Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V srdci Orlické přehrady burácí turbíny, které dálkově řídí ze Štěchovic

  8:39aktualizováno  8:39
Kolik kubíků vody zadržuje Orlická přehrada? A jak vysoká je její hráz? Odpovědi nejen na tyto otázky dostanou lidé, kteří se vydají na exkurzi do vodní elektrárny. Průvodce jim dělají bývalí zaměstnanci.

Nad námi jsou tuny betonu, které svírají miliony kubíků vody. Prostor plný tlačítek, páček a blikajících světel působí jako vnitřek kosmické rakety. Jsme jenom pár metrů od jedné z turbín Vodní elektrárny Orlík, přesně v jejím srdci.

A najednou nám uši zalehnou zvukem, který se snad dá srovnat se startováním letadla. Lopatky Kaplanovy turbíny se začnou točit, poháněny mohutným proudem vody z přehrady. Za 120 sekund začne turbína posílat elektrickou energii do sítě.

Fotogalerie

Za takovým zážitkem jezdí na prohlídky do elektrárny každou středu a sobotu už pátým rokem desítky lidí. Hned u brány areálu si je přebírá v 11 hodin průvodce a postupně je seznámí s historií stavby i procesem výroby energie v elektrárně. Ta stojí na čtyřech turbínách - a přesně pod jednou z nich je vrchol každé prohlídky.

Průvodci jsou bývalí zaměstnanci elektrárny a naši skupinu přebírá Miroslav Zapletal, který pracoval jako zámečník. Nejprve popisuje vznik hráze, která je největší v Česku a jejíž stavba trvala od roku 1954 do roku 1961. Základ hráze pod vodou je široký 66,5 metru a silný 10 metrů. Přehrada je vysoká 92 metrů a maximální sloupec vody je 80 metrů.

„Přehrada zadržuje 720 milionů kubíků vody. A ta pohání čtyři Kaplanovy turbíny. Každá z nich má výkon 91 megawatt,“ vysvětluje průvodce.

Návštěvníky poučí o bezpečnosti v elektrárně a každý dostane ochrannou přilbu. Teprve potom může skupina projít přímo do provozu, kde je nejprve ve vestibulu zastavení u fotografických tabulí, které zachycují i povodně v roce 2002.

Miroslav Zapletal byl jejich přímým účastníkem, a tak barvitě popisuje, kudy se valila voda z přepadů na hrázi i pocity lidí, kteří do poslední chvíle zůstali v elektrárně. I její strojovna tehdy skončila pod vodou a znovuobnovení provozu trvalo déle než rok a půl.

Cesta skupiny později vede strojovnou, kde kdysi pracovalo sto lidí, dnes stačí k obsluze 14 pracovníků - i proto, že pouze dohlížejí na dění okolo turbín, které se uvádějí do chodu dálkově z dispečinku Vodních elektráren ve Štěchovicích.

Máme štěstí, protože za pár minut se má jedna z turbín zapínat. V rychlosti projdeme strojovnou a potom sestoupíme několik pater až k víku turbíny. Můžeme si vzít špunty do uší, ale všichni ze skupiny tuhle nabídku odmítají, protože chceme mít co nejsilnější zážitek. A když se turbína roztočí, opravdu to stojí za to.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

Vyhlídka se k Plešnému jezeru na Šumavě může vrátit už za rok

Vyhlídka u Plešného jezera stojí v kamenném moři na zelené turistické značce.

Třináct projektů nemá významný vliv na životní prostředí, další zůstanou u ledu, nebo si vyžádají nová opatření jako...

Děti budou dál dojíždět. Na Srubci školu letos neotevřou

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Od 1. září měli chodit prvňáčci do nové ZŠ Srubec. Jenže v obci u Českých Budějovic ještě nezačali stavět a škola bude...

Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Najdete na iDNES.cz