Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investor chce obnovit vepřín v Třeboni. Pro devět tisíc prasat

  16:57aktualizováno  16:57
Moderní areál s velkovýkrmnou prasat chce vybudovat nedaleko rybníka Rožmberk v Třeboni soukromá společnost. Po dlouhých letech by se na stejném místě obnovil závod pro tisícovky prasat.

Vedle sídliště Gigant v Třeboni má znovu fungovat velkochov prasat. Dnes je v areálu jen zbořeniště. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Stával tam slavný prasečák Gigant. Za socialismu to bývala chlouba Třeboně. Výkrmnu prasat chce nyní na stejném místě obnovit společnost DSV.CZ. V těchto dnech zveřejnila záměr, který odbor životního prostředí kraje posuzuje z hlediska jeho vlivu na životní prostředí.

Na brownfieldu v katastru třeboňské městské části Břilice, kde stál prasečák Gigant, vznikne podle záměru investora zařízení pro chov, výkrm a rozmnožování vepřů s kapacitou téměř devíti tisíc kusů zvířat. K záměru se zatím kladně vyjádřil odbor územního plánování třeboňské radnice a Agentura ochrany přírody a krajiny. Projekt je podle nich v souladu s územním plánem a neohrožuje rostliny ani živočichy. Naopak přinese podle posudku pozitiva. Zlikviduje poslední zbytky chátrající velkovýkrmny a přinese okolí pracovní příležitosti.

Součástí bude i biostanice

„Jsme na začátku. Podle investora zabere nová výkrmna asi polovinu původní plochy. Součástí bude i biostanice,“ uvedl zástupce oznamovatele záměru David Peroutka z firmy Farmtec Strakonice.

Fotogalerie

Moderní výkrmna vepřů přitom vznikne na místě legendárního prasečáku Gigant, kterým se Třeboň chlubila hlavně v dobách socialismu. Vedle areálu s devíti halami vyrostlo tehdy v této době sídliště montovaných domků pro zaměstnance. Někteří z nich tu bydlí stále jako důchodci.

Místní obyvatelé i chalupáři však na bývalý vepřín mají také negativní vzpomínky. „Smrdělo to až do Třeboně. Hlavně v létě. Teď by to snad nemuselo být tak hrozné, protože jsou nové technologie,“ říká chalupářka Danuše Šindlová.

Dělnické kolonie

Satelit nesoucí název Sídliště Gigant je podle architektů příkladem takzvaných slumů, tedy dělnických kolonií stavěných pro chudé. Na rozdíl od něho má mít velkovýkrmna špičkové parametry. Například biostanice bude zpracovávat odpadní kejdu a z ní vyrábět až 2,8 milionu kilowatthodin elektřiny ročně.

Projekt navazuje na předchozí produkci vepřového masa, která pro předchozí společnost R. A. B. dopadla špatně. Po roce 2011 zkrachovala a zbyly po ní jen ruiny stájí.

O tom, jak zkulturnit tuto periferii Třeboně, se ve městě vede už roky diskuse. Například sdružení mladých architektů City Upgrade, které zpracovává urbanistické studie pro několik jihočeských měst, navrhovalo, aby se lokalita u Rožmberka vyčistila a nechala zarůst zelení.

Atraktivitu místu dodává historická Zlatá stoka a přilehlý největší český rybník. Z jediné výškové budovy zemědělského areálu chtěli architekti nechat udělat dočasnou turistickou rozhlednu.

Ačkoliv je v oznámení uvedeno, že stavba by se měla dokončit už příští rok, podle Peroutky to zřejmě tak rychlé nebude. Investora čeká ještě série řízení a také výkupy části pozemků. Některé vlastní město Třeboň.

Podle starostky Třeboně Terezie Jenisové je záměr v souladu s jejich územním plánem. „Ten zde počítá mimo jiné se zemědělským hospodařením. Areál je zanedbaný a nevyužitý. Vyjádřit se k záměru můžeme do 30 dnů, celou věc ještě prodiskutujeme,“ podotkla Jenisová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

Na konzervatoř ho nevzali pro nedostatek talentu. Teď zpívá s Jiřím Kornem

„Dodnes je mi role Romea nejbližší. Bylo to první velké představení, do té doby...

Českobudějovický zpěvák Lukáš Randák si nedávno nadělil ke svým 30. narozeninám zcela vyprodaný koncert plný hostů na...

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s odstavenými osobními vozy

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s vagóny. (21. 9. 2018)

V Českých Budějovicích se v pátek večer v 21:35 srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy, v nich...

Najdete na iDNES.cz