Jedna z dominant Českých Budějovic, 120 metrů vysoký komín teplárny prochází...

Jedna z dominant Českých Budějovic, 120 metrů vysoký komín teplárny prochází rozsáhlou přestavbou. Práce by měly skončit na konci září. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Budějovičtí budou dýchat čistší vzduch. Teplárna investuje půl miliardy

  • 0
Bude to největší českobudějovická ekologická investice za třicet let. Díky tomu by měl být vzduch v krajském městě během dvou let čistší. Místní teplárna investuje do odsíření 428 milionů korun.

Po dokončení rozsáhlých úprav očekává českobudějovická teplárna snížení emisí oxidů síry o 80 procent a oxidů dusíku o 60 procent.

„K těmto úpravám jsme přistoupili z několika důvodů. Od roku 2016 musíme plnit podle nařízení Evropské unie přísnější limity. Určitá opatření nám nařídil i Jihočeský kraj. Nicméně, investice je součástí naší dlouhodobé péče o ekologii a životní prostředí. Bude mít zásadní vliv na čistotu ovzduší ve městě a okolí,“ vysvětlil předseda představenstva teplárny Miroslav Houfek.

Teplárna nyní spaluje hnědé uhlí s nízkým obsahem síry. Ročně je to 300 tisíc tun. Na trhu je ho však stále méně a jeho kvalita se navíc zhoršuje. Odsíření tak bylo nezbytnou nutností.

„Zvolili jsme metodu odsíření, která splní nejpřísnější emisní limity. Budeme mít i rezervu pro jejich případné další zpřísnění,“ podotkl Martin Žahourek, místopředseda představenstva.

V současnosti nad areálem ční obří jeřáb, který dělá nové vložkování stodvacetimetrového komína. „Opravy skončí do konce září, abychom mohli dodávat teplo pro krajské město. Zákazníci nic nepocítí,“ uvedl Žahourek. „Máme náhradní komín, jsme však omezeni výkonnostně. Pokud by začalo mrznout, byl by to asi problém. Ale nic takového snad nehrozí,“ dodal.

Teplárna provede úpravy jak primárního systému, což znamená výměnu uhelných kotlů za ekologičtější, tak sekundárního systému, který odstraňuje již vzniklé škodliviny.

„Klademe důraz na opatření v primárním systému. Tedy tomu, abychom zabránili vzniku škodlivin. Jednodušší je vždy řešit příčinu. Teprve to, co je nad limit, řeší sekundární systém. Například se vstřikuje močovina - je to podobný systém filtru pevných částic v dieselových autech,“ řekl Žahourek.

Projekt má mírný skluz

Třicet procent z celkových nákladů pokryje dotace Státního fondu životního prostředí. Podmínkou však je, že odsíření musí být hotové do konce roku 2015.

Celý projekt má mírný skluz kvůli komplikacím během výběrového řízení. Ze soutěže totiž odstoupil vítěz Sdružení pro odsíření spalin, jehož členy byly Škoda Praha a Škoda Praha Invest. Obří zakázku tak provádí společnost Tenza, která byla druhá.

Společnost nicméně plánuje, že práce skončí na začátku druhé poloviny příštího roku. V první polovině provedou vnější úpravy komínu a dalších budov.

„V příštím roce budou budovy vybaveny novou technologií a v červenci bude zahájen zkušební provoz,“ avizoval ředitel výstavby společnosti Tenza David Nový.

Podle předsedy představenstva teplárny Miroslava Houfka by velká investice neměla mít značný dopad na ceny tepla.