Podnikatel Jiří Franěk s kalendářem o Haklových Dvorech, který vyrobil. O...

Podnikatel Jiří Franěk s kalendářem o Haklových Dvorech, který vyrobil. O českobudějovické čtvrti natočil také krátký film. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Tvrz Houžná, tank i popcorn v hospodě. To je film o budějovické čtvrti

  • 2
Jiřího Fraňka vždycky zajímala historie místa, kde bydlí. Obešel tedy starousedlíky i archivy a o čtvrti Haklovy Dvory v Českých Budějovicích natočil film, a vyrobil také kalendář.

Když chodil Jiří Franěk každý den domů po hrázi Starohaklovského rybníka, tak pokaždé dumal, kdy a kdo ho vlastně založil a jakou historii má čtvrť, kde bydlí. Cesta tedy vedla ke starousedlíkům a do oblastních archivů, kde dvaapadesátiletý podnikatel pátral po starých fotkách a vzpomínkách.

„Kontakty do archivů nějaké mám, takže sehnat staré materiály nebylo nejhorší. Ale základ všeho je chodit do hospody, tam se právě od starousedlíků dozvíte všechno,“ usmíval se Franěk, který také v hostinci na návsi poprvé obyvatelům film pustil.

„Bydlím tady 16 let, takže mě historie zajímala. První věc, kterou jsem zjistil, byla ta, že v místech Starohaklovského rybníka stála tvrz Houžná, kterou založili v roce 1263. Byla tedy starší než Budějovice, a to vás pak začnou zajímat další a další věci. Například v tvrzi bydlely tehdy dva tisíce obyvatel,“ přiložil Franěk další výsledky svého zkoumání.

Chtěl ukázat, že to v Haklových Dvorech žije

Na premiéře krátkého filmu o Haklových Dvorech bylo plno, zhruba osmdesát lidí. Hostinský dokonce připravil divákům pytlíky s popcornem jako v opravdovém kině.

„Já si tu pamatuji tank, který tady v šedesátých letech naboural do rohu hospody a kus jí strhnul, to ve filmu bylo taky. Pamatuji si i starou zástavbu, vždyť jsem tady žil od dětství. Film se mi tedy moc líbil, zavzpomínal jsem si,“ zhodnotil práci Fraňka devětašedesátiletý Jiří Šafránek.

I další diváci krátký film sledovali s nadšením a na starých fotografiích poznávali své kamarády či příbuzné.

„Jsem moc rád, že přišlo tolik diváků. Přišla spousta lidí, o kterých ani nevím, že tady bydlí. Hlavně jsem ale snad trochu vzbudil zájem o veřejné dění v Hakláku. Dokonce mi i někteří už slíbili, že mi donesou další materiály, z toho mám radost,“ dodal autor snímku o historii jedné z českobudějovických čtvrtí s tím, že první video nemusí být rozhodně posledním.

Cílem filmu bylo také ukázat lidem, že se v Haklových i Nových Dvorech něco děje. „Prostě to tady není mrtvé. Máme s kamarády dobrou partu, pořádáme různé akce, jako je májka, masopust, zabijačky, hrajeme divadla a podobně. Žije to tu, a to jsem chtěl videem také ukázat. A možná i na fakt, že na nás budějovická radnice zapomíná. Dodnes tu třeba nemáme kanalizaci, všechno jde do rybníků. Měli by se o nás více starat,“ rýpnul si Franěk.