Centrum mistra Jana Husa v Husinci bylo v rodném domě známého učence otevřeno...

Centrum mistra Jana Husa v Husinci bylo v rodném domě známého učence otevřeno na konci května. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Husovy oslavy nabídnou v Husinci i dražbu pamětní medaile

  • 2
Čtyřdenní program s koncerty, sportovní turnaje, ohňostroj i poutní mší slibují oslavy k 600. výročí upálení Jana Husa. V Husinci ožije opravený rodný domek, náměstí i fotbalový areál.

Pořadatelé slibují, že vedle sebe stánek s čínskými nudlemi a historickými řemesly nenajdete. Ale to je jen jedna z mnoha proměn, které v letošním roce čekají tradiční Husovy oslavy v Husinci na Prachaticku.

Nepodepíše se na nich jen letošní výjimečný rok, ve kterém si připomínáme šest set let od upálení slavného učence, ale i to, že je připravoval nový tým lidí.

Ten se nechal inspirovat nejen bohatou historií oslav, jejichž první ročníky jsou v kronice města popsány už v polovině 19. století, ale chce se pokusit přímo ve městě konfrontovat minulost s modernou.

Jak se jim to podařilo, mohou návštěvníci začít posuzovat už v pátek. Mimořádný ročník si totiž zasloužil i prodloužení programu. Ten proto načne v areálu husineckého fotbalového klubu Slavoj nultý ročník Husinec festu, hlavní hvězdou pátečního večera bude folkový bard František Nedvěd.

Festival bude pokračovat i v sobotu, kdy by měl na fotbalové hřiště táhnout hlavně Ivan Mládek se svým Banjo Bandem a rocková legenda Turbo. Zatímco vstup na oslavy je zdarma, dvoudenní permanentka na fest, který zpestří i fotbalové turnaje, stojí 100 korun.

Hlavní pódium s koncerty bude na náměstí

Samotné oslavy začnou v neděli. „Státní svátky 5. a 6. července jsou vždy stěžejními dny. To zůstává. Změna je ale v tom, že po městě najdou lidé víc míst, mezi kterými se budou moci pohybovat. Program máme koncipovaný tak, aby si člověk mohl vybrat z toho, co ho zajímá,“ vysvětlil předseda husinecké kulturní komise Ondřej Babka.

Hlavní pódium s převážně hudebním programem najdou lidé na náměstí. Další scéna se středověkou tematikou vyroste v novém Centru mistra Jana Husa (více čtěte zde), stánky budou i v zahradách a před památníkem.

„Přístup tam budou mít jen prodejci se středověkou tematikou. Dávali jsme si pozor, aby se středověký trh se současností nemísil. Aby si lidé, kteří si přijdou vyfotit památník, nemuseli z fotografií vymazávat to, co tam tematicky nezapadne,“ podotkl Babka s úsměvem.

Beatbox nebo Netolička

Třetí stanoviště obklopené atrakcemi pro děti bude před hasičárnou, střídat se tam budou pohádky a dechovky. Tradiční husinecká pouť, která je nedílnou součástí oslav, dostane prostor za řekou Blanicí na parkúrovém kolbišti.

„Nezapomněli jsme ani na duchovní odkaz, pietní vzpomínka a poutní mše se uskuteční v neděli, kdy se chystáme obnovit také tradiční ohňostroj a vzplane samozřejmě i hranice,“ ujistila starostka Ludmila Pánková.

Pondělní vyvrcholení slavností přinese bohatý mix historických odkazů, ukázek dobových dovedností i vystoupení mladých umělců. Na hlavním pódiu se tak například vystřídá prachatický folklorní soubor Libín S se známým českým beatboxerem Edruem.

Rytířskému turnaji bude předcházet křest knihy Opráski s českí historje - Zmikund vs. Huz, který uvede jeho autor Jaz. Zaujmout může i výstava kopií mnoha historických plakátů Husových oslav, z nichž některé jsou staré i 70 let.

„Každý vystupující nebo akce, kterou jsme sem dostali, vzešly z nás. Jsou to věci, ke kterým máme vztah a někoho mohou překvapit. Když třeba někdo starší uvidí profesionální beatbox, věřím, že ho Endru dokáže zaujmout. A když ne, může přejít vedle na Netoličku,“ prohlásil Babka.