Vizualizace freetime parku Stromovka. Teď už zřejmě zůstane jen na papíře.

Vizualizace freetime parku Stromovka. Teď už zřejmě zůstane jen na papíře. | foto: Repro: MF DNES

Freetime park nakonec nebude pro teenagery. Zabaví spíš děti a seniory

  • 1
V českobudějovickém lesoparku Stromovka měl původně vzniknout velký freetime park s lanovým centrem a areálem pro skateboardisty za 70 milionů korun. Z velkých plánů ale zřejmě sejde. Smrsknou se na dětský park a třeba hřiště na pétanque.

Od stavby dlouho plánovaného freetime parku za 70 milionů korun zřejmě radnice v Českých Budějovicích upustí. A to i přesto, že primátor Juraj Thoma (Občané pro Budějovice) nedávno podepsal smlouvu, podle níž by mělo město na areál získat více než dvacetimilionovou dotaci z evropských fondů.

Naopak, v současné době se projekt upravuje. Cílem je snížit cenu zhruba o polovinu. Pokud se to nepodaří, může se stát, že se nových atrakcí Stromovka jen tak nedočká.

freetime park nově

Nová podoba freetime parku by měla být známá už na konci ledna. Poté se město konečně rozhodne, zda se do stavby pustí, nebo ne. Areál by v budoucnu provozovala soukromá firma.

"Freetime park se připravoval už v roce 2005, kdy byla situace úplně jiná. Měl být určený hlavně teenagerům a studentům. Za tu dobu ale v okolí města vznikla spousta lanových center a horolezeckých stěn," řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová, která stála u zrodu tohoto projektu.

Naopak, takřka nulová zůstává ve městě i v nejbližším okolí nabídka pro trávení volného času malých dětí a seniorů. A právě na ně by se měla nová podoba freetime parku zaměřit.

"Máme představu nějakého dětského světa, který by byl oplocený a nabídl jiné aktivity než klasická hřiště. Pro starší lidi bychom rádi vybudovali například hřiště na pétanque," nastínila Popelová.

Původně přitom projekt počítal například s lanovým centrem nebo areály pro skateboardisty, in-line bruslaře a jezdce na speciálně upravených kolech BMX.

Popelová odhadla, že celkové náklady by se po úpravách snížily na zhruba 40 milionů korun. Z tohoto asi třetinu by tvořila dotace z Evropské unie.

O projektu se vedly na radnici bouřlivé diskuse

Zřejmě největší úsporu přinese zjednodušení kryté haly. Zůstat ale musí, podle podmínek dotace totiž má být areál využitelný po celý rok. "Smlouvu o jejím poskytnutí jsem podepsal na sklonku prosince. I pokud bychom peníze nakonec nečerpali, nehrozí nám žádné sankce. Nechtěli jsme se evropských peněz vzdát, dokud definitivně nevíme, jak to všechno dopadne," vysvětlil primátor Thoma.

Nákladný projekt vzbuzoval na budějovické radnici už dříve bouřlivé diskuse. Kritizoval jej například bývalý náměstek primátora a současný opoziční zastupitel za ODS František Jelen. Podle něj byly některé naplánované části rozlehlého areálu příliš drahé a jiné úplně zbytečné.

"Třeba hřiště pro plážový volejbal máme přes silnici. Prvky pro skateboardisty, které byly navrženy z drahého dřeva, by stály 12 milionů korun. Stejné z betonu přitom vyjdou na desetinu," upozorňoval už vloni v létě Jelen.

Výhrady k freetime parku měla kvůli jeho vysoké ceně i ČSSD, která nyní spolu s Občany pro Budějovice a TOP 09 stojí v čele radnice.

Nová podoba freetime parku by měla být známá už na konci ledna. Poté se město konečně rozhodne, zda se do stavby pustí, nebo ne. Areál by v budoucnu provozovala soukromá firma.