Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školy se bály inkluze, na jihu Čech se zatím týká jen čtyř žáků

  11:35aktualizováno  11:35
Inkluze. Slovo, které vzbuzuje obavy v kantorech a naději v rodičích dětí s lehkým mentálním postižením. V Jihočeském kraji zažádali o přechod do běžných základních škol rodiče čtyř žáků. Tři z nich nastoupili do Základní školy v Trhových Svinech.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

První školní den byl v Základní škole v Trhových Svinech novinkou nejen pro prvňáčky, ale i pro učitele. K žákům prvních tříd se přidaly poprvé také tři děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

Na jejich příchod se škola připravovala. Osmdesát prvňáků zamířilo do čtyř tříd místo tří, které tu otevírali v minulých letech.

„V jedné je tak po dvaceti žácích, výuka ve třídě s osmadvaceti dětmi by byla těžší. Už v pololetí jsme se sešli s asistenty pedagoga, 2. září jsme měli schůzku s rodiči, dětmi, vedoucími školní jídelny a družiny, vedením školy a dávali jsme dohromady, jak bude prakticky vše probíhat,“ popisuje ředitel školy Jan Mikeš. Dodává, že čas ukáže, nakolik je třeba upravit těmto žákům systém výuky.

„Nemáme v tomto směru žádné zkušenosti. V polovině září přijede psycholožka a budeme dále posunovat laťku. Uvidíme, jestli budou potřebovat například i individuálně vzdělávání. Pak znovu vyhodnotíme postup a co bude dětem vyhovovat,“ naznačuje Mikeš.

Je třeba dát šanci všem dětem, říká ředitel školy

I přes větší zátěž kantorů inkluzi vítá. „Funguje po celé Evropě a je třeba dát šanci všem dětem. Jsme ale na začátku a je jasné, že učitelé a ředitelé z ní mají velké obavy. Rodiče jsou naopak rádi, že se jejich dítě dostane do velkého kolektivu a nemusí absolvovat praktickou školu,“ porovnává.

Podle ředitelů inkluze na školách už delší dobu funguje, jen se o ní teď více mluví. „Například k nám chodí třetím rokem žačka s autismem. Jsme rádi, že ji tu máme, díky ní jsme se dozvěděli mnoho informací o autismu a obohatilo to celý kolektiv. Jsou ale těžší případy postižení, u kterých bych pochyboval, jestli není začlenění mezi normální kolektiv kontraproduktivní,“ podotýká ředitel Základní školy Malšice Pavel Klíma.

I přesto, že je tato škola jako jedna z mála na jihu Čech úplně bezbariérová, v rámci inkluze projevila zájem o přesun dětí z praktické školy jen jedna rodina. Nakonec od záměru upustila.

Klíma upozorňuje na to, že školy nejsou na výuku zdravých dětí společně s postiženými připravené po technické stránce, učitelé nejsou dostatečně vzděláni, třídy jsou navíc přeplněné.

Nad odpovědí, zda je dobré začleňovat děti s postižením do běžného kolektivu, váhají i rodiče. „Naštěstí mám děti zdravé a učím je, že musí pomáhat nemocným. Nejsem si ale jistá, jestli je nástup do normální školy správný. Děti přece jen dokáží být kruté a dát najevo takovým spolužákům, že se liší,“ podotýká například Simona Vávrová z Písku.

Na tento fakt poukazuje i Lenka Holomková, ředitelka táborské Základní a mateřské školy, kterou navštěvují žáci se speciálními vzdělávacími potřebami.

„Některé děti se mohou začlenit do kolektivu na základní škole, jiné ne. Naši školu děti navštěvují právě proto, že základní školu nezvládly. Potřebují trochu jiný přístup, nejen co se vědomostí týče. U nás si mají s kým popovídat, cítí se na stejné úrovni jako ostatní,“ porovnává Holomková, podle které přítomnost asistenta pedagoga v běžné škole žáka z kolektivu vyčleňuje.

„Při počtu dětí jim ale ani asistenti nejsou moc platní, protože stejně děti vyčlení z kolektivu. Inkluze má být o rovnoprávnosti všech dětí. Měla jsem tu žáka, který přišel ze základní školy a měl asistenta. Odmítla jsem přítomnost asistenta s tím, že mu ho přidělím v okamžiku, kdy budu vidět, že učivo nezvládne sám. Chlapec byl naprosto v pohodě i bez něj,“ líčí Holomková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

Zájem o tratě na jihu Čech mají jen České dráhy, kraj jejich nabídku nechce

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Otázka, jaký dopravce bude vozit cestující na motorových a elektrifikovaných tratích na jihu Čech, zůstává otevřená....

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Vrak autobusu zmizel z trávníku u Vltavy, ale soudní spor trvá

Vrak autobusu stále hyzdí louku poblíž budějovického sídliště Vltava.

Zničený autobus už nehyzdí louku u Vltavy v Českých Budějovicích, kam ho před dvěma lety umístil vlastník pozemku. Ten...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Manažer/ka obchodního týmu, Tábor

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz