Energoblok Domoradice vyrábí teplo a elektrickou energii technologií spalování...

Energoblok Domoradice vyrábí teplo a elektrickou energii technologií spalování dřevní hmoty. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Kritizovaný energoblok bude vytápět Český Krumlov i přes problémy

  • 2
Kontroverzní energoblok u Českého Krumlova, jehož zkušební provoz zrušilo soudní rozhodnutí, dál vyrábí elektřinu a teplo. Minulý pátek pozvala teplárna do svých prostor všechny zájemce.

Vypadá jako hora plechu na okraji malebné vesnice pod Kletí. Pár desítek metrů od teplárny krmí obyvatel domu králíky, zatímco za jeho plotem a stokou se špinavou vodou oddechuje energoblok na biomasu. Má ambice stát se největším soukromým zařízením svého druhu v zemi. Ekologickým. Odpadním teplem navíc zásobuje asi tisícovku domácností na nedalekém českokrumlovském sídlišti Mír.

Je pošmourné páteční odpoledne a ve vzduchu cítíme siláž. Sousední průmyslovou zónu v Domoradicích přikrývá mlha. Přesto se obyvatelé ze sídliště za ni mohou radovat. Na Vánoce budou mít doma teplo.

Nejnovější zpráva: Energoblok si zajistil v rámci předběžného opatření povolení pro pokračující zkušební provoz. A to přes rozhodnutí krajského soudu, který začátkem listopadu povolení zrušil. Hovoří o tom hned na začátku páteční exkurze ředitel teplárny Jiří Drobný.

Energoblok otevřel dveře a pozval za plot veřejnost. Z Krumlova jezdí kyvadlová autobusová doprava, návštěvníkům rozdávají pracovníci tiskové materiály s informacemi o úpravách technologie.

Přibližně hodinová cesta provozem začíná u skladu sušičky základní suroviny - dřevní štěpky. Několikametrové hory mokrého paliva. S jednou dávkou přijíždí mohutný kamion. Štěpka z něho sjíždí po pohyblivé podlaze.

„Krajský úřad povolil provoz v režimu předběžného opatření. Naši odběratelé tepla se nemusí ničeho obávat,“ opakuje během cesty Drobný.

Instalovali odsávání sušičky, odhlučnili ventilátory

Dál vede trasa kolem dopravníků, násypek, ventilátorů, kotlů s posuvnými rošty a nakonec i turbíny na výrobu elektřiny. Chvílemi po železných schodech se zaprášeným zábradlím. S výkladem, jak je technologie vlídná k lidem i životnímu prostředí.

Na výtky o znečišťování okolí zareagoval majitel teplárny - firma Carthamus - úpravami technologie. Do modernizace vložil 26 milionů korun. Zároveň stáhl žádost o hodnocení projektu na vliv na životní prostředí v rámci takzvané EIA.

„Žádost po všech úpravách obnovíme. Zastřešili jsme sklad štěpky, instalovali odsávání sušičky, odhlučnili ventilátory, vodu od loňského roku z vrtů nečerpáme. Budeme hledat způsob, jak energoblok zásobovat také po železniční vlečce. Budeme řešit novou přístupovou silnici pro obsluhu,“ vypočítává Drobný.

Míjíme velín, hlavní řídicí jednotku teplárny, kde kromě nejmodernějších počítačů stojí ještě ohromné skříně s analogovými programy, pozůstatky po původní teplárně na uhlí. Carthamus některá zařízení převzal po ní.

Mnoho se toho nezměnilo, tvrdí skeptici

Provoz si mimo jiné v pátek prohlédli i starosta Českého Krumlova Dalibor Carda a místostarosta Přísečné Jaroslav Beran.

Město Český Krumlov totiž minulý týden vydalo tiskovou zprávu, ve které reaguje na rozhodnutí soudu.

„Situace je vážná. Město využije veškerých prostředků, aby dopady na obyvatele na sídlišti byly minimální. Jsme přesvědčeni, že se řešení najde,“ věří Carda. Po soudním rozhodnutí aktivoval krizový štáb.

Firma Carthamus usiluje o řádné povolení provozu energobloku už několik let. Ve zkušebním režimu je od roku 2012. Na jaře ho zrušil krajský soud poprvé a po kasační stížnosti verdikt potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Problém vidí soudy v pozměněném původním projektu a ve stížnostech lidí v okolí na zápach, prach a úbytek spodní vody. Vedení teplárny současnou kritiku odmítá. Námitky obyvatel označuje za subjektivní pocity.

K okolnímu životnímu prostředí si nechalo zpracovat anketu. Argumentuje, že většina ze 117 oslovených respondentů označila za nejvíc obtěžující silniční dopravu. Teplárna se přitom podle mluvčího společnosti Pavla Jíny podílí jen 11 procenty na silniční dopravě do průmyslové zóny, na jejímž okraji energoblok stojí. A zápach? Někdo ho může vnímat jako vůni lesa, vysvětluje.

„Tak rozhodně les nevoní. Spíš je to cítit jako siláž,“ míní místostarosta Přísečné Jaroslav Beran, který v pátek navštívil provoz už poněkolikáté. Podle jeho dojmu přibylo sice odsávání sušičky biomasy, jinak se nic významně nezměnilo.

„Zapisuji si dny, kdy mi na okna a na skleník padá prach. Není mi to ale k ničemu, inspekce životního prostředí mi napsala, že na jeho rozbory nemá peníze. Nikomu už nevěřím,“ mává rukou u králíkárny majitel rodinného domu Josef Kunt.

Podle mluvčího Jíny se páteční akce přes nepřízeň počasí vydařila. Teplárnu si prohlédly zhruba dvě stovky návštěvníků, mimo jiné i několik desítek školáků.

Akciovka Carthamus vybudovala energoblok na místě bývalé uhelné teplárny, kterou koupila v roce 2005. Od roku 2011 ji upravuje pro základní médium biomasu. Vyrábí elektrickou energii, teplem zásobuje na čtyři tisíce obyvatel Krumlova a přilehlou průmyslovou zónu. Provoz zaměstnává 43 lidí.