlo k této události. Bylo extrémní horko, spadl nám jistič, přehřál se, porouchal se generátor i záložní zdroj. To všechno by šlo vyřešit, ale zhroutila se nám do toho ještě interní síť. Prostě katastrofa. Za odpoledne jsem udělal víc než 500 hovorů. Operátor mi dokonce zablokoval telefon, protože si myslel, že mi někdo zneužil SIM kartu a nepřetržitě volá ze zahraničí. V důsledku toho nyní stavíme novou budovu.

Jak to s tím souvisí?
Zákazníkům nabídneme možnost, že budou mít živá data na dvou místech. Pokud by jedna budova vybouchla, nikdo to na svých stránkách nepozná. To bude naše obrovská konkurenční výhoda.

Vzhledem k nákladům 50 milionů korun je to dost drahá záloha, ne?
Samozřejmě tam budeme mít další servery a chceme se hodně rozrůstat. Nyní cílíme na Polsko. Je to sice velká investice, ale brzy se nám vrátí. Budeme tam mít unikátní technologii chlazení serverů – budou uložené ve vanách naplněných olejem. Bude to teprve druhá taková instalace v Evropě.

Čím je olejové chlazení lepší?
Je to výrazně levnější na pořízení i na provoz oproti klasické vzduchotechnice. Dali bychom 20 milionů jen za klimatizace. V případě oleje to vyjde při stejném výkonu na čtvrtinu. Máme spočítané, že do pěti let se nám celá stavba zaplatí jen na úsporách za elektřinu. Olej totiž skvěle odvádí teplo oproti vzduchu. Díky tomu můžeme serverům i zvýšit výkon o třetinu. A těch výhod je celá řada. Odpadním teplem budeme navíc vytápět plovárnu.

Jak velký to bude mít na teplotu vody vliv?
Bude záležet, jak se nám bude dařit. Zpočátku se budeme reálně pohybovat někde okolo 200 až 300 kilowatt tepla 24 hodin denně. Takže té energie bude hodně, v podstatě by se dalo koupat i teď na podzim. Se servery, které máme teď, bychom ten menší bazén mohli celoročně udržovat na 35 stupních úplně v pohodě.

Je taková technologie ojedinělá?
Myslím, že budeme první na světě. Nevím o tom, že by někdo servery vyhříval bazén. Celý ten systém, který tu máme, testujeme dva a půl roku. Všichni nám říkají, ať si to necháme patentovat nebo zaregistrovat jako užitný vzor, tak o tom přemýšlíme.