Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovičtí budou dýchat čistší vzduch. Teplárna investuje půl miliardy

  9:29aktualizováno  9:29
Bude to největší českobudějovická ekologická investice za třicet let. Díky tomu by měl být vzduch v krajském městě během dvou let čistší. Místní teplárna investuje do odsíření 428 milionů korun.

Jedna z dominant Českých Budějovic, 120 metrů vysoký komín teplárny prochází rozsáhlou přestavbou. Práce by měly skončit na konci září. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Po dokončení rozsáhlých úprav očekává českobudějovická teplárna snížení emisí oxidů síry o 80 procent a oxidů dusíku o 60 procent.

„K těmto úpravám jsme přistoupili z několika důvodů. Od roku 2016 musíme plnit podle nařízení Evropské unie přísnější limity. Určitá opatření nám nařídil i Jihočeský kraj. Nicméně, investice je součástí naší dlouhodobé péče o ekologii a životní prostředí. Bude mít zásadní vliv na čistotu ovzduší ve městě a okolí,“ vysvětlil předseda představenstva teplárny Miroslav Houfek.

Teplárna nyní spaluje hnědé uhlí s nízkým obsahem síry. Ročně je to 300 tisíc tun. Na trhu je ho však stále méně a jeho kvalita se navíc zhoršuje. Odsíření tak bylo nezbytnou nutností.

„Zvolili jsme metodu odsíření, která splní nejpřísnější emisní limity. Budeme mít i rezervu pro jejich případné další zpřísnění,“ podotkl Martin Žahourek, místopředseda představenstva.

V současnosti nad areálem ční obří jeřáb, který dělá nové vložkování stodvacetimetrového komína. „Opravy skončí do konce září, abychom mohli dodávat teplo pro krajské město. Zákazníci nic nepocítí,“ uvedl Žahourek. „Máme náhradní komín, jsme však omezeni výkonnostně. Pokud by začalo mrznout, byl by to asi problém. Ale nic takového snad nehrozí,“ dodal.

Teplárna provede úpravy jak primárního systému, což znamená výměnu uhelných kotlů za ekologičtější, tak sekundárního systému, který odstraňuje již vzniklé škodliviny.

„Klademe důraz na opatření v primárním systému. Tedy tomu, abychom zabránili vzniku škodlivin. Jednodušší je vždy řešit příčinu. Teprve to, co je nad limit, řeší sekundární systém. Například se vstřikuje močovina - je to podobný systém filtru pevných částic v dieselových autech,“ řekl Žahourek.

Projekt má mírný skluz

Třicet procent z celkových nákladů pokryje dotace Státního fondu životního prostředí. Podmínkou však je, že odsíření musí být hotové do konce roku 2015.

Celý projekt má mírný skluz kvůli komplikacím během výběrového řízení. Ze soutěže totiž odstoupil vítěz Sdružení pro odsíření spalin, jehož členy byly Škoda Praha a Škoda Praha Invest. Obří zakázku tak provádí společnost Tenza, která byla druhá.

Společnost nicméně plánuje, že práce skončí na začátku druhé poloviny příštího roku. V první polovině provedou vnější úpravy komínu a dalších budov.

„V příštím roce budou budovy vybaveny novou technologií a v červenci bude zahájen zkušební provoz,“ avizoval ředitel výstavby společnosti Tenza David Nový.

Podle předsedy představenstva teplárny Miroslava Houfka by velká investice neměla mít značný dopad na ceny tepla.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

VIDEO: Studená voda, drsné překážky a chlad vítaly závodníky na Lipně

Překážky závodu Spartan race v Lipně nad Vltavou prověřily sílu závodníků.

Lipno nad Vltavou hostilo o víkendu závody Spartan race. Tři překážkové tratě otestovaly fyzickou i duševní sílu a...

Šestice mužů je obžalovaná, že se pokusila z bank vysát 27 milionů korun

Ilustrační snímek

Až deseti lety vězení je ohroženo šest mužů, kteří se podle obžaloby pokusili v letech 2015 a 2016 jako organizovaná...

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Najdete na iDNES.cz