Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěšné jihočeské firmy zvedají platy, na trhu práce zuří válka o talenty

  8:41aktualizováno  8:41
Firmy letos přidávaly na mzdách nejvíc za poslední roky. A v příštím roce by měly platy stoupnout ještě víc. Nejlépe se budou mít zaměstnanci ve strojírenství, naopak pracovníci v textilním průmyslu se na polepšení moc těšit nemohou.

Peníze, ilustrace | foto: Shutterstock

Na trhu práce zuří válka o talenty. Těží z toho hlavně zaměstnanci, protože platy rostou výrazně rychleji, než je úroveň inflace. Většina firem navíc plánuje, nebo již rozhodla o výraznějším navýšení mezd v příštím roce.

Má to i úskalí - tím, že je lidí na trhu práce málo, brzdí to rozvoj firem. Dlouhodobě by to pro region mohlo být negativní.

„Válka o talenty běží naplno a pracovní trh již ukazuje známky přehřátí. Musíme dbát na to, aby to nevyústilo ve ztrátu konkurenceschopnosti našeho regionu,“ upozorňuje jednatel Silonu Bernd Morawitz.

Podle jihočeského předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Petra Janouška však platy rostou stále pomalu - v porovnání se Západem. „Mzdy i platy rostly nejvíce za poslední období, ale dluh v příjmech zaměstnanců je stále vysoký, a porovnáme-li je s průměrem dosahovaným v zemích EU, máme co dohánět,“ zdůraznil Janoušek.

Nejvíc rostou platy ve strojírenství. Je to díky tomu, že v oboru je největší hlad po lidech, firmy se přeplácejí. V některých společnostech si zaměstnanci letos polepšili i o více než deset procent.

„V letošním roce jsme navýšili průměrné výdělky přibližně o 13 procent,“ uvedl předseda představenstva táborského Brisku Mojmír Čapka. „Dlouhodobě přitom vycházíme především z dosažené produktivity a dalších ukazatelů efektivnosti. Pochopitelně, že současný pracovní trh tlačí na růst platů, ale je i řada dalších kritérií, která jsou pro naše zaměstnance důležitá. Při dobrém vývoji ekonomiky budeme, tak jako v předchozích letech, vytvořené prostředky směřovat do nových investic, inovací a mezd,“ dodal.

Známá společnost měla velmi dobrý rok. V ruském Togliatti otevřela nový závod na výrobu zapalovacích svíček do aut s kapacitou pět milionů kusů určenou především pro automobilku Avtovaz. Celkové prodeje firmy stouply o devět procent oproti minulému roku.

Bosch přidává výrazně za noční a víkendové směny

Na výrazné navýšení platu se mohou těšit tisíce zaměstnanců budějovického Bosche.

„Práci ve směnném provozu zatraktivníme tím, že zvýšíme příplatky na noční a víkendové směny, které už tak několikanásobně překračovaly výši příplatků předepsanou zákoníkem práce. Díky těmto změnám si tak zaměstnanci v dělnických profesích ve směnném provozu mohou vydělat od ledna až o dvojnásobek plošného navýšení. Průměrná mzda v dělnických profesích se tím přiblíží k 30 tisícům při započtení prémií a bonusů,“ řekla vedoucí oddělení lidských zdrojů Barbora Schelová.

Budějovický závod stále roste a nabírá nové zaměstnance. Hranici čtyř tisíc lidí překonala firma 1. prosince. Letos Bosch v Budějovicích přijal celkem okolo 400 lidí.

Koh-i-noor Hardtmuth v USA

Pozoruhodná byla expanze budějovické společnosti Koh-i-noor Hardtmuth do USA. „Způsobilo to, že pastelky a tužky jsme nestíhali vyrábět a byli v tomto sortimentu beznadějně vyprodaní. Tomu všemu odpovídají hospodářské výsledky této firmy,“ popsal předseda správní rady holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza.

Společnost letos otevřela nový obchodní sklad v Polsku za 60 milionů a získala Galerii Myšák v centru Prahy. „Letos jsme záměrně přibrzdili investice do nákupu nových továren a vsadili na nemovitosti,“ doplnil Bříza.

I Koh-i-noor se potýká s nedostatkem kvalifikovaných lidí. Proto se společnost soustředí na robotizaci.

Jsou ale i obory, kde reálné platy přinejlepším stagnují. Například v textilním průmyslu, který býval na jihu Čech významný, platy nerostou.

„Textil dlouhodobě patří k odvětví s průměrnou mzdou, která se pohybuje v jižních Čechách kolem 60 procent průměrného výdělku v Česku. Majitelé firem se i přes nedostatek pracovníků nesnaží, aby mzdový nárůst nějak významně posunuli směrem nahoru. A tento trend se pravděpodobně nezmění ani pro rok 2017,“ upozornil Janoušek z ČMKOS.

Dařilo se i Madetě

V potravinářství reálné mzdy spíše stagnovaly. V průměru dosáhl růst platů mírně nad hranici inflace. V dobré situaci není mlékařský průmysl, ovšem Madetě se i přesto dařilo.

„Kvůli krizi, která mlékárenství postihla, jsme čekali, že budeme spíš neúspěšní. To se ale nenaplnilo, náš závěrečný účet je pozitivní a jsme spokojeni z hlediska finančních toků i prodejů,“ zhodnotil roku 2016 generální ředitel Madety Milan Teplý.

Velmi pozitivní rok měl i Budějovický Budvar, který opět překonal svůj rekord ve výstavu. Zaměstnanci tak dostali mimořádnou výplatu. „Letos naše výrobní i prodejní výkony dosahují horní hranice našich kapacit a nepředpokládáme, že by tomu mělo být v roce 2017 jinak,“ konstatoval mluvčí Budvaru Petr Samec.

Příští rok se pivovar soustředí na obří investici, která má přinést navýšení výrobních a logistických kapacit národního podniku. „Půjde-li vše podle plánu, od roku 2018 budeme schopni postupně navyšovat objem vystaveného piva,“ doplnil Samec.

Firmy se ovšem shodují na jedné obavě ohledně příštího roku - očekává se, že s ukončením intervencí České národní banky v polovině roku dojde k posílení koruny.

„Obavy mám ze změny kurzu eura vůči koruně. To bude mít negativní dopad na náš export,“ dodal ředitel Teplý z Madety.

Exportéři jsou také nejistí z politické situace na důležitých trzích. „Kurz koruny může mít velmi negativní dopad na vývoz českého průmyslu. Těžko se předjímá i politický vývoj v Turecku, Rusku a Spojených státech,“ poukázal jednatel Silonu Morawitz.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

Na ploše 24 tisíc metrů čtverečních vyroste hotel a byty. Součástí bude i molo...

Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty....

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Najdete na iDNES.cz