Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

S EET má potíže každý pátý jihočeský podnik, ukazují kontroly

  • 2
Téměř 1 700 kontrol už provedli po zavedení EET zaměstnanci Finanční správy a Celní správy na jihu Čech. Závadu našli u 19 procent podniků. Prodejcům, kteří kasy zavedli, vadí zbytečné papírování.

Po každém obslouženém vyjede z kasy kus papíru. Zákazníci si jich nevšímají a prodavač je nestíhá uklízet. Útržky postupně zaplavují i část pultu. Až když počet lidí v trafice prořídne, nabere jich Václav Vachta plnou náruč a odnese je do koše.

„Je to pokrytectví. Máme třídit všechno možné, chránit přírodu. A pak někdo zavede takovéhle plýtvání,“ utrousí majitel prachatického Tabáčnictví.

Než musel koupit kasu na elektronickou evidenci tržeb, dával do pokladny nový kotouč papíru maximálně desetkrát do roka. Účtenku si vyžádal jen málokdo. „Teď jich spotřebujeme sedm za týden, každý den jeden. A účtenky, které musíme vydávat, si neodnese nikdo,“ kroutí hlavou.

Prodavači ze dvou prachatických papírnictví jeho slova potvrzují. Pásky do pokladen jdou na dračku. Ty levné se vyprodaly hned na začátku roku. Teď se cena pohybuje okolo 20 korun za jednu.

Navíc jsou to kotouče s termo papírem. Ty podle některých vědeckých výzkumů obsahují toxické látky.

„Zákazníci se na takové účtenky někdy bojí sahat, říkají, že jsou jedovaté. Ale co máme dělat my? Podnikatelům taky nezbývá, než je kupovat. Největší nárůst byl před spuštěním EET, teď nápor trochu polevil. Prodejci se asi předzásobili. Až jim ale zásoby dojdou, budou muset přijít znovu,“ popisuje Taťána Kolářová z prachatického papírnictví Václav Chalupa.

EET brzy ztratí smysl, říká restauratér

I jinde považují elektronickou evidenci tržeb za zbytečnou. Třeba podle vedoucího českobudějovické restaurace Masné krámy Tomáše Olejníka se blíží doba, kdy platby kartami zcela nahradí papírové bankovky.

„Kartami se platí stále více a více. Do budoucna papírové peníze vymizí, tržby budou registrované a EET ztratí smysl,“ reagoval pro ČTK Olejník.

Zatím ale EET začíná fungovat plošně a po období relativní tolerance se zpřísňují i kontroly, které provádějí ve spolupráci zaměstnanci Finanční správy a Celní správy. Ty začaly hned po spuštění první vlny EET loni v prosinci.

„Nejprve se analyzovala data a vytipovávaly provozovny, které vykazovaly znaky krácení tržeb. První kontroly v terénu začaly v lednu, a to zejména formou kontrolních nákupů,“ přibližuje mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Pokuta až 500 tisíc korun

Podle ní se těsně po zavedení EET kontroloři snažili ukládat mírné sankce, případně méně závažné problémy promíjet. I kvůli tomu, že EET bylo pro obchodníky něčím zcela novým.

„V případě zásadního nerespektování či ignorování povinností však tolerantní nebyli. Pokud by v některých případech zjistili záměrné a opakované porušování zákona, může sankce dosáhnout až na maximální hranici 500 tisíc korun, v extrémních případech může dojít k uzavření provozovny,“ říká.

Do 15. května letošního roku provedli kontroloři dohromady v jižních Čechách 1 681 kontrol. Ve 290 případech našli u prodejců nějaký problém, během jedné návštěvy jich mohli objevit více, proto porušení zákona zjistili ve 343 případech.

Znamená to, že skoro pětina prodejců, které kontroloři navštívili, se v souvislosti s EET nechovala podle zákona. Problémy se řeší buď na místě s tím, že kontrolor může udělit pokutu až do výše 10 tisíc korun. Další variantou je předat zjištění ke správnímu řízení.

„Zatím jsme na místě rozdali 23 pokut v celkové výši 98 tisíc korun, 290 případů bylo předáno ke správnímu řízení,“ vypočítala mluvčí.

Deset tisíc korun jako pokutu mohou na místě udělit kontroloři jen v případě, že se sankcí provozovatel souhlasí. Za závažná porušení zákona, což je například nevydání účtenky nebo neevidování tržeb, hrozí až maximální pokuta.


Témata: Jihočeský kraj