Fotopast potvrdila rozmnožování rysů v Novohradských horách.

Fotopast potvrdila rozmnožování rysů v Novohradských horách. | foto:  Alka Wildlife

Fotopast potvrdila rozmnožování rysů v Novohradských horách

  • 10
Ochránci šelem získali důkaz o rozmnožování rysů v Novohradských horách. Fotopast tam letos na podzim zachytila rysici Jiskru se dvěma koťaty. Populaci rysů v této oblasti ochránci sledují už třetím rokem.

Jiskra se narodila před dvěma lety na Prachaticku. Její bratr Luděk se proslavil jako rysí cestovatel, který došel z oblasti v okolí hory Libín až do blízkosti rakouského Lince a naposledy byl spatřen v Novohradských horách. Rysice Jiskra se tam loni přestěhovala také.

Její letošní záběry z fotopastí mají pro ochránce šelem mimořádnou cenu. Jiskru zachytily ve společnosti dvou rysích mláďat a fotografie je vůbec prvním důkazem o rozmnožování rysů v této části jižních Čech.

„Jsou pro nás o to cennější, že jsme nějakou dobu neměli žádné záznamy o výskytu rysa v této oblasti, v jednom období se tam také často zvířata střídala, ale až nyní jsme získali takové fotografie,“ upozorňuje Tereza Mináriková ze společnosti Alka Wildlife, která se monitoringem rysů dlouhodobě zabývá.

Ochráncům pomohly k identifikaci zvířat charakteristické skvrny na těle rysů. Podobně jako lidské otisky prstů se nevyskytují u žádného jedince ve stejné podobě.

Fotopast zdokumentovala „česko-rakouskou rodinu“

„Zajímavé je už to, že se v Novohradských horách po roce setkala dvě zvířata z Prachaticka vzdáleného 70 kilometrů. Teď ale máme především radost z toho, že se nám podařilo zdokumentovat první česko-rakouskou rysí rodinu,“ říká Thomas Engleder z rakouského projektu Luchsprojekt Osterreich Nordwest.

Novohradské hory a jejich rakouská část Freiwald podle něj tvoří jedinou rozsáhlou oblast, kterou rysi trvale obývají.

„Na rakouské straně ve Freiwaldu jsme zaznamenali v minulosti rysí rodinu, ta ale nebyla na české straně potvrzena. Díky dobré spolupráci s českými kolegy se nám však podařilo v posledních letech prokázat, že většina rysů v této oblasti obývá jak rakouský Freiwald, tak české Novohradské hory. Toto zjištění není nijak překvapivé, divoká zvířata samozřejmě státní hranice nezajímají,“ říká Engleder.

Organizace Alke Wildlife letos v oblasti zaznamenala ještě jednoho rysa, dvouletého kocoura Jana původem z Bavorska. V období říje byl vyfocen dohromady s Jiskrou a lze tak spekulovat o jeho možném otcovství koťat.

„Příběh rysice Jiskry, Luďka i Jana, kteří všichni přišli do Novohradských hor a Freiwaldu ze vzdálených oblastí a při své cestě opakovaně překračovali státní hranice, ukazuje na nutnost mezinárodní spolupráce v oblasti ochrany rysa. Ta by se měla zaměřit na důslednou ochranu oblastí, kde rys žije a kde se rozmnožuje, ale i na zachování migračních koridorů, které tyto oblasti propojují. Rys je vysoce ohroženým druhem jak v Česku tak v Rakousku, pro jeho ochranu bychom tedy měli udělat maximum,“ uzavírá Engleder.