Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Farmáři bojují proti vysokému napětí. Trasa je známá 20 let, říká firma

  • 10
Žalobou na energetickou společnost E.ON chtějí někteří majitelé pozemků na Kaplicku zastavit stavbu koridoru vysokého napětí. Tvrdí, že stožáry s ochrannými pásmy jejich majetek znehodnotí, ale zároveň mají dostat od společnosti nízkou kompenzaci za takzvané věcné břemeno.

Podle investora je ale projekt ve stavu, kdy cesty zpět prakticky není.

„Trasa je známá dvacet let. Koncem roku 2012 byl projekt veřejně oznámený, dotčení vlastníci se k němu mohli vyjadřovat, ale neudělali to,“ argumentuje mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Ze stovky majitelů pozemků na trase od Zubčic, Věžovatých Plání, přes katastr Kaplice odmítlo 20 podepsat smlouvu o věcném břemenu, s několika z nich už stavební úřad zahájil proces vyvlastnění.

„Nechal jsem si udělat znalecké posudky. Jsou mnohem vyšší než nabídnuté částky. Přitom nechceme rozvod elektřiny jen tak odmítnout. Nabízíme zároveň jiné řešení. Je šetrnější k majitelům pozemků i ke krajině,“ říká podnikatel v zemědělství Antonín Zelený.

Znalecký odhad zabrané plochy, který si nechal zpracovat, se podle něj liší od posudků firmy až o stovky procent. Navíc farmáři tvrdí, že čím déle s energetickým gigantem licitují, tím víc se jeho nabídka snižuje.

„Za louku s kompenzací odhadnutou na 285 tisíc korun jsme dostali nabídku 15 a nakonec sedm tisíc korun,“ říká majitel další farmy u Věžovatých Plání Vít Opekar.

Podobně jako Zelený nabízí i Opekar jednání, smír a navrhuje řešení - trasu vést přes oblast nového obchvatu Kaplice, pro který před lety město vykupovalo pozemky. Tím by se ušetřilo další narušení krajiny a zemědělské půdy. Dalším způsobem je vést kabely pod zemí.

Takové řešení by uvítal i starosta Kaplice Pavel Talíř. Také on si ale myslí, že projekt se dostal už příliš daleko. „Je možné, že někteří lidé tady skupovali pozemky s úmyslem udělat z nich stavební, ale v této fázi nemáme jako město na stavbu vliv,“ poznamenal.

Trasa vysokého napětí má směřovat k Pohoří na Šumavě. Ochranné pásmo pod ním má rozpětí kolem třiceti metrů, na takové ploše a kolem stožárů se nesmí postavit, jak říkají farmáři, ani chlívek pro kozu.

Co dál? „Pokud se ještě nedohodneme, podáme žalobu proti vyvlastnění. Jsme podnikatelé stejně jako E.ON. A stavba nás poškozuje,“ stojí si za svým Antonín Zelený.

Podle mluvčího firmy E.ON Váchy jsou sice farmáři navrhovaná řešení rozvodu napětí technicky možná, ale majitelé se probudili pozdě. „Změny by znamenaly celý projekt vrátit na začátek do doby před deseti lety,“ prohlásil.