Režisér Vít Klusák.

Režisér Vít Klusák. | foto: Martin Mráz, MF DNES

Ekofilm představí snímek o radaru Český mír autorské dvojice Klusák-Remunda

  • 0
Dvojice Vít Klusák a Filip Remunda natočila společný snímek Český mír. Autoři tři roky sledovali dění okolo záměru umístit americkou vojenskou základnu v brdských lesích. Film se promítá v pátek 8. října v Městském divadle v Českém Krumlově v rámci letošního festivalu Ekofilm.

Dvojice Vít Klusák a Filip Remunda před časem natočila celovečerní dokument Český sen o fiktivním hypermarketu. Další společné dílo nazvali Český mír. Snímek měl premiéru letos v květnu a sledují v něm dění okolo záměru postavit v Brdech americkou vojenskou základnu. Téměř hodinový film bude k vidění v bloku soutěžních filmů v pátek 8. října od 12.15 hodin v Městském divadle v Českém Krumlově v rámci letošního festivalu Ekofilm.

Co by si z vašeho snímku Český mír měl divák odnést?
Poznání, že občanská aktivita má smysl. Má smysl, aby občané vstupovali do politického dění. Aby se ptali svých politiků, proč a co se děje kolem nich a nespoléhali se na to, že elita to všechno zvládá dělat správně. To si myslím, že je vzkaz našeho filmu, že má smysl se angažovat i v otázkách typu, zda na českém území má stát americká základna. Člověk by si myslel, že tato otázka by spíše patřila politologům nebo ministrům a obyčejní lidé by se do toho neměli plést. Jsem docela rád, že žiji v zemi, kde se lidé z obce s devadesáti obyvateli rozhodli, že to jen tak nenechají a že se začnou ptát. Starosta této miniaturní obce založil internetové stránky a časem rozesílal tiskové zprávy do světových deníků a měl tu odvahu se do velkého dění zapojit. Náš film je svým způsobem soubojem Goliáše s Davidem, kdy proti sobě stojí, řekněme, USA a vesnice Trokavec.

Proč jste tento film přihlásili na festival o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví?
Máme dojem, že jedna ze zásadních, ne-li hlavních postav je brdský les, ve kterém ten radar měl stát. Jde o vojenský újezd, který má velmi pohnutou historii. Hitler tam měl své bunkry a vojáky. Brežněv tam měl atomové hlavice a teď náhle se tam měli objevit američtí vojáci s tímto zařízením. Je to takový les, ve kterém se střídají armády a on to tak tiše pozoruje a prorůstá těmi sovětskými bunkry, protože německé už tam nezbyly. Jakoby ta tichá příroda byla silnější než militarizační lidské snahy. Takže vedle Geoge W. Busche, starosty Jana Neorala a Ivana Martina Jirouse vystupuje brdský les.

Je to film politický?
V určitém slova smyslu asi ano, protože se politikou zabývá a ukazuje aktivní občany vedle těch aktivistů, Aktivista může mít pohnutky ideologické, kdežto aktivní občan chce něco kolem sebe změnit. Mně spíše zajímá politika na úrovni aktivnosti než aktivismu. V tomto smyslu je ten film politický. Nehledě na to, že odkrývá, že čeští politici nám s největší pravděpodobností lhali, nebo byli natolik špatně informováni, že pořádně nevěděli, z jakých důvodů by tu základna měla stát.

Jak by zněla vaše anotace filmu jako pozvánka pro diváka?
Mám říci nějaký reklamní slogan? V podtitulu filmu stojí, že jde o dokumentární komedii o americkém radaru v Čechách. Máme radost, že někteří recenzenti nám ztvrdili, že aspirujeme na komedii roku. Možná by ta pozvánka mohla znít takto: Přijďte se podívat na film, který o velmi vážném tématu pojednává nevážně ale ne ve smyslu, že by ho zlehčoval. Ale prostě. poukazuje na absurdnost naší mladé demokracie.