Příroda Šumavy. Ilustrační foto

Příroda Šumavy. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MAFRA

Hnutí Duha odstartovalo šumavskou anketu, upozorňuje na devastaci lesa

  • 28
Přímo u pramene Vltavy v úterý odstartovalo Hnutí Duha letošní šumavskou anketu. Ta potrvá až do posledního srpnového dne. Ekologové chtějí prostřednictvím ankety informovat turisty o šumavských pralesích a získat názor na zacházení s unikátní přírodou.

Pramen Vltavy nebyl pro infostánek ekologů zvolen náhodně. Na místě se totiž dochoval malý zbytek horského smrkového lesa, kde se nezasahuje proti kůrovci. Pod částí starých uschlých smrků tu roste nová generace pralesa.

"Anketní otázky pro turisty byly připraveny ve spolupráci se správou národního parku. Dotazují se například, jestli návštěvníci vnímají národní park jako území, kde má člověk již nyní ponechat přírodu samovolnému vývoji, jak by mělo být území ponechané pouze přírodě veliké, či zda si myslí, že by se suché stromy podél cest měly kácet," informoval Jaromír Bláha z Hnutí Duha, který má akci na starosti.

Dodal, že anketa je anonymní a její výsledky ekologové předají správě národního parku, ministerstvu životního prostředí, Jihočeskému i Plzeňskému kraji. "Výsledky nám mohou napovědět, kam všude směřovat aktivity parku pro veřejnost," reagovala mluvčí parku Jana Zvettlerová.

Leták, kterým chce Hnutí Duha upozornit na situaci v Národním parku Šumava.
Leták, kterým chce Hnutí Duha upozornit na situaci v Národním parku Šumava.

Pohlednice, kterou chce Hnutí Duha upozornit na situaci v Národním parku Šumava.

Loňské ankety se zúčastnilo více než 4 tisíce návštěvníků parku. Jedna z anketních otázek zněla, zda národní parky vnímají jako území, kde má člověk ponechat přírodu bez lidského zásahu. Odpovědi jasně hovoří pro ochranu divoké přírody: významnou část národního parku by samovolnému vývoji bez zásahů člověka, pouze s umožněním vstupu návštěvníků, ponechalo více než 63 procent respondentů. 

"Prázdninový informační stánek pořádáme na Šumavě už popáté. Návštěvníci parku měli vždy velký zájem o bližší informace o přírodních hodnotách a zvláštnostech šumavských pralesů. Divoká příroda lidi fascinuje a dává nám příležitost se neustále učit. Proto také většina návštěvníků parku dlouhodobě podporuje názor, že by se zde na významné části území do přírodních procesů zasahovat nemělo," uzavřel Bláha.

Názor za pohlednice

Anketa u pramene Vltavy není jedinou akcí na podporu Šumavy. Ekologové se ptali i předplatitelů časopisu Příroda a čtenářů Respektu, kteří zároveň s časopisem dostali i anketní lístek.

"Tato akce odstartovala asi před měsícem a potrvá do 15. srpna. Národní park je záležitost, která by měla být postavena na názorech lidí, proto chceme pomocí těchto kartiček na Šumavu upozornit a zároveň zjistit názor čtenářů na zacházení s šumavskou přírodou," dodal Petr Machálek z Hnutí Duha.

Názory čtenářů vybraných časopisů budou pak srovnávány s názory turistů, kteří vyplnili anketu na Šumavě. Ekologové do Respektu vložili 24,5 tisíce kartiček, do časopisu Příroda pak asi 4 tisíce anketních lístků. Tisk jednoho lístku je přišel zhruba na korunu.

Lidé, kteří lístek dostali, mohou vyplnit otázky a poslat je zdarma zpět do Hnutí Duha, za své odpovědi získají čtyři unikátní pohlednice šumavské přírody. Anketu mohou lidé vyplnit i na stránkách organizace.