Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radim Holiš , Creative Commons

Průjmy a zvracení. Přes třicet děti z tábora skončilo v nemocnici

  • 5
Předčasně skončil týdenní příměstský tábor pro čtyřicet dětí ze Základní umělecké školy Vítězslava Nováka z Jindřichova Hradce. Třiatřicet dětí a tři dospělí skončili se zažívacími problémy v jindřichohradecké nemocnici.

„Mám informaci, že v táboře základní umělecké školy bylo 38 nebo 39 dětí a ve středu odpoledne většinu z nich postihlo zvracení a průjem bez teplot,“ uvedla krajská epidemioložka Jitka Luňáčková.

Hygienici od čtvrtečního rána na místě tábora v základní umělecké škole zjišťují možnou příčinu zdravotních potíží.

„Zatím jsme na samém začátku šetření. Děti však měly potíže dvě až tři hodiny po obědě, takže máme podezření na otravu z jídla. Ale zatím to není potvrzené z laboratoře, takže nemůžeme vyloučit ani jiné příčiny,“ podotkla Luňáčková.

Provozovatelem tábora je občanské sdružení Společnost přátel ZUŠ Vítězslava Nováka, které organizuje příměstský tábor nad rámec školních osnov v době, kdy má umělecká škola zavřeno a nefunguje. Tábor pořádá v prostorách školy, jídlo účastníkům dovážejí z jedné vývařovny v Jindřichově Hradci.

„Tábor jsme museli ukončit předčasně, protože zdravotní potíže dostali i ti, co pracovali s dětmi. Dohromady se o ně staralo sedm dospělých,“ řekl šéf příměstského tábora Vojtěch Maděryč, který je i ředitelem ZUŠ.

Praktikant zůstává na jednotce intenzivní péče

Ředitel jindřichohradecké nemocnice Miroslav Janovský potvrdil, že přes noc tam hospitalizovali ještě 17 účastníků z tohoto tábora.

„Jeden pacient ještě zůstává na dětské jednotce intenzivní péče, ale není v ohrožení života,“ potvrdil ve čtvrtek odpoledne Janovský. Jedná se o staršího chlapce, praktikanta. Dodal, že ještě v noci přivezla záchranka do nemocnice jednu dospělou ženu s podobnými příznaky, která nebyla účastnicí tábora. „Ve čtvrtek dopoledne jsme ji propustili domů,“ upřesnil.

Jihočeští hygienici občas podobné zdravotní problémy na letních táborech vyšetřují, u příměstského tábora se však s touto situací setkali podle Luňáčkové poprvé.