Holašovice jsou od roku 1998 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Holašovice jsou od roku 1998 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Holašovice zvou na slavnosti. Obec se 140 obyvateli čeká 15 tisíc lidí

  • 1
Takový nápor holašovická náves proslavená selským barokem ještě nezažila. Na tradiční Selské slavnosti míří rekordních 252 řemeslníků. Vesničku na Českobudějovicku obsadí v pátek. Šestnáctý ročník akce potrvá až do neděle a obec tak oslaví 15 let od zapsání na seznam světového dědictví UNESCO.

"Musím se přiznat, že jsem sám zvědavý, jak tohle Holašovice zvládnou a zda všechny náves pojme. Loni jsme tu měli asi 215 vystavujících, letos jsme jich na přání návštěvníků pozvali ještě více. Máme nyní potvrzeno 252 řemeslníků. Pokud všechno vyjde, nabídnou Holašovice největší soubor řemesel na jednom místě, snad i v rámci České republiky," říká Jan Jílek, starosta Jankova, jehož jsou Holašovice součástí.

Lidé tak podle organizátorů budou moci porovnat pestrost staročeských řemesel. Na holašovické slavnosti se chystají košíkáři, řezbáři, tkalci, kováři, svíčkař, včelaři, dráteníci, mincovníci, včelaři nebo sedmdesátka keramiků.

Jejich práci může o víkendu obdivovat až patnáct tisíc návštěvníků. Holašovice mají přitom jen 140 stálých obyvatel.

Holašovice vedle Velké čínské zdi

Holašovice si navíc připomenou 15 let od zapsání do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Slavnostní ceremoniál se konal v prosince 1998 v japonském Kjótu.

"Slavit budeme v sobotu večer, kdy návštěvníkům na hladině holašovického rybníčku předvedeme unikátní holografickou vodní show, která měla úspěch už loni. Tentokrát zasadí holašovické usedlosti do kontextu světových památek - pyramid, věže v Pise nebo Velké čínské zdi," přibližuje Jílek s tím, že začátek bude po setmění. Slavnostně nasvícené budou také štíty chalup.

V sobotu slavnosti doplní i 7. ročník Buchtobraní, tedy soutěž o nejlepší buchtu.

"Kdo od 8:30 do 12 hodin přinese do infocentra čtyři buchty, dostane volnou vstupenku na slavnosti," dodal za organizátory Marcel Goetz. Celodenní vstupné jinak vyjde na 100 korun, zvýhodněné stojí 50 korun.

Na slavnosti historickým autobusem

O hudbu se postarají po celé tři dny dechové kapely, program je připraven i pro děti.

"Sehnat se nám nepodařilo akorát mobilní bankomat, po kterém byla loni poptávka," líčí Jílek s tím, že před sluncem budou návštěvníky chránit velké stany. Selské slavnosti mají zhruba milionový rozpočet.

Do Holašovic se lze dostat i kyvadlovou dopravou, letos poprvé pojede historický autobus Škoda 706 RTO. Z budějovického nádraží bude vyjíždět v 9:30, 11:30 a 13:30 hodin, z Holašovic zamíří zpátky v 10:30, 12:30 a 16:30 hodin. Jednotná jízdenka stojí 30 korun. Další informace ke kyvadlové dopravě a kompletní program Selských slavností najdete na www.holasovice.eu.