Investor chce obnovit vepřín v Třeboni. Pro devět tisíc prasat

  16:57aktualizováno  16:57
Moderní areál s velkovýkrmnou prasat chce vybudovat nedaleko rybníka Rožmberk v Třeboni soukromá společnost. Po dlouhých letech by se na stejném místě obnovil závod pro tisícovky prasat.

Vedle sídliště Gigant v Třeboni má znovu fungovat velkochov prasat. Dnes je v areálu jen zbořeniště. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Stával tam slavný prasečák Gigant. Za socialismu to bývala chlouba Třeboně. Výkrmnu prasat chce nyní na stejném místě obnovit společnost DSV.CZ. V těchto dnech zveřejnila záměr, který odbor životního prostředí kraje posuzuje z hlediska jeho vlivu na životní prostředí.

Na brownfieldu v katastru třeboňské městské části Břilice, kde stál prasečák Gigant, vznikne podle záměru investora zařízení pro chov, výkrm a rozmnožování vepřů s kapacitou téměř devíti tisíc kusů zvířat. K záměru se zatím kladně vyjádřil odbor územního plánování třeboňské radnice a Agentura ochrany přírody a krajiny. Projekt je podle nich v souladu s územním plánem a neohrožuje rostliny ani živočichy. Naopak přinese podle posudku pozitiva. Zlikviduje poslední zbytky chátrající velkovýkrmny a přinese okolí pracovní příležitosti.

Součástí bude i biostanice

„Jsme na začátku. Podle investora zabere nová výkrmna asi polovinu původní plochy. Součástí bude i biostanice,“ uvedl zástupce oznamovatele záměru David Peroutka z firmy Farmtec Strakonice.

Fotogalerie

Moderní výkrmna vepřů přitom vznikne na místě legendárního prasečáku Gigant, kterým se Třeboň chlubila hlavně v dobách socialismu. Vedle areálu s devíti halami vyrostlo tehdy v této době sídliště montovaných domků pro zaměstnance. Někteří z nich tu bydlí stále jako důchodci.

Místní obyvatelé i chalupáři však na bývalý vepřín mají také negativní vzpomínky. „Smrdělo to až do Třeboně. Hlavně v létě. Teď by to snad nemuselo být tak hrozné, protože jsou nové technologie,“ říká chalupářka Danuše Šindlová.

Dělnické kolonie

Satelit nesoucí název Sídliště Gigant je podle architektů příkladem takzvaných slumů, tedy dělnických kolonií stavěných pro chudé. Na rozdíl od něho má mít velkovýkrmna špičkové parametry. Například biostanice bude zpracovávat odpadní kejdu a z ní vyrábět až 2,8 milionu kilowatthodin elektřiny ročně.

Projekt navazuje na předchozí produkci vepřového masa, která pro předchozí společnost R. A. B. dopadla špatně. Po roce 2011 zkrachovala a zbyly po ní jen ruiny stájí.

O tom, jak zkulturnit tuto periferii Třeboně, se ve městě vede už roky diskuse. Například sdružení mladých architektů City Upgrade, které zpracovává urbanistické studie pro několik jihočeských měst, navrhovalo, aby se lokalita u Rožmberka vyčistila a nechala zarůst zelení.

Atraktivitu místu dodává historická Zlatá stoka a přilehlý největší český rybník. Z jediné výškové budovy zemědělského areálu chtěli architekti nechat udělat dočasnou turistickou rozhlednu.

Ačkoliv je v oznámení uvedeno, že stavba by se měla dokončit už příští rok, podle Peroutky to zřejmě tak rychlé nebude. Investora čeká ještě série řízení a také výkupy části pozemků. Některé vlastní město Třeboň.

Podle starostky Třeboně Terezie Jenisové je záměr v souladu s jejich územním plánem. „Ten zde počítá mimo jiné se zemědělským hospodařením. Areál je zanedbaný a nevyužitý. Vyjádřit se k záměru můžeme do 30 dnů, celou věc ještě prodiskutujeme,“ podotkla Jenisová.

Nejčtenější

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Fotbal tady mě opravdu bavil, říká Lafata o podzimu v Olešníku

David Lafata při premiéře za Olešník. Bývalý ligový kanonýr tentokrát hlavně...

Opravdová střelecká dominance. Svými povedenými akcemi nedávali soupeřům šanci. Podzimní část fotbalového krajského...

Na sídlišti Máj se porvalo nejméně deset lidí, agresory odvezla policie

Policisté po rvačce v herně v pražské Koněvově ulici zadrželi celkem sedm osob...

Alkohol, zmatek a několik lehce zraněných. Tak to v sobotu vypadalo v jednom z podniků na českobudějovickém sídlišti...

Hokejistům Českých Budějovic byly v první lize kontumovány dva zápasy

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

No soupisce měli více starších hráčů, než dovolují pravidla. Proto byly hokejistům prvoligových Českých Budějovic...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Další z rubriky

Volby ve Strakonicích neplatí. Podle soudu byla narušena politická soutěž

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička.

Obecní volby do zastupitelstva města Strakonice jsou neplatné. Rozhodl o tom Krajský soud v Českých Budějovicích. Podle...

Vánoční strom dorazil do Budějovic. O víkendu se otevře kluziště

Vánoční strom dorazil v sobotu na českobudějovické hlavní náměstí.

Jedenáctimetrová jedle korejská už stojí na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Řada kolemjdoucích si ji...

Dodávka srazila v Netolicích chodkyni, žena podlehla vážným zraněním

Řidič dodávky srazil v centru Netolic ženu, která na místě zemřela.

Tragická nehoda se stala dopoledne v Netolicích na Prachaticku. Řidič dodávky srazil v centru města starší ženu, která...

Najdete na iDNES.cz