Jihočeští hasiči zasahovali u požáru kombajnu ve středu 2. srpna na Strakonicku.

Jihočeští hasiči zasahovali u požáru kombajnu ve středu 2. srpna na Strakonicku. | foto: HZS JčK

Na polích hoří stroje i obilí, velká vedra zaměstnávají jihočeské hasiče

  • 0
Dvakrát více zásahů oproti běžnému stavu mají v posledních dnech jihočeští hasiči. Pomáhají tomu extrémně vysoké teploty. Na vypuknutí požáru stačí jiskra z kombajnu. Vyčíslené škody jdou do milionů.

Požár kombajnu na Strakonicku – 1,5 milionu korun, shořelý balíkovací stroj na Českokrumlovsku – také 1,5 milionu. Na polích na popel spálená sláma, obilí i strniště. Jihočeští hasiči v posledních dnech nemají čas na odpočinek, toto je pouze malý výčet jejich akcí.

„Během roku vyjíždějí každý den průměrně ke dvaceti událostem. Za poslední dva dny se však počet zásahu našich jednotek zdvojnásobil,“ potvrdila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Důvod je jednoduchý, mohou za to především požáry, kterých od pondělka do středy likvidovali dvě desítky. Jejich vzniku napomáhají extrémní vedra, která region zasáhla. K tomu jsou žně, takže je na polích spousta strojů.

Stačí, aby se do prostoru motoru kombajnu dostal prach, a oheň je na světě. Tak tomu bylo například v noci na poli u Ratibořských Hor na Táborsku. Vše se obešlo bez větších škod. Jen o několik hodin dříve ve stejné oblasti hořelo strniště a sláma. Rychlým zásahem se podařilo ochránit majetek za 5,5 milionu korun.

Hasiči se musí častěji střídat

Podobné případy se mohou opakovat. Horko čeká obyvatele Jihočeského kraje i v následujících dnech.

Ač to tak někomu nemusí připadat, jižní Čechy nepatří mezi nejsušší, a tedy ohněm nejohroženější regiony. V tomto ohledu vede Jihomoravský kraj a Zlínsko, kde je dokonce vyhlášené nebezpečí požárů.

„U nás pomohlo, že tu přece jen o něco více pršelo. Výstraha tak platila pouze pro vysoké teploty,“ doplnila Eva Plášilová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Ty pak zásahy hasičů dělají opravdu těžkými „Teplota nad třicet stupňů je pro členy zasahujících jednotek u požárů velmi extrémní. Je nutné hasiče častěji střídat,“ upozornila mluvčí Matějů.

Tak tomu bylo třeba v pondělí v Blatné na Strakonicku, kde vzplála jedna budova. Na místě nejdříve zasahovali dobrovolníci z Blatné, Bělčic a Sedlic, nakonec však vyráželi na pomoc ještě dobrovolníci z obcí Záboří a Lnáře.
Na možná rizika upozorňují i Lesy České republiky. Varují před kouřením a nedopalky.

„Problém může způsobit i skleněná láhev, která na slunci zapálí suché větve nebo podrost, protože působí jako lupa,“ upozornila mluvčí Eva Jouklová. Už za nepovolené rozdělávání ohně hrozí pokuta 15 tisíc korun, v případě následných škod pak jejich náhrada.

Rozruch pak způsobil úterní požár osobního automobilu na rušné Rudolfovské třídě v Českých Budějovicích. Z BMW zůstal jen vrak. „Na místo vyjely dva vozy profesionálních hasičů ze stanice České Budějovice. Když k požáru přijely, hořelo auto v plném rozsahu. Hasiči jej uhasili během několika minut. I přes rychlý zásah činí výše vzniklé škody 400 tisíc korun,“ konstatovala Matějů.

Někteří přihlížející pak spekulovali, že oheň vznikl poté, co v autě bouchl zapalovač. Nicméně vyšetřovatelé zjistili, že příčinou byla technická závada na vozidle.