Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Investor chce ve Vimperku stavět dotřiďovací linku na odpad

  • 0
Ve Vimperku na Prachaticku se bude stavět dotřiďovací linka na tříděný odpad. Postaví ji tu firma, která zaměstná několik lidí a slibuje, že investuje 67 milionů korun. Linka vznikne v areálu dolních kasárna.

Společnost, která ve Vimperku postaví dotřiďovací linku na odpad, chce koupit od města bývalá kasárna- Chce investovat 67 milionů korun.

Investorovi nabídla radnice budovy a pozemky v bývalých kasárnách U Sloupu, o ty však zájem neměl. Zalíbila se mu naopak takzvaná dolní kasárna ve městě.

dotřiďovací linka

Dotřiďovací linka funguje tak, že například veškeré plasty přiveze nákladní automobil na dvůr, odkud pak putují po pásu do třídírny. Tam je pracovníci rozdělí například podle barev. Pak se zabalí do balíků a odváží k dalšímu zpracování. Není to žádná chemická úprava či spalování.

Část pozemků a budov byla ale soukromá, tak je radnice od majitelů vykoupila a nyní nabídla investorovi. Celkově jde o plochu zhruba devíti tisíc metrů čtverečních.

"Investor chce začít už na jaře příštího roku projektovat a stavět dotřiďovací linku. Proto mu nejprve areál pronajímáme, a jakmile nám část kasáren, která ještě patří armádě, ministerstvo obrany převede, můžeme celý areál investorovi prodat," popsal vedoucí hospodářského odboru radnice Martin Kalous.

Pronájem odsouhlasili v pondělí vpodvečer na svém zasedání vimperští zastupitelé. Radnice na obchodu nemůže prodělat: soukromé pozemky vykoupila za 750 tisíc korun, zbylé od armády dostane zdarma.

Investor zaplatí za celý areál cenu podle znaleckého posudku a dopředu musí složit zálohu právě tři čtvrtě milionu korun. Celková cena pak bude určitě vyšší.

Myšlenka postavit dotřiďovací linku ve městě, kde se budou třídit jednotlivé druhy plastů, papíru a skla, se líbí i vedoucímu životního prostředí Vimperka Josefu Kotálovi. Ten říká, že až bude zařízení stát, klesnou náklady na likvidaci tohoto odpadu, který lidé vyhodí do barevných kontejnerů. Mohl by tak klesnout i roční poplatek za likvidaci odpadu.

"Dnes musíme tento odpad vyvážet na dotřiďovací linky do Českých Budějovic či Sušice, což samozřejmě náklady na likvidaci prodražuje, než kdyby by byla přímo ve Vimperku a odpadla nákladná doprava," komentoval rozhodnutí vimperských zastupitelů Kotál.