Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovice v příštím roce investují miliony do centra na Máji, parku i silnic

  17:32aktualizováno  17:32
Opravené a nové silnice, více volných míst ve školkách, více parkovacích míst. To jsou nejčastější požadavky obyvatel Českých Budějovic. A do všeho toho město příští rok investuje. V návrhu rozpočtu na rok 2014 má vyhrazeno 307 milionů korun, dalších 170 milionů očekává z dotací.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Policie ČR

MF DNES vybrala největší a nejzajímavější stavební akce roku 2014 v pěti oblastech.

1.Školství: Školka a opravy za 35 milionů korun

Zásadní položkou v návrhu, který budou zastupitelé schvalovat, je oblast školství. Petr Podhola, náměstek primátora pro tuto oblast, spočítal, že na investice by mělo být vyčleněno přes 35 milionů korun.

"Největší akcí bude stavba nové školky v Kněžských Dvorech. Už máme připravenou dohodu o spolupráci se společností Bosch, která by akci spolufinancovala a získala část volných míst pro děti svých zaměstnanců," nastínil Podhola. Rozpočet odhadl na devět milionů korun, když sedm by zaplatilo město a dva firma. Samotná školka by pak měla 60 až 65 míst.

Velký zásah čeká také ZŠ Pohůrecká, kde kompletně opraví a zmodernizují kuchyň. Jídelna by se měla dočkat zateplení. U Základní školy Bezdrevská pak město zahájí rekonstrukci sportovního areálu, vyčleněné jsou prozatím asi čtyři miliony.

Další peníze jsou připravené na stavební práce v MŠ K. Štěcha, ZŠ a MŠ Kubatova, Dukelská a dalších. "Také bychom chtěli získat dotaci na zateplení hlavní budovy ZŠ a MŠ Nerudova," dodal náměstek.

2.Sociální oblast: Komunitní centrum v červnu

Už teď jsou na sídlišti Máj u pošty vidět jasné obrysy Komunitního centra. V rozpočtu na příští rok je na něj připraveno 32 milionů korun, když celková cena je více než dvojnásobná. Hotové by mělo být na přelomu května a června. Hned poté se do něj začnou stěhovat nejrůznější organizace.

V budově bude mateřské centrum, služebna městské policie, středisko primární prevence, terénní služby pro seniory a zdravotně postižené, sociální poradna či nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Na střeše bude sportoviště.

3.Doprava: Dokončená "zanádražka" a Koridor MHD

Bude to sice zřejmě až na úplném konci roku 2014, přesto by měly být hotové dvě na podzim zahájené stavby části zanádražní komunikace. Na financování se Budějovičtí podílejí s Jihočeským krajem. Hotový by měl být úsek od Mladého až ke křižovatce Vrbenské a Vodní ulice v Suchém Vrbném. Čistě na městě bude, aby zajistilo propojení dvou úseků na rohu ulic Dobrovodská a U Lávky.

"Ohledně dokončení bude hodně záležet na počasí a délce zimy. Příští rok by pak měla začít také stavba posledního úseku zanádražní, která celou silnici spojí přes Husovu kolonii s propojkou okruhů," upozornil první náměstek primátora Miroslav Joch.

Pro město to bude nákladná akce za desítky milionů korun, protože v místě chystá také kompletní rekonstrukci kanalizace. Vedení radnice se také částečně vrátí k projektu Koridoru MHD, který měl výrazně zrychlit provoz hromadné dopravy na trase mezi sídlištěm Máj a nádražím.

Původně to měla být velká akce letošního roku, ale nakonec se ji nepodařilo prosadit mezi radními. "Jsem moc ráda, že budeme pokračovat. Dostane se například na stavbu zastávek MHD v Žižkově třídě," potvrdila Ivana Popelová, náměstkyně primátora.

Dostane se i na opravy mostů na Pražské třídě a v Čechově ulici, připraveno je na ně dohromady 19 milionů korun.

4.Infrastruktura: Obnova ulic a stavba parku

Velkým zásahem bude akce v Novém Roudném, kde začnou práce na nové kanalizaci, v návrhu rozpočtu je připraveno 41 milionů korun. Zásah se týká Plavské ulice, která kvůli tomu bude hodně rozkopaná. "Musíme proto co možná nejlépe připravit objízdné trasy, protože se jedná o frekventovaný úsek," upozornil Joch.

Dalších 14,5 milionu je připraveno na rekonstrukci Štítného ulice, 12 milionů na ulici U Malše a osm milionů na základní technické vybavení U Rozvodny. Pokračovat bude i regenerace sídlišť Máj a Vltava. Otevřít by se měl dlouho očekávaný park ve Čtyřech Dvorech v areálu bývalého tankodromu.

5.Péče o seniory: Více míst v domovech důchodců

Díky dokončení Komunitního centra se uvolní prostory v Domově pro seniory Máj, v návrhu je na rozšíření kapacit připraveno 26 milionů korun. V Domově U Hvízdala vybudují koupelny a sprchové kouty v levém křídle budovy a menší úpravy jsou v plánu i v Centru sociálních služeb Staroměstská.

Zájemci se mohou na další investice podívat na webových stránkách Českých Budějovic, kde je návrh rozpočtu pro rok 2014.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Národní park obnoví mokřady i rašeliniště, aby Šumava udržela více vody

Dobrovolníci pomáhali v létě 2008 odstraňovat odvodňovací strouhy v rašeliništi

Národní park Šumava čeká několik náročných let. Do roku 2024 má stihnout revitalizovat mokřady a obnovit kilometry...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Najdete na iDNES.cz