Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hráz rybníka může prasknout, bojí se lidé. Ale posudky tvrdí opak

  16:03aktualizováno  16:03
Před půl rokem se protrhla hráz rybníka Smyslov na Strakonicku. Lidé žijící v sousedství se obávají další pohromy. Upozorňují, že majitelé ještě neopravili sousední rybník Starý, ve kterém v květnu protékala voda hrází. Podle úředníků však není její stav havarijní.

Jan Čadek stojí u rybníka Starý. Bydlí poblíž a tvrdí, že hráz potřebuje opravit. | foto: Marek Podhora, MAFRA

S obavami sledují předpovědi počasí. Moc dobře si pamatují, jak se v květnu protrhla hráz rybníka Smyslov nedaleko obce Tchořovice na Strakonicku a voda z více než dvacetihektarové plochy se rozlila do okolí. Obec vyhlásila třetí povodňový stupeň, několik lidí musela evakuovat. (více čtěte zde)

Vodu zachytila soustava dalších rybníků. Jenže i v jednom z nich, který se jmenuje Starý, se objevily díry v hrázi. Tehdy se je podařilo ucpat, ale Tchořovičtí se necítí bezpečně.

Místo, kde se hráz rybníka Smyslov letos v květnu protrhla, je dobře viditelné...

Místo, kde se hráz rybníka Smyslov letos v květnu protrhla, je dobře viditelné díky navážce, kterou byla díra ucpaná.

„Už jsme tu zažili několik povodní. Květnová, na rozdíl od těch předchozích, nás nepoškodila materiálně, ale psychicky. Ten, kdo zažil rok 2002, má i teď hodně živé vzpomínky. Náš dům je jedním z těch přímo ohrožených rybníkem Starý,“ říká Jan Čadek, kterého znepokojuje, že od jara nedošlo k opravě poškozeného rybníka.

„Díry v hrázi na rybníku Starý se tehdy na poslední chvíli povedlo provizorně zacpat - dvěma fůrami hnoje a jednou země. Od té doby uplynulo téměř půl roku a neděje se nic,“ popisuje Čadek.

Říká, že celou dobu marně apeluje na společnost Dvůr Lnáře, která vlastní rybník Starý, aby situaci řešila, stejně jako na odbor životního prostředí v Blatné. „Majitelé mi tvrdili, že s tím nebudou nic dělat, dokud tam mají ryby. Starý byl v úterý 18. října vylovený a hned třetí den osazený novou násadou ryb,“ podotýká Čadek.

„Strach místních je zbytečný“

Rybníky Smyslov i Starý patří do čtvrté kategorie technicko-bezpečnostního dohledu. Vodoprávní úřad tak musí být přizván k dohledu jedenkrát za 10 let. Vlastník je má kontrolovat minimálně jednou měsíčně. Podle vedoucího odboru životního prostředí v Blatné Martina Dolejše je strach místních zbytečný.

„V květnu bylo po prohlídce stavu rybníka Starý dohodnuto zpracování posudků odborných společností a vyhodnocení bezpečnosti vodního díla. Dílčí posudky, jako je kontrola spodní výpusti, měření přelivu a kontrola vhodnosti a hutnění zemin, už jsou hotové. Jeho stav není havarijní a nebyly zjištěny nedostatky, které by vyžadovaly okamžité úpravy,“ říká Martin Dolejš s tím, že do poloviny listopadu má být dokončen poslední posudek na bezpečnost díla na pětisetletou vodu, včetně návrhu stavebních úprav. Pak dojde k závěrečnému vyhodnocení za účasti obce Tchořovice a stanovení termínů jednotlivých kroků podle závěrů posudků.

Na kompletní výsledky čeká i majitel rybníků. „Jsme připraveni opravit věci, které budou třeba. Dosavadní kontroly ale neukázaly nic, co by bylo nutné opravovat hned,“ tvrdí jednatel společnosti Dvůr Lnáře Jiří Vaníček.

Jan Čadek říká, že rybník Starý by v květnu vodu dokázal udržet, nebýt toho, že v roce 2014 byl přepad rybníka neoprávněně zvednut betonem o více než 20 centimetrů. „Vlivem velkého tlaku na hráz a vysoké hladiny voda našla nějakou díru v hrázi a začala jí protékat a díru zvětšovat,“ soudí Čadek.

Informaci o zvýšení přepadu betonem potvrdil i odbor životního prostředí. „Rybářství od května udržovalo hladinu v rybníce na povolené kótě. Způsob úpravy přelivu projednáme po dokončení posledního posudku, který může rovněž požadovat zvýšení kapacity a úpravu přelivu,“ avizuje Martin Dolejš.

„Hráz narušili hlodavci“

Podle Jiřího Vaníčka ale tato věc nehrála při květnové nehodě roli. „V květnu stoupla voda o 60 centimetrů, předtím bylo sucho a vody méně, bylo tak naprosto evidentní, že v místech průsaků byla komora, kterou vytvořili vodní hlodavci,“ říká Vaníček.

Obyvatelům Tchořovic tak nezbývá, než doufat, že se v listopadu ukážou nedostatky a společnost pak začne pracovat na jejich odstranění.

„Rybník Starý má rozlohu přes 40 hektarů, hluboký je až osm metrů. Zadržuje přes půl milionu kubíků vody. Dvě stě metrů od hráze stojí první domy. Každý si tak umí domyslet, co by taková masa dokázala,“ dodává Jan Čadek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz