Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Farmář z Novohradských hor navazuje na předky. Opravuje boží muka i aleje

  8:54aktualizováno  8:54
Bývalý profesionální ochránce přírody žije s rodinou v novohradské divočině. Bez televize, jen se stádem koní, ovcemi a několika kočkami bydlí v dřevěném domku už od poloviny devadesátých let.

Robert Blíženec má farmu na úpatí Novohradských hor. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Krajina je tu skoro posvátná. V okolí říčky Stropnice je v ní stále poznat stopa bývalého panství Buquoyů. Louky střídají remízky, kaple a boží muka. Právě s těmi zažil Robert Blíženec, sedlák z osady Paseky, velké zklamání.

Robert Blíženec (52 let)

Vystudoval Fakultu lesnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Poté jako zaměstnanec Českého svazu ochránců přírody měl na starost péči o krajinu. Od roku 1995 je soukromým zemědělcem a chovatelem koní.V truhlárně na výrobu zahradního nábytku zaměstnává čtyři pracovníky. Má jezdecký klub, pravidelně pořádá v Pasekách vytrvalostní závody. V roce 2000 získal 1. místo v soutěži za obnovu a údržbu drobných sakrálních staveb. Je podruhé ženatý, jeho současná manželka pracuje jako fyzioterapeutka. Píše fejetony.

Některé křížky v 90. letech s kamarádem opravoval bez nároku na honorář, aby pak odměnu stáhli jiní.

„Kolem jsou všechny až k Trhovým Svinům opravené, další už neděláme. Udržujeme turistické a naučné stezky. A žiju tak, jak jsem si vždycky přál. Svobodně, ve volné přírodě,“ usmívá se vysoký štíhlý muž a ukazuje na svoje pastviny, kde chová arabské koně plemene shagya a stádo ovcí.

Jízda k Blížencovým je obzvlášť v zimě dramatická. Kilometr do kopce po úzké zledovatělé cestě lemované nově vysázeným stromořadím. Míjíme menhir ze tří na sobě položených balvanů a dřevěnou zvoničku uprostřed zasněžené pastviny.

Od ní se nese úžasný pohled na kostel v Horní Stropnici. Podél cesty čeká na kolemjdoucí několik barevně natřených dřevěných laviček. Na jejím konci se rozevře scenérie jako z pohádky Mrazík.

Dřevěný domek si vystudovaný lesník Robert Blíženec postavil v neobydlené lokalitě Paseky v polovině 90. let. Už deset let mu dělá radost a společnost jeho druhá manželka Iva. Vychovávají spolu dvě děti ve věku školáků. Chovají 24 koní a 250 ovcí včetně jehňat.

„Tohle místo jsem hledal dlouho. První, co jsem spatřil, bylo několik rekreačních stavení, kde pečlivě posekané trávníky končily za kamennými zídkami v divočině plevele a kopřiv,“ vzpomíná muž na první kroky k založení svého panství na planině, která se jeden čas jmenovala Sudety. Ještě dnes se v ní skrývají ruiny německých usedlostí.

Fotogalerie

Z prvních koupených osmi hektarů jich dnes Blíženec vlastní skoro 150 a rád by, aby tímto číslem nekončil. Jeho ideou je totiž zvelebovat krajinu. S remízky, alejemi, rybníky, prostě se vším, co k ní patří. Podobně, jako když Novohradsko kdysi opečovávali Buquoyové.

Jejich odkazu se Blíženec chytil už tím, že vybavil informačními tabulkami některé turistické stezky, opravil boží muka a podílel se na záchraně rezervace Terezino údolí.

„Po škole jsem nějaký čas pracoval v Českém svazu ochránců přírody. Pak jsem se rozhodl, že se odstěhuji z Budějovic do přírody, a žil nějaký čas v tvrzi Cuknštejn, když ještě patřila památkovému ústavu. Tady u Stropnice jsme na přelomu 80. a 90. let s přáteli ze svazu a s dobrovolníky ručně sekali podmáčené louky a založili vlastně rezervaci. Hrozily tu meliorace. Rozorávaly se meze, ničily cesty,“ vzpomíná na doby před čtvrt stoletím.

Stádečko ovcí rozmnožil Blíženec hned v počátcích svého usídlení. Všude kolem sice farmáři chovali masné krávy, ale on šel jinou cestou. Jak se ukázalo, méně komerční. Vlna je odpad a jehněčí moc spotřebitele netáhne. Proto zvolil chov plemene merinolandschaf, jehož maso je méně tučné.

„Kamarádi se mi smáli, že na jalovice nebudu stačit. Ženská mrtvou krávu neunese, ale ovci ano, říkali,“ vysvětluje s nadsázkou muž.

Ačkoliv žije s rodinou skoro ekologicky, odmítá Blíženec tento výraz a nesnáší ani označení bioprodukty. Podle něj stojí certifikáty stohy papírování, což zrovna nemusí. Právě proto skončil také s opravami božích muk poté, co je převzaly granty a projekty se složitou administrativou. Na svém si zatím vystačí s invencí, zkušeností a selským rozumem.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Hokejisté Budějovic jdou do čela první ligy, Havířov prohrál se Slavií

Kladenský brankář Lukáš Cikánek zasahuje v utkání s Českými Budějovicemi.

Hokejové České Budějovice v 7. kole druhé nejvyšší soutěže porazili poslední Kadaň 4:1 a vyšvihli se do čela tabulky....

Další z rubriky

Na You Fest přijede do Českých Budějovic Slza, Marek Ztracený i Vojta D.

Slza na turné k desce Holomráz vystoupila 7. března 2018 v pražském Foru Karlín.

Festival zaměřený zejména na mládež zaplní v sobotu českobudějovické výstaviště. Fabia You Fest, který pořádají TV Óčko...

Vrak autobusu zmizel z trávníku u Vltavy, ale soudní spor trvá

Vrak autobusu stále hyzdí louku poblíž budějovického sídliště Vltava.

Zničený autobus už nehyzdí louku u Vltavy v Českých Budějovicích, kam ho před dvěma lety umístil vlastník pozemku. Ten...

Audiovizuální show Vltava žije v Budějovicích oslaví 100 let republiky

Budějovický festival Vltava žije vyvrcholil show nazvanou Circle.

Čtyři projekční věže na českobudějovickém náměstí odvypráví stoletý příběh Československa. Show plná živých prvků i...

Najdete na iDNES.cz