Jan Bicek sportoval přesto, že mu nemoc vzala nohu.

Jan Bicek sportoval přesto, že mu nemoc vzala nohu. | foto: Ivo Dvořák , iDNES.cz

Jan Bicek se pral s rakovinou. Přesto pomáhal druhým

  • 0
Jan Bicek z Písku bojoval s nevyléčitelnou nemocí. Ani to mu ale nezabránilo v tom, aby žil aktivně. O svém životě napsal knihu. Výtěžek z ní půjde pro nemocné děti.

Měl vzácný dar. Uměl dodávat sílu a inspirovat ostatní. Tak mluví lidé o píseckém veterináři Janu Bickovi. Muži, kterému ani rakovina nezabránila v tom, aby dál pracoval, současně žil aktivně, sportoval a soustředil se na pomoc druhým. Kvůli vzácnému druhu nádoru v kosti, který mu vzal postupně celou nohu, mu přitom lékaři dávali deset let života. Jan Bicek se s nemocí statečně pral téměř o dva roky déle. Zemřel 4. září ve 38 letech.

V srpnu dopsal knihu s názvem Moje cesta na kole dětem. Vypráví o jeho působení v rámci charitativního projektu Na kole dětem, ale i o sešupu z úrovně závodní cyklistiky do boje o každý další den a doslova o holý život.

Výtěžek z knihy poputuje dětem

„Honzovy reportáže z projektu Na kole dětem tvoří kostru knihy. Jsou současně začleněny do jeho příběhu od roku 2003, kdy se začal potýkat s rakovinou,“ popisuje manželka Jana Bicka, Nela Bicková.

Jan Bicek si přál, aby veškerý výtěžek z knihy mohl jít na konkrétní dobročinný projekt. A jeho žena teď v realizaci tohoto snu pokračuje. Kniha právě vychází. Zájemci si ji mohou objednat na webu kniha-janbicek.webnode.cz, který pro tento účel založila.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

„Honza ji dopsal letos v srpnu, v září zemřel a tak se uzavírá jeho životní příběh. Veškerý výnos poputuje nadačnímu fondu Klíček, který podporuje dětský hospic v Malejovicích. Manžel si přál, aby děti, které se nemohou vyléčit, měly možnost umírat v přátelském prostředí, ne v nemocničním. Spolupráce potrvá, dokud se bude kniha prodávat,“ vysvětluje Nela Bicková.

Na Jana Bicka vzpomíná i rodina Skalických z Písku. Také jejich malý syn Robin trpěl rakovinou, nad kterou zvítězil. „Zorganizoval charitativní akci pro Robina, o které jsme vůbec netušili. Vyjel s partou z nadace Na kole dětem na Kleť, bylo to 8. září 2013. Pak nám slavnostně předal peníze a koláž. Každý, kdo přispěl, měl v ruce cedulku s nápisem Robine, bojuj. Jan byl oporou naší rodiny, nejen díky finanční pomoci, ale i svou osobností,“ vzpomíná Jana Skalická.

Charitativní projekt Na kole dětem se svojí činností zaměřuje na sportovní aktivity a zajištění rekondičních pobytů, usnadňujících dětem překonávat traumata způsobená těžkou nemocí. Projekt nese tři přívlastky: lehkost, radost, srdce. „A přesně do nich Honza zapadl, ač by jeho příběh mohl být o slzách a dramatu. My všichni, i celý projekt Na kole dětem, získal díky Honzovi neskutečnou sílu po lidské stránce,“ podotýká vedoucí projektu Na kole dětem Josef Zimovčák.

V případě Jana Bicka prostě není možné říct, že prohrál boj s rakovinou, shodují se lidé. „Nemoc zůstala tou poraženou. To, co tu zanechal, není jen vzpomínka, ale projev života,“ říká Josef Zimovčák.