Falešní hasiči nabízejí předražené hlásiče požáru.

Falešní hasiči nabízejí předražené hlásiče požáru. | foto: Luboš Kratochvíl, iDNES.cz

Falešní hasiči nabízejí starším lidem předražené požární hlásiče

  • 4
Jihočeští hasiči varují před podvodníky, kteří jejich jménem nabízejí servis a prodej požárních hlásičů domácností. Osobně i telefonicky. Falešní hasiči a preventisté oslovují zejména starší lidi. Těm pak neváhají prodávat své zboží nebo služby za přemrštěnou cenu.

Samotný prodej je právně v pořádku, vymyšlením důvěryhodné identity však obchodníci klamou klienty a uvádějí je v omyl. Tím by se mohli teoreticky dopouštět podvodu. Za ten jim při dopadení a usvědčení hrozí až dvouletý pobyt ve vězení, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

„Tuto činnost neorganizuje Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje a jeho příslušníci se prodeje požárních hlásičů domácností neúčastní,“ zdůraznila plukovnice Jana Neškodná, vedoucí oddělení stavební prevence, kontrolní činnosti a zjišťování příčin požárů krajského ředitelství HZS.

Přestože se oklamaní zákazníci mohli stát obětí trestného činu, anebo přinejmenším majetkového přestupku, na policisty se nikdo z nich v této záležitosti prozatím neobrátil. MF DNES to potvrdil jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

„V kraji jsme dosud podobné oznámení nepřijali. Nikdo konkrétní nebyl zjištěn. Na věci bychom začali pracovat až v okamžiku důvodného podezření na porušení zákona,“ řekl Bajcura.

Povinnost vybavit domácnost takzvanou autonomní detekcí a signalizací mají lidé žijící v bytech nebo rodinných domech postavených po 1. červenci 2008. U všech ostatních je to dobrovolné. Hlásiče požáru jsou jednoduchým technickým zařízením vybaveným alarmem. Zdrojem napájení bývá zpravidla tužková baterie. Cena se pohybuje od 150 korun do několika tisíc. Záleží na tom, zda hlásič detekuje kouř, zvýšení teploty či hořlavé plyny nebo je součástí zabezpečovacích systémů.

Osvědčuje se hlavně v noci, kdy podle statistik hasičů vznikají nejtragičtější požáry. Spící lidé totiž zaregistrují oheň pozdě a nestačí se dostat do bezpečí. „Včasné zjištění požáru je rozhodující pro záchranu životů. Autonomní hlásiče požáru tak výrazně zvyšují šance na přežití,“ dodala Neškodná.