Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Farmář zaměstnává v sadech postižené i lidi, kteří utíkají před stresem

  9:09aktualizováno  9:09
Jiří Netík se svými třemi bratry dává práci zdravotně handicapovaným lidem na své farmě na Vltavotýnsku už od 90. let. Teď už je má jako kmenové zaměstnance, kteří v ovocných sadech nedaleko Temelína mohou pracovat celoročně.

Na farmě Jiřího Netíka (na snímku) pracují handicapovaní i lidé, kteří se cítí vyhořelí a utíkají před stresem. | foto: David Peltán, MAFRA

Trojice brigádníků se sklání k zemi a sází nové stromky. Hlasitě se smějí a povídají si. O zahálce ale nemůže být řeč. Nedaleko za ovocnými sady se tyčí věže temelínské elektrárny, které dodávají zhruba dvacetihektarovým pláním výjimečnou atmosféru.

Stromy opodál už jsou obsypané červenými a žlutými jablky. Nechybí ani sazenice jahod, které tu jsou novinkou.

Fotogalerie

Sady v Temelíně získal zemědělec Jiří Netík teprve před osmi lety. Hospodaří i v okolí Týna nad Vltavou. Za ovocnáře se nepovažuje, a tak mu s organizací práce pomáhá agronom. Déle než rok v sadech pracují zdravotně postižení lidé, kteří jinde zaměstnání neseženou. Mezi nimi jsou také ti, kteří nemohou pracovat plných osm hodin.

Osmadvacetiletý Tomáš Květenský pochází z Týna nad Vltavou a je po těžké dopravní nehodě. Kvůli poranění páteře má invalidní důchod, nemůže zvedat těžké věci.

„Pracuji tady rok a jsem hodně spokojený. Našel jsem si zaměstnání, které mě baví, a hlavně kolektiv, co mi vyhovuje. Dřív jsem dělal se železem, ale tohle mě vyloženě naplňuje. Neměnil bych,“ říká.

Měli dost práce v kancelářích

Stejně jako on tady pracuje na poloviční úvazek zhruba deset tělesně či mentálně handicapovaných. Začínají vždy v sedm hodin a končí v jedenáct. Všichni pocházejí z Vltavotýnska a do Temelína je každé ráno dopravuje mikrobus.

Kromě postižených jsou mezi nimi i ti, kteří jen zkrátka hledají klid. V posledních letech podle Netíka stoupá počet lidí, kteří jednoduše vyhořeli a psychicky už neunesli stres v běžné práci.

„Je to nový fenomén. Jde třeba o jedince, co dřív pracovali na úřadě. Takové jsme chtěli poslat do kanceláře, ale to odmítli a přáli si být venku na čerstvém vzduchu. Řekl bych, že člověk v dnešní době potřebuje normální práci, za kterou je vidět nějaký reálný výsledek, a to jim ovocný sad dá,“ myslí si Netík.

Před lety využívala rodina Netíků brigádníky na střihání stromů, kdy spolupracovala se spolkem Pomoc Týn nad Vltavou. Teď už je zaměstnává samostatně.

K takzvanému sociálnímu zemědělství se ale dvaačtyřicetiletý Jiří Netík podle svých slov dostal už v devadesátých letech jako slepý k houslím.

„Ta prvotní myšlenka se objevila ještě mnohem dřív, než jsme s tím začali. Na naši rodinnou farmu jezdil na návštěvu pan Rohlena, který má syna s postižením. Byl zároveň šéfem spolku Pomoc a tehdy navrhl, aby vypomáhal u nás a uplatnil se. Bál se, aby neskončil v ústavu,“ popsal začátky Netík.

Dříve se s rodinou věnoval ve větší míře živočišné výrobě, teď rozvíjí sadařství.

Za největší úspěch farmář považuje, že se tu potřební lidé uplatní celoročně. Kvůli tomu vysadili v Temelíně jabloně, hrušky, švestky i třešně a nově i jahody. Po konci jara se sází ve sklenících rajčata, do budoucna chtějí vyzkoušet papriky.

Na farmě jinak podporují bioprodukty. Ty pak přeprodávají do bioobchodů či fresh bedýnek.

Teď je na řadě sklizeň jablek, kterých budou mít v Temelíně na 70 tun, podle agronoma sadu jde o průměrnou úrodu.

„Samozřejmě doplňujeme stav brigádníky, kteří nám vypomáhají. Ale jinak tu mám lidí dost. Ideální jsou skupinky pěti lidí, kdy vždy jeden z nich je zdravý. Lépe se motivují než větší party, takže bych ani víc pracantů nechtěl,“ míní.

Zhruba třetinu mzdových nákladů na zaměstnance hradí farmě úřad práce. „Každý musí dostat minimální mzdu, za hodinu si tu může zdravotně postižený vydělat zhruba 66 korun, někteří dostávají odměny. Záleží, jestli například uklízejí, zametají nebo sklízejí jablka. V základu jde ale o to, že naši lidé jsou užiteční a cítí se tady dobře a o to jde,“ poznamenává Netík, který úzce spolupracuje s charitativní organizací Pomoc.

S tou někdy musí řešit i jiné starosti než sklizeň ovoce. „Někteří se dostávají do finančních obtíží a jsou zatíženi dluhy. Se spolkem Pomoc jim třeba sháníme právníky a řešíme situaci. V zásadě ale může práce tady působit spíše jako příjemná terapie, kde se ty problémy snad i rozplynou,“ doufá Netík.
Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Nová poliklinika v Budějovicích plánuje 30 ordinací. Licenci ještě nemá

Nová poliklinika v Českých Budějovicích má vyrůst naproti Nákupnímu centru...

Lékařský dům s třiceti ordinacemi vyroste do roka v sousedství Nákupního centra Géčko na českobudějovickém sídlišti...

Další z rubriky

Jihočeské Slavonice slaví. Jsou Historickým městem roku 2017

Slavonice jsou Historickým městem roku 2017.

Díky dobré péči o památky se dnes Slavonice z Jindřichohradecka staly Historickým městem uplynulého roku. Výhru v...

Obojživelníkům v Písku postaví podchody a zábrany za téměř dva miliony

Obojživelníků, kteří putují přes ulici Na Trubách, v posledních letech přibývá.

V Písku postaví podchody pod silnicí v ulici Na Trubách, aby žáby, ropuchy i čolci mohli bezpečně putovat z lesů k...

Podvodník změnil trik na seniory, místo peněz pro vnuka je chtěl na úplatek

(ilustrační snímek) - Jak ušetřit peníze

S inovovanou historkou k ošálení důvěřivých seniorů přišel podvodník, po kterém nyní pátrají policisté v Českých...

Najdete na iDNES.cz