Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

I lékaři záchranky mají dostat přidáno. Kraji ale chybí 24 milionů

  • 1
Lékaři z nemocnic si vystávkovali lepší mzdy, jenže na doktory ze záchranky, kteří zasahují přímo v terénu, se zapomnělo. Ministerstvo zdravotnictví totiž neurčuje, kdo jim má vyšší odměny zajistit. Nerovnováha tak může na jihu Čech způsobit odchody lidí od záchranné služby do nemocnic.

Vyhláška ministerstva zdravotnictví nikomu nenařizuje, aby zřizovateli záchranky nějaké peníze na zvýšení mezd lékařů záchranné služby poslal. Přitom jde až o osm tisíc korun na jednoho lékaře.

Záchranáři na jihu Čech

K lidem v ohrožení života na jihu Čech vyjíždí 40 kmenových lékařů záchranky, kterým ve službách pomáhá dalších 100 externích lékařů z nemocnic a privátních ordinací. Průměrný hrubý plat lékaře záchranky, který tam pracuje minimálně 10 let, se vyšplhá s výjezdovými, rizikovými a infekčními příplatky ke 35 až 38 tisícům korun.

"Je pochopitelné, že pokud se to nevyřeší, neseženeme nové lidi a někteří kolegové mohou odejít za vyšším výdělkem do špitálu," uvedl vedoucí lékař Luboš Pábl z českokrumlovské záchranné služby.

Zákonodárci se zachovali při rozhodování o nových  platových tabulkách jako chytrá horákyně. Podle nařízení vlády náleží vyšší mzdy i záchranářům, ale zdravotní pojišťovny mají posílat víc peněz na platy jen do nemocnic. A záchranky z toho vypadly.

"Musíme se řídit nařízením vlády a vyplácet lékařům zvýšené mzdy. Ale ve chvíli, kdy s tím začneme, půjdeme do milionové ztráty," řekl šéf jihočeské záchranky Marek Slabý.

Jako předseda asociace záchranných služeb proto hledá řešení s ministerstvem zdravotnictví i asociací krajů, které jsou zřizovateli záchranky. "Nemělo by dojít k takové nerovnováze, že nemocnice dostanou peníze od pojišťovny a záchranky ne. Jde i o odměny lékařů nemocnic, kteří na záchrance slouží," řekl Slabý.

Nové posily teď záchranka sežene jen těžko

Řešení, kde vzít peníze na zvýšení platů lékařů záchranné služby, je však zatím v nedohlednu."To není dobrá zpráva pro zájemce o tuto práci. Sháníme nové posily a co jim můžeme nabídnout? Jsme tu pouze dva a optimální by bylo čtyři až pět kmenových lékařů," podotkl Pábl.

Ministerstvo zdravotnictví se brání, že navýšení platů lékařů ze sanitek nemůže být placeno stejně jako u nemocnic. "Pojišťovny se na úhradách v záchranných službách podílejí pouze do dvou pětin a je na krajích, aby s pojišťovnami našly optimální řešení," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Kraj už dnes dává záchrance na provoz 215 milionů korun, což je 70 procent jejího ročního rozpočtu. Na zvýšení hodinové sazby pro externí lékaře záchranky je třeba jen do konce roku sehnat zhruba 3,6 milionu a pro kmenové lékaře dalších 20 milionů.