Lenka Trochtová z Adamova u Českých Budějovic pracuje v londýnské centrále...

Lenka Trochtová z Adamova u Českých Budějovic pracuje v londýnské centrále firmy Google. | foto: František Panec, MAFRA

Google jí e-mailem nabídl práci. Myslela, že je to jen vtip

  • 43
Už dva roky pracuje Lenka Trochtová z Adamova u Českých Budějovic jako programátorka v londýnském vývojovém centru Google. V Anglii je spokojená, ale jednou by se ráda vrátila do Čech.

Hello from Google. Tak začínal e-mail, který před více než dvěma lety našla Lenka Trochtová ve své schránce. A radikálně jí změnil celý život.

Absolventka Českého reálného gymnázia v Českých Budějovicích a poté matematicko-fyzikální fakulty pracuje jako programátorka v londýnském vývojovém centru Googlu. Tedy v místě, o kterém sní většina "ajťáků".

Všechno začalo e-mailem od člověka, který se představil jako lovec talentů společnosti, jež je největším světovým internetovým vyhledávačem. "Zeptal se mě, zda bych neměla zájem o práci u Googlu. A pokud ano, zařadil by mě do výběrového řízení," vypráví 29letá Lenka Trochtová.

"První, co mě napadlo, bylo, že je to vtip. Měla jsem vždy představu, že do Googlu se hlásí jen samí geniální lidé. A sebe jsem za génia rozhodně nepovažovala," vzpomíná Jihočeška.
 
Vtip to ale nebyl, a tak mladá programátorka odpověděla, že to zkusí. Odletěla do Londýna a absolvovala pět po sobě jdoucích intenzivních pohovorů po 45 minutách. A uspěla. Za měsíc už podepisovala pracovní smlouvu.
 
S sebou vzala i přítele, který také vystudoval MatFyz. Zatímco ona měla vysněné místo již napevno domluvené, on práci teprve sháněl. Čeští absolventi mají v Londýně dobré jméno – místo programátora našel za deset dnů.

"Google má skvělou firemní kulturu, všichni jsou velmi přátelští, inteligentní a zapálení do oboru. Atmosféra je tu hodně uvolněná," pochvaluje si Trochtová.

Dokládá to třeba tím, že na chodbách potkává například programátora v  chlupatých bačkorách ve tvaru tlapy dinosaura, jindy se kolem prožene inženýr na koloběžce nebo v přerostlém autíčku na dálkové ovládání.

V Londýně pracují lidé ze všech koutů světa, i další Češi

V londýnském vývojovém centru se setkávají inženýři ze všech koutů planety. Trochtová za dva roky spolupracovala již s lidmi z Argentiny, Rumunska, Ruska, Litvy, Polska, Izraele, Itálie, USA nebo Indie. Pracuje tady několik stovek programátorů. "Je tam i pár Čechů, občas děláme společné československé obědy," dodává žena, která pochází z Adamova u Českých Budějovic.

Google si své zaměstnance předchází. Nabízí jim benefity, o kterých si většina lidí může nechat zdát – například na pracovišti zadarmo jídlo, masáže, posilovnu. Nebo i očkování proti chřipce přímo ve firmě.

Na takové věci si člověk zvykne velmi rychle a rád, u jiných je to těžší. Cizinci v Anglii například trpí kvůli vodovodním kohoutkům.

"Na jedné straně je kohoutek, ze kterého teče ledová voda, na druhé vařící. Pokud chcete vlažnou vodu, musíte umyvadlo zašpuntovat a namíchat si potřebnou teplotu. Nadávají na to všichni, které znám," popisuje Trochtová s úsměvem.
 
Chvíli si zvykala i na bydlení. To je podle ní nevalné kvality a astronomicky drahé. Po dvouleté zkušenosti v londýnském Googlu je Lenka Trochtová navýsost spokojená. Ale jednou by se ráda vrátila zpátky do Čech.

"Zatím jsem si tam nezvykla natolik, abych si představila, že tam zůstanu. Mám tu rodinu. Jezdím sem na Vánoce, Velikonoce a přes rok občas na prodloužené víkendy," říká programátorka.