Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolání šéfa šumavského parku vyvolalo odpor, Zeman si pozval ministra

  12:31aktualizováno  12:31
Odvolání ředitele šumavského národního parku Jiřího Mánka přineslo očekávané protesty. Jedním z prvních bude demonstrace v Horní Plané, kterou svolal senátor Jan Veleba na 8. května. O situaci na Šumavě chce s ministrem životního prostředí mluvit prezident.

Jiří Mánek (vpravo) v únoru provedl ministra životního prostředí Richarda Brabce po několika místech na Šumavě. Na snímku stojí na novém mostě přes Studenou Vltavu poblíž Stožce. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odvolal ředitele proto, že se rozcházely jejich názory na další směřování národního parku (více čtěte zde). Chtěl tím "zklidnit situaci na Šumavě", ale to se mu zatím nedaří. Spíše naopak.

Zeman žádá řešení ve prospěch obcí

Kvůli situaci v Národním parku Šumava se v úterý s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem sejde prezident Miloš Zeman. Oznámil to mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Prezident se podle něj bude zajímat i o důvody odvolání dosavadního ředitele šumavského parku Jiřího Mánka.
"Chtěl bych zdůraznit, že pan prezident má zájem na tom, aby řešení situace v Národním parku Šumava bylo především v zájmu obyvatel šumavských obcí," řekl Ovčáček.
Zeman se o dění na Šumavě zajímá delší dobu. Ještě jako bývalý premiér například v roce 2009 poukázal na to, že kůrovcová kalamita napáchala na Šumavě rozsáhlé škody. Nezasahování proti kůrovci pak označil za zločin. Zeman v té době také poslal otevřený dopis tehdejšímu ministrovi životního prostředí Ladislavu Mikovi, v němž konstatoval, že nejkrásnější místa Šumavy jsou kůrovcem zničena a park míří ke katastrofě.

Jeho krok kritizuje většina starostů, lesníků a politiků. Mezi nimi je i senátor a čestný předseda Agrární komory ČR Jan Veleba, který svolává na čtvrtek 8. května protestní akci do Horní Plané u Lipenské přehrady.

"Ministr se svým krokem postavil proti řešení nezaměstnanosti v obcích na Šumavě. Nemůžeme zůstat jen u tiskových prohlášení, proto iniciuji do Horní Plané setkání všech, komu není osud Šumavy a jejích obyvatel lhostejný," napsal na svých webových stránkách Jan Veleba.

Lidé se sejdou na náměstí v 11 hodin, pozván má být i prezident republiky Miloš Zeman, známý kritik nezasahování proti kůrovci a ponechávání velkých ploch přírodním procesům. Podle informací ČTK však bude Zeman ve sváteční den jmenovat nové generály a zúčastní se také slavnostního aktu k připomenutí konce druhé světové války na pražském Vítkově.

Ovšem už v úterý chce prezident sám o dalším osudu spravování Šumavy jednat s ministrem (viz box).

Nechci být součástí projektu Partner NPŠ, píše Milfaitová

Odvolání Jiřího Mánka kritizují i publicista Zdeněk Roučka, Blanka Milfaitová, která má v Srní Slunečnou kavárnu a vaří marmelády, co vítězí na světových soutěžích, nebo známý turista Emil Kintzl.

"Pan ministr by měl to své rychlé rozhodnutí změnit a Jiřího Mánka stejně rychle do jeho funkce vrátit. V Národním divadle to šlo, tak proč ne na Šumavě," ptá se osmdesátiletý Emil Kintzl, který loni vyznačil turistickou trasu Luzenským údolím k Modrému sloupu, ale pár dní před jejím otevřením soud rozhodl, že tam lidé nesmějí.

Blanka Milfaitová napsala, že když Jiří Mánek přišel s projektem Partner Národního parku Šumava, neváhala a tuto čestnou roli přijala.

"Manažerům projektu Partner NPŠ, jehož jsem byla hrdou členkou, partnerkou, jsem oznámila, že pozastavuji toto partnerství s předzvěstí jeho zrušení. Nehodlám být, jakožto podnikatel a občan, podporovatelem organizace (a jejího dozorujícího orgánu), která likviduje ty, kteří pro ni dýchají," prohlásila Milfaitová.

"Odvolání Jiřího Mánka z funkce ředitele NP Šumava mě šokovalo. Park se pod jeho vedením konečně začal tvářit pozitivně a začal hlavně dělat něco pro turisty a návštěvníky, tedy to, aby veřejnost tuto dosud problematickou instituci vnímala konečně pozitivně," konstatoval publicista Zdeněk Roučka, který je autorem řady knih o Šumavě.

Naopak Jaromír Bláha z Hnutí DUHA říká, že odvolání Jiřího Mánka bylo správným krokem.

"Jiří Mánek ve svých funkcích opakovaně porušoval zákony. Ještě jako náměstek ředitele Stráského navrhl a prosadil kácení v nejcennějších částech národního parku - v oblasti Ptačího potoka v Modravských slatích, v pralese na Smrčině a dalších místech. Protizákonné kácení potvrdila pokutou Česká inspekce životního prostředí, ombudsman, ministerstvo a nakonec i soud. Rovněž pokračoval v protizákonném používání jedovatých chemických postřiků - i zde musel zasahovat soud," vyjmenoval Bláha.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Najdete na iDNES.cz