Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovice v příštím roce investují miliony do centra na Máji, parku i silnic

  17:32aktualizováno  17:32
Opravené a nové silnice, více volných míst ve školkách, více parkovacích míst. To jsou nejčastější požadavky obyvatel Českých Budějovic. A do všeho toho město příští rok investuje. V návrhu rozpočtu na rok 2014 má vyhrazeno 307 milionů korun, dalších 170 milionů očekává z dotací.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Policie ČR

MF DNES vybrala největší a nejzajímavější stavební akce roku 2014 v pěti oblastech.

1.Školství: Školka a opravy za 35 milionů korun

Zásadní položkou v návrhu, který budou zastupitelé schvalovat, je oblast školství. Petr Podhola, náměstek primátora pro tuto oblast, spočítal, že na investice by mělo být vyčleněno přes 35 milionů korun.

"Největší akcí bude stavba nové školky v Kněžských Dvorech. Už máme připravenou dohodu o spolupráci se společností Bosch, která by akci spolufinancovala a získala část volných míst pro děti svých zaměstnanců," nastínil Podhola. Rozpočet odhadl na devět milionů korun, když sedm by zaplatilo město a dva firma. Samotná školka by pak měla 60 až 65 míst.

Velký zásah čeká také ZŠ Pohůrecká, kde kompletně opraví a zmodernizují kuchyň. Jídelna by se měla dočkat zateplení. U Základní školy Bezdrevská pak město zahájí rekonstrukci sportovního areálu, vyčleněné jsou prozatím asi čtyři miliony.

Další peníze jsou připravené na stavební práce v MŠ K. Štěcha, ZŠ a MŠ Kubatova, Dukelská a dalších. "Také bychom chtěli získat dotaci na zateplení hlavní budovy ZŠ a MŠ Nerudova," dodal náměstek.

2.Sociální oblast: Komunitní centrum v červnu

Už teď jsou na sídlišti Máj u pošty vidět jasné obrysy Komunitního centra. V rozpočtu na příští rok je na něj připraveno 32 milionů korun, když celková cena je více než dvojnásobná. Hotové by mělo být na přelomu května a června. Hned poté se do něj začnou stěhovat nejrůznější organizace.

V budově bude mateřské centrum, služebna městské policie, středisko primární prevence, terénní služby pro seniory a zdravotně postižené, sociální poradna či nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Na střeše bude sportoviště.

3.Doprava: Dokončená "zanádražka" a Koridor MHD

Bude to sice zřejmě až na úplném konci roku 2014, přesto by měly být hotové dvě na podzim zahájené stavby části zanádražní komunikace. Na financování se Budějovičtí podílejí s Jihočeským krajem. Hotový by měl být úsek od Mladého až ke křižovatce Vrbenské a Vodní ulice v Suchém Vrbném. Čistě na městě bude, aby zajistilo propojení dvou úseků na rohu ulic Dobrovodská a U Lávky.

"Ohledně dokončení bude hodně záležet na počasí a délce zimy. Příští rok by pak měla začít také stavba posledního úseku zanádražní, která celou silnici spojí přes Husovu kolonii s propojkou okruhů," upozornil první náměstek primátora Miroslav Joch.

Pro město to bude nákladná akce za desítky milionů korun, protože v místě chystá také kompletní rekonstrukci kanalizace. Vedení radnice se také částečně vrátí k projektu Koridoru MHD, který měl výrazně zrychlit provoz hromadné dopravy na trase mezi sídlištěm Máj a nádražím.

Původně to měla být velká akce letošního roku, ale nakonec se ji nepodařilo prosadit mezi radními. "Jsem moc ráda, že budeme pokračovat. Dostane se například na stavbu zastávek MHD v Žižkově třídě," potvrdila Ivana Popelová, náměstkyně primátora.

Dostane se i na opravy mostů na Pražské třídě a v Čechově ulici, připraveno je na ně dohromady 19 milionů korun.

4.Infrastruktura: Obnova ulic a stavba parku

Velkým zásahem bude akce v Novém Roudném, kde začnou práce na nové kanalizaci, v návrhu rozpočtu je připraveno 41 milionů korun. Zásah se týká Plavské ulice, která kvůli tomu bude hodně rozkopaná. "Musíme proto co možná nejlépe připravit objízdné trasy, protože se jedná o frekventovaný úsek," upozornil Joch.

Dalších 14,5 milionu je připraveno na rekonstrukci Štítného ulice, 12 milionů na ulici U Malše a osm milionů na základní technické vybavení U Rozvodny. Pokračovat bude i regenerace sídlišť Máj a Vltava. Otevřít by se měl dlouho očekávaný park ve Čtyřech Dvorech v areálu bývalého tankodromu.

5.Péče o seniory: Více míst v domovech důchodců

Díky dokončení Komunitního centra se uvolní prostory v Domově pro seniory Máj, v návrhu je na rozšíření kapacit připraveno 26 milionů korun. V Domově U Hvízdala vybudují koupelny a sprchové kouty v levém křídle budovy a menší úpravy jsou v plánu i v Centru sociálních služeb Staroměstská.

Zájemci se mohou na další investice podívat na webových stránkách Českých Budějovic, kde je návrh rozpočtu pro rok 2014.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Vila prezidenta Edvarda Beneše se otevře na tři dny v týdnu a zdarma

Benešova vila v Sezimově Ústí se dosud otevírala jen na pár dní v roce a vždy o...

Soukromé sídlo někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše si návštěvníci letos prohlédnou častěji. Na...

Příběh duševně nemocné tety inspiroval Petra Zusku k novému baletu

Jihočeské divadlo uvádí premiéru baletu Klíče odnikud. Autorem je světoznámý...

Petr Zuska vytvořil pro českobudějovický baletní soubor autorskou choreografii s názvem Klíče odnikud. Světoznámý...

Pejskaři z celé země venčili v Prachaticích, podpořili týrané štěně

Zhruba 200 lidí se v úterý po 17. hodině sešlo v Prachaticích k hromadnému...

Přes dvě stovky lidí a asi stovka jejich psích společníků ze všech koutů Česka se odpoledne sešli na prachatickém...

DURA Automotive CZ, k.s.
SEŘIZOVAČ

DURA Automotive CZ, k.s.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz