Jan Boháč opravil ve Slavonicích hotel Besídka a chystá další rozšíření o další

Jan Boháč opravil ve Slavonicích hotel Besídka a chystá další rozšíření o další pokoje v bývalé stodole. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Z ruiny vykřesal stylový hotel, pokoje nesou jména herců Divadla Sklep

  • 4
Stylový hotel s originálními názvy pokojů vykřesal z polorozpadlé ruiny ve Slavonicích na Jindřichohradecku člen pražského Divadla Sklep Jan Boháč. Spolu s dalšími "Sklepáky" dům koupil v roce 1989 za 90 tisíc korun. Herci tu chtěli mít prostory na večírky a zkoušky. Opravy si ale vyžádaly hromadu peněz a z domu se během let stal hotel Besídka.

"Přijel jsem sem tehdy za kamarádem, bydlel jsem u něj a u okna jsem viděl rozpadající se dům. Tak jsem si říkal, že to musíme koupit. Ostatních sedm Sklepáků jsem přesvědčil, že je to bezvadná věc. Každý jsme zaplatili několik tisíc," vzpomíná Boháč.

Skupina chtěla mít ve Slavonicích vlastní dům, kde bude zkoušet a dělat večírky. Z nadšení ale divadelníci vystřízlivěli stejně rychle jako z prvního a jediného mejdanu, který tam uspořádali. "V podstatě jsme sem přijeli dohromady čtyřikrát. Udělali jsme tu mejdan a na dvoře jsme vysekali křoví. A dům byl dál na spadnutí. Neměli jsme žádné peníze. Kdyby nepřišla revoluce, museli bychom ho prodat," popisuje současný majitel.

Hotel Besídka

Hotel Besídka se nachází v jednom z domů ve Slavonicích. Sklepy jsou gotické ze 13. století. Sgrafita na zdi jsou ze 16. století a jsou druhá nejstarší v celé republice. O rok starší jsou už jen na renesančních domech v Praze.

Divadlo Sklep je jedno z nejstarších pražských divadel. Založili ho v roce 1971 David Vávra a Milan Šteindler. Od počátku se vyznačovalo osobitým zpracováním her. K nejznámějším patří například Besídka nebo Mlýny. Dnes v divadle působí několik desítek známých českých osobností.

V přízemí pak otevřel hospodu a začal pořádat letní školy umění. V době, kdy vytvářel restauraci, vůbec nevěděl, co to obnáší. "Když se dělal bar, tak jsem prostě zedníkům řekl: Tady postavte zeď. Dispozičně to samozřejmě není moc dobré," přiznává Boháč, který velmi rychle zjistil, že s tolika společníky se hospoda provozovat nedá. Všechny je proto postupně vyplatil.

Vávra spí ve Vávrovi, Hanák v Hanákovi

"Zjistili jsme prostě, že není možné dělat nějakou komunu, aby všichni do všeho kecali," říká Boháč. Divadlo Sklep ale do hotelu Besídka, který se jmenuje podle jeho nejslavnější hry, jezdí pravidelně dodnes. Na letní školy a také na Silvestra. Herci tu mají své pokoje, které nesou jejich jména. Běžní turisté tak mohou spát v Davidu Vávrovi nebo Jiřím Macháčkovi.

"Návštěvník bydlí třeba v pokoji Tomáš Hanák, kde jsou na zdech koupelny specifické texty, které Hanák stvořil. David Vávra zase například vymaloval kachličky ve svém pokoji," doplňuje Boháč. Za svůj specifický design hotel už dříve obdržel cenu Grand Prix obce architektů i ocenění Presta jako jihočeská stavba roku.

"Vždycky když Sklepáci přijedou, bydlí ve svém pokoji zadarmo. Ještě se třeba nestalo, aby třeba Vávra spal v Hanákovi. Ale říkal, že by to někdy vyzkoušel," usmívá se majitel hotelu.

Místnosti jsou navíc vytvořené na míru svým patronům - pokoj Vávra je velký, protože má čtyři děti. "Pan Korejs je starý mládenec, a tak má nejmenší pokojíček," dodává Boháč.

Zajímavé je, že každý pokoj je zcela jiný. Některý je víc historický, jiný zase moderní. Přesto je mezi nimi určité pojítko, takže i v tom nejvíc historickém lze najít něco novodobého. "Každá doba do toho domu něco vnesla," míní Boháč.

Jména ponesou také nové pokoje v bývalé stodole. A to po lidech, kteří se o rekonstrukci budovy nejvíc zasloužili. Jeden bude architekta Romana Kouckého, druhý sochaře a výtvarníka Martina Ceplechy a třetí věnuje Boháč kamarádovi, který mu po revoluci půjčil peníze. O jménu čtvrtého pokoje zatím nemá jasno. "Nerad bych někoho urazil tím, že jsem na někoho zapomněl," váhá.

Ze stodoly zůstanou jen historické zdi s klenbami

Na úpravy stodoly si musel vzít úvěr, protože evropská dotace ve výši 3,3 milionu korun pokryje jen část nákladů, a navíc bude vyplacená až zpětně. Boháč věří, že se investice vrátí. Je si totiž jistý, že nové dva pokoje v přízemí a dva v patře naplní.

Ze současné stodoly zůstanou pouze dvě obvodové zdi, které jsou historické a jsou na nich patrné středověké klenby. Využitý bude také původní dřevěný renesanční strop, který objevili rozebraný v hlavní budově. Úprav se dočká i vedlejší zahrada, kde by mělo být zčásti parkoviště pro hosty a také místo pro grilování nebo různé venkovní party.