Na Pražském sídlišti v Táboře je zhruba 50 až 70 hnízd havranů polních.

Na Pražském sídlišti v Táboře je zhruba 50 až 70 hnízd havranů polních. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Havrany na sídlišti nechceme! Táborští po nich střílí a podepisují petici

  • 161
Krákorající ptáci, výkaly a nepořádek. Tak to nyní vypadá na Pražském sídlišti v Táboře, kde se uhnízdila kolonie havranů polních. Obyvatelé sepsali petici. Chtějí, aby radnice zakročila. Někteří se snaží ptáky vystrnadit sami - střelbou nebo dělbuchy.

Padesátiletý Jan Slavíček pracuje na směny ve strojírenském podniku. Když se vrátí z noční a chce se dopoledne vyspat, musí si do uší dávat špunty. „Když začnou havrani krákat, je to takový hluk, že se nedá spát. Auta i lavičky jsou znečištěné od výkalů,“ vypráví Slavíček, který také podepsal petici.

V ní obyvatelé Pražského sídliště chtějí, aby radnice v době hnízdění havranů denně uklízela lavičky a okolí domů, regulovala kolonii například shazováním hnízd, úpravou korun stromů nebo instalováním elektronických plašičů.

Také chtějí docílit toho, aby se začalo jednat o změně zákona o ochraně přírody a krajiny, který by umožnil regulaci havranů na místech nevhodných k hnízdění. Lidé připomínají, že nechtějí mít znečištěné okolí domů, které radnice nechala za desítky milionů korun zrevitalizovat.

Lidé plaší havrany střelbou a petardami

„Je to opravdu očistec. Vyjdete z domu a neustále se rozhlížíte, jestli na vás něco nepřistane,“ říká další obyvatelka a ukazuje na vysoké košaté stromy hned vedle zábavního centra a bowlingu, na nichž jsou velká hnízda. „Lidé také střílejí po havranech ze vzduchovky nebo házejí petardy, aby alespoň na chvíli odletěli jinam,“ popisuje žena.

A stejně mluví i další. Řidiči už dokonce přestali parkovat na některých nově vybudovaných místech, protože ráno by museli s autem rovnou do myčky.

„Opakuje se to už několik let a radnice by konečně měla začít něco dělat. Počet hnízd narůstá a rekonstrukce, které jsme se dočkali a měla zlepšit život i parkování na sídlišti, tak přichází vniveč,“ dodává obyvatel Luboš Niesner.

Pražské sídliště není jediným místem v Táboře, kde havrani hnízdí. Podobná situace je i v Husově parku blízko autobusového a vlakového nádraží. V Českých Budějovicích jsou kolonie Na Sadech, v Háječku nebo v parku u kostela ve Staroměstské ulici.

„Havran polní není zvláštně chráněný, ale obecně za podmínek zákona. Zatím nikdo nepřišel na žádné účinné řešení, jak jeho hnízdění zabránit. A když je nějakým způsobem dostanete z jedné lokality, přestěhuje se do jiné,“ krčí rameny šéf odboru životního prostředí táborské radnice Jan Fišer.

Podle něj je na Pražském sídlišti 60 až 70 hnízd.

Ornitologové radí trpělivost

Jihočeští ornitologové ze snahy lidí bojovat s havrany radost nemají. Tvrdí, že daleko přínosnější by bylo, kdyby se naučili hnízdění ptáků respektovat.

„Samozřejmě, zásahy proti nim mohou být různé, ale vše je otázkou efektivity, která je většinou minimální. Lepší než přímé zásahy jsou pasivní opatření, jako je třeba instalace protihlukových plachet,“ říká místopředseda Jihočeského ornitologického klubu a zoolog Prácheňského muzea v Písku Jiří Šebestián.

Připomíná, že havrani se u nás zdržují celoročně. „První jedince lze u hnízdišť spatřit už v únoru, největší hluk pak dělají v době, kdy obsazují svá hnízdní teritoria. Když se uhnízdí, ztiší se. Většinou na konci června se už zase rozptylují do okolí.“

Petici, kterou nyní podepisují obyvatelé Tábora, dostanou na stůl táborští radní. Jak ale rozhodnou, není jasné. Problematiku má na starosti místostarostka Kateřina Bláhová z uskupení Tábor 2020. Ta slíbila, že se bude snažit najít řešení, konkrétní kroky ale zatím nezná.