Fotografie z fotopointu se stala oblíbeným suvenýrem z výletu na Šumavu.

Fotografie z fotopointu se stala oblíbeným suvenýrem z výletu na Šumavu. | foto: NP Šumava

Fotopointy zmizely ze Šumavy. Stály na cizích pozemcích

  • 63
Fotopointy, u kterých se turisté fotili, aby ukázali, že vyrazili na Šumavu, zmizely. Důvod? Neměly stavební povolení nebo stály na cizích pozemcích. Proto správa národního parku všechny demontovala.

Starostové obcí i turisté to kritizují. Správa parku tvrdí, že jakmile vyřídí potřebné dokumenty, vrátí kamery zpět. Věří, že ještě letos.

Za bývalého vedení národního parku vzniklo po rezervaci 10 fotopointů, tedy dřevěných informačních panelů se stříškami, na nichž byla umístěna kamera. Turisté jednoduše zmáčkli tlačítko samospouště, postavili se na vyznačené místo a kamera udělala snímek, který odeslala na web správy parku. Tam se na něj mohl kdokoliv podívat. Nejznámější stály na Březníku u Modravy, v centru Kvildy, na Bučině či Plešném jezeře.

„Chybí tady jasná koncepce. Co jeden ředitel postaví, další bourá. Fotopoint demontovali buď ve čtvrtek odpoledne, nebo v pátek ráno. V sobotu si už turisté stěžovali a ptali se, proč zmizely,“ prohlásil Václav Vostradovský, starosta Kvildy, nejnavštěvovanější šumavské obce.

Deset fotopointů stálo na turisty oblíbených místech Šumavy.

„Fotopointy jsou dobrý nápad. Objevili jsme ho na Kvildě, hned ho vyzkoušeli a poslali zprávu známým, ať si snímek prohlédnou na webu. Pak jsme měli naplánovanou cestu na Bučinu, tak jsme se tam také vyfotili,“ prohlásil Michal Boháč, který s přítelkyní trávil podzimní dovolenou na Šumavě.

Demontáž fotopointu vadí i modravskému starostovi Antonínu Schubertovi. „Návštěvníci tento projekt vnímali velmi pozitivně. Nemohu to hodnotit jinak než jako antimánkovskou mánii, která má za následek naprosté pohrdání návštěvnickou veřejností. Tak drobná stavba zřejmě žádné stavební povolení nepotřebuje. A pokud jde o územní souhlas, pak jde o tři souhlasná stanoviska - majitele pozemku, správního orgánu a v některých případech obce. Majitel pozemku a správní orgán jsou titíž, správa parku. Stavební úřad by tak územní souhlas bezpochyby za čtrnáct dnů vydal,“ řekl Schubert.

Mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák potvrdil, že správa parku odmontovala všechny fotopointy, ale jde podle něj o přechodný stav kvůli jejich legalizaci.

„Všechna tato zařízení totiž byla postavena bez řádných stavebních povolení, navíc některá z nich stála na cizích pozemcích bez souhlasů jejich majitelů. My to chceme napravit a návštěvníky velmi kvitované fotopointy vrátit zpátky tak, aby zůstaly napořád. Pokud vše půjde bez problémů a počasí dovolí, budou všechny fotopointy vráceny na svá původní nebo nová místa už na konci listopadu tohoto roku,“ popsal mluvčí Dvořák.

Nad odmontováním fotopointů se pozastavil i bývalý ředitel šumavského parku Jiří Mánek. Jejich pořízení vyšlo na 1,6 milionu korun. Platila to správa ze svého.

„Na stavby rozměrově podobných cedulí se nikdy stavební povolení nevyřizovalo. Odmontování fotopointů vidím jako ryze účelovou záležitost, která má poškodit bývalé vedení,“ uvedl Mánek a dodal, že správa parku nyní dodatečně vyřizovala stavební povolení na jiné cedule u turistických tras, a mohla tak k tomu připojit i fotopointy.