Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smutné prvenství: každý jedenáctý Jihočech zemře na dýchací potíže

  10:01aktualizováno  10:01
Kvalitou ovzduší patří Jihočeský kraj mezi nejlepší oblasti v republice. Přispívá k tomu i to, že pětina území leží v chráněných oblastech a je tu nejvíc lesů. Jihočechům nekazí vzduch těžký průmysl, otravují si ho sami, když v topné sezoně ládují své kotle odpadky a nekvalitním uhlím.
Mnoho Jihočechů má lokální topení a jen část z nich topí ekologicky, Ilustrační snímek

Mnoho Jihočechů má lokální topení a jen část z nich topí ekologicky, Ilustrační snímek | foto: AP

„Co se týče imisních limitů, jsme na tom nejlépe z celé republiky. U imisí oxidů dusíku má Praha 13,4 tuny na kilometr čtvereční, zatímco Jihočeský a Liberecký kraj jenom tunu. Jenže u oxidu siřičitého jsme na tom s Prahou a Libereckým krajem stejně s podílem 0,8 tuny na kilometr čtvereční. A ještě lépe jsou na tom na Vysočině, v Jihomoravském a Olomouckém kraji,“ uvedla Irena Votrubová z Krajské správy Českého statistického úřadu České Budějovice.

A proč se může hlavní město srovnávat v hodnotách oxidu siřičitého s řídce osídlenými a průmyslově méně zatíženými jižními Čechami?

„Je to tím, že Pražané používají hodně plyn. U nás má spousta lidí lokální topení a jen část z nich topí ekologicky. Odsiřovací zařízení na komínech už je většinou kvalitní všude, ale v kraji máme nejmenší podíl plynofikovaných domácností, protože kopcovitý terén nedovoluje výstavbu plynovodů do nejvzdálenějších obcí,“ objasňuje Votrubová.

A zdůrazňuje, že přesto množství oxidu siřičitého na kilometr čtvereční nedosahuje v kraji ani polovinu celorepublikového průměru.

„Zhoubné nádory zdravý vzduch neovlivní“

Proto se může zdát paradoxní, že v regionu, do něhož si jezdí na rekreaci vyčistit plíce lidé z celé země i ciziny, umírá nejvíc osob ze všech českých krajů na dýchací nemoci.

„Celorepublikový průměr úmrtí osob ve věku od 65 let na chronickou obstrukční plicní nemoc, zápal plic či rakovinu průdušek nebo plic je 6,2 procenta a v Jihočeském kraji je to 8,9 procenta. To je nejvíc ze všech krajů v zemi,“ srovnává Petra Dolejšová z krajské správy ČSÚ poslední údaje, které dostali statistici od kolegů z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Největší nápor pacientů s dýchacími problémy léčí zdravotníci v českobudějovické nemocnici, především specialisté z oddělení plicního a TBC. Primář oddělení Petr Vaník tyto statistické údaje vztahující se k roku 2013 bere s rezervou.

„Nemám pocit, že by v kraji těchto úmrtí bylo víc než jinde. Jejich relativně vysoký počet na jihu Čech je ovlivněný tím, že se nám tu pravidelně objevují lidé, kteří se sem přestěhovali ze Severomoravského a Ústeckého kraje. Prokouření horníci, kteří už byli nemocní a chtěli do regionu se zdravým vzduchem,“ přemítá primář Vaník.

Zkušený plicní lékař připomíná, že zhoubné nádory průdušek nebo plic zdravý vzduch moc neovlivní. „Rakovina dýchacích cest moc nesouvisí s ovzduším, ale s kouřením. A kouří se všude stejně, rozhodně si nemyslím, že bychom nějak vybočovali,“ upozorňuje primář Vaník.

Jihočeši mají naopak příznivější bilanci v úmrtích na problémy s oběhovou soustavou, kterým podlehne nejvíc lidí v zemi.

„Nicméně, jižní Čechy jsou na tom úplně nejlíp, region má nejnižší podíl v počtu těchto úmrtí u obyvatel 65+. Republikový průměr je 51,1 procenta, v kraji zemřelo na vysoký tlak, ischemickou chorobu srdeční a cévní nemoci mozku 46,4 procenta seniorů,“ sdělila Dolejšová.

Druhou nejčastější příčinou úmrtí v kraji byla loni rakovina, na kterou zemřelo 27,2 procenta lidí. Procentuálně ženy umíraly na nemoci oběhové soustavy častěji (45,2 % úmrtí) než muži (39,4 % úmrtí), zhoubné nádory jsou naopak častější příčinou úmrtí u mužů (29,7 % úmrtí) než u žen (24,5 %).Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Nová naučná stezka za 30 milionů nabídne bobří hráz i vor na rybníku Olšina

Rybník Olšina se nachází v bývalém vojenském prostoru Boletice poblíž Horní...

Jedinečnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové naučné stezky....

Opilá žena napadla nožem dva lidi na akci v Písku

Ilustrační snímek

V sobotu kolem půlnoci vyjížděla policejní hlídka v Písku k letnímu kinu, kde se žena pod vlivem alkoholu oháněla...

Najdete na iDNES.cz