Koncepce prošla. Jihočeši dostanou na výběr, kde chtějí umírat

  12:21aktualizováno  12:21
Krajští zastupitelé jednomyslně schválili koncepci paliativní péče do roku 2023. Při jednání se dohadovali, zda jižní Čechy potřebují další kamenný hospic, který by mohl být v Českých Budějovicích.

V Českých Budějovicích funguje domácí hospic sv. Veroniky. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Spousta lidí dnes umírá v nemocnici proto, že jejich rodiny nemají doma potřebné vybavení ani možnost opřít se o specialisty domácí hospicové péče.

Aby si Jihočeši mohli vybrat, kde by si přáli zemřít, dostali krajští zastupitelé na stůl koncepci paliativní péče v kraji na příštích pět let. Jejím cílem je nabídnout takové zdravotní nebo sociální služby, aby bylo pokryto celé území kraje a aby si z nich mohl pacient či jeho rodina vybrat.

Jde o ucelený systém od poraden a terénní domácí péče i pečovatelské služby přes mobilní specializované paliativní týmy a domácí hospicovou péči až po paliativní lůžka v nemocnicích a lůžkový hospic.

Kraj přitom nemusí stavět od nuly, řada paliativních služeb už tu funguje. Například vzorový kamenný hospic v Prachaticích a čtyři domácí hospice v Táboře, Třeboni, Písku a Českých Budějovicích.

„Chceme zvyšovat podíl domácí paliativní péče, aby pro lidi, kteří mohou využít tyto služby, byla dostupná. Pokud jde o lůžkový hospic v Prachaticích, je třeba konstatovat, že průměrně má obsazeno 25 ze třiceti lůžek. Nezavíráme dveře dalšímu hospici v Budějovicích, ale nevidíme to jako prioritu,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) a otevřela tím stavidla pro zastánce hospice v krajském městě.

Lidé mají mít možnost si vybrat, kde chtějí umírat, říká autor koncepce

Zastupitelé z Budějovic apelovali na kolegy, že největší sídlo v regionu kamenný hospic potřebuje. „Nevím, jak moc je výhodné pro budějovické rodiny, že jejich blízcí leží v Prachaticích. Jsem přesvědčen, že kdyby byl hospic v Budějovicích, byl by plný,“ podotkl například zastupitel Martin Kuba (ODS).

Jenže podle Pavla Klímy (Pro jižní Čechy) by otevření nového hospice v Budějovicích mohlo ohrozit ten prachatický. „Protože třetina klientů prachatického hospice je z Budějovic. Pokud nebude nastavené financování od státu tak, že se v pohodě uživí oba hospice, nebylo by zodpovědné spustit druhý,“ podotkl Klíma.

Ředitel prachatického hospice: Jeden hospic v kraji stačí

A zdůraznil, že v lůžkovém hospici je průměrná doba hospitalizace 30 dní. „Nechci, aby to znělo cynicky, ale není na místě litovat lidi z Budějovic, že jezdí do hospice do Prachatic. Kdyby tam jezdili léta třeba do centra pro pacienty s Alzheimerem, možná by to bylo k zamyšlení,“ srovnával Klíma.

Navzdory zdlouhavé diskusi nakonec koncepci paliativní péče schválilo všech 47 přítomných zastupitelů jednomyslně. Šéf prachatického hospice sv. Jana N. Neumanna Robert Huneš ale mezi politiky nedorazil.

„Z odborného hlediska je fungování lůžkových hospiců v zemi vyřešený problém, ke kterému není co dodat. V jižních Čechách podobně jako v dalších krajích není potřeba budovat další hospic, protože jejich současná kapacita je zcela dostatečná a většina jich má průběžně volná lůžka,“ podotkl Huneš, který je i prezidentem Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče.

Pokud chtějí politici systému paliativní péče v kraji pomoci, měli by podle Huneše napnout své síly k budování domácích hospiců: „To je skutečný problém v jižních Čechách na rozdíl od kamenného.“

Fakt je, že pátý domácí hospic je právě zásluhou lůžkového prachatického už „na cestě“. Od 1. listopadu nabídne ve Strakonicích své služby domácí hospic sv. Markéty. „Je to žádaná služba a jsme připraveni ji finančně podpořit,“ potvrdil strakonický starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická veřejnost).

Už fungující domácí hospice v kraji schválený krajský dokument o rozvoji paliativní péče vítají.

„Otvírá nám financování ze zdravotních pojišťoven i kraj se zavazuje k dalšímu dotování našich služeb. Politici ale stále mluví jen o tom, že paliativní péči potřebujeme pro přestárlé seniory. Není to pravda, našimi klienty jsou nevyléčitelně nemocní lidé v produktivním věku i děti,“ popsala ředitelka třeboňského hospice sv. Kleofáše Petra Brychtová.

Nejčtenější

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Fotbal tady mě opravdu bavil, říká Lafata o podzimu v Olešníku

David Lafata při premiéře za Olešník. Bývalý ligový kanonýr tentokrát hlavně...

Opravdová střelecká dominance. Svými povedenými akcemi nedávali soupeřům šanci. Podzimní část fotbalového krajského...

Na sídlišti Máj se porvalo nejméně deset lidí, agresory odvezla policie

Policisté po rvačce v herně v pražské Koněvově ulici zadrželi celkem sedm osob...

Alkohol, zmatek a několik lehce zraněných. Tak to v sobotu vypadalo v jednom z podniků na českobudějovickém sídlišti...

Hokejistům Českých Budějovic byly v první lize kontumovány dva zápasy

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

No soupisce měli více starších hráčů, než dovolují pravidla. Proto byly hokejistům prvoligových Českých Budějovic...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Další z rubriky

Na sídlišti Máj se porvalo nejméně deset lidí, agresory odvezla policie

Policisté po rvačce v herně v pražské Koněvově ulici zadrželi celkem sedm osob...

Alkohol, zmatek a několik lehce zraněných. Tak to v sobotu vypadalo v jednom z podniků na českobudějovickém sídlišti...

Každá rodička bude mít v českokrumlovské nemocnici vlastní pokoj

Iveta Čonková přivedla desetiletého syna a pětiletou dceru v historické...

V areálu českokrumlovské nemocnice dokončili stavbaři nový pavilon gynekologie, porodnice a dětského oddělení. Spolu s...

Z místa do počtu pronikl lékař do zastupitelstva, chce posunout Krumlov

Českokrumlovský zastupitel Martin Fürst .

Lékař Martin Fürst se před říjnovými volbami nechal zapsat na kandidátku Společně pro Český Krumlov – Nezávislí a TOP...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ V LISOVNĚ (35-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz