Jiří Mánek (vpravo) v únoru provedl ministra životního prostředí Richarda...

Jiří Mánek (vpravo) v únoru provedl ministra životního prostředí Richarda Brabce po několika místech na Šumavě. Na snímku stojí na novém mostě přes Studenou Vltavu poblíž Stožce. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Odvolání šéfa šumavského parku vyvolalo odpor, Zeman si pozval ministra

  • 9
Odvolání ředitele šumavského národního parku Jiřího Mánka přineslo očekávané protesty. Jedním z prvních bude demonstrace v Horní Plané, kterou svolal senátor Jan Veleba na 8. května. O situaci na Šumavě chce s ministrem životního prostředí mluvit prezident.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odvolal ředitele proto, že se rozcházely jejich názory na další směřování národního parku (více čtěte zde). Chtěl tím "zklidnit situaci na Šumavě", ale to se mu zatím nedaří. Spíše naopak.

Zeman žádá řešení ve prospěch obcí

Kvůli situaci v Národním parku Šumava se v úterý s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem sejde prezident Miloš Zeman. Oznámil to mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Prezident se podle něj bude zajímat i o důvody odvolání dosavadního ředitele šumavského parku Jiřího Mánka.
"Chtěl bych zdůraznit, že pan prezident má zájem na tom, aby řešení situace v Národním parku Šumava bylo především v zájmu obyvatel šumavských obcí," řekl Ovčáček.
Zeman se o dění na Šumavě zajímá delší dobu. Ještě jako bývalý premiér například v roce 2009 poukázal na to, že kůrovcová kalamita napáchala na Šumavě rozsáhlé škody. Nezasahování proti kůrovci pak označil za zločin. Zeman v té době také poslal otevřený dopis tehdejšímu ministrovi životního prostředí Ladislavu Mikovi, v němž konstatoval, že nejkrásnější místa Šumavy jsou kůrovcem zničena a park míří ke katastrofě.

Jeho krok kritizuje většina starostů, lesníků a politiků. Mezi nimi je i senátor a čestný předseda Agrární komory ČR Jan Veleba, který svolává na čtvrtek 8. května protestní akci do Horní Plané u Lipenské přehrady.

"Ministr se svým krokem postavil proti řešení nezaměstnanosti v obcích na Šumavě. Nemůžeme zůstat jen u tiskových prohlášení, proto iniciuji do Horní Plané setkání všech, komu není osud Šumavy a jejích obyvatel lhostejný," napsal na svých webových stránkách Jan Veleba.

Lidé se sejdou na náměstí v 11 hodin, pozván má být i prezident republiky Miloš Zeman, známý kritik nezasahování proti kůrovci a ponechávání velkých ploch přírodním procesům. Podle informací ČTK však bude Zeman ve sváteční den jmenovat nové generály a zúčastní se také slavnostního aktu k připomenutí konce druhé světové války na pražském Vítkově.

Ovšem už v úterý chce prezident sám o dalším osudu spravování Šumavy jednat s ministrem (viz box).

Nechci být součástí projektu Partner NPŠ, píše Milfaitová

Odvolání Jiřího Mánka kritizují i publicista Zdeněk Roučka, Blanka Milfaitová, která má v Srní Slunečnou kavárnu a vaří marmelády, co vítězí na světových soutěžích, nebo známý turista Emil Kintzl.

"Pan ministr by měl to své rychlé rozhodnutí změnit a Jiřího Mánka stejně rychle do jeho funkce vrátit. V Národním divadle to šlo, tak proč ne na Šumavě," ptá se osmdesátiletý Emil Kintzl, který loni vyznačil turistickou trasu Luzenským údolím k Modrému sloupu, ale pár dní před jejím otevřením soud rozhodl, že tam lidé nesmějí.

Blanka Milfaitová napsala, že když Jiří Mánek přišel s projektem Partner Národního parku Šumava, neváhala a tuto čestnou roli přijala.

"Manažerům projektu Partner NPŠ, jehož jsem byla hrdou členkou, partnerkou, jsem oznámila, že pozastavuji toto partnerství s předzvěstí jeho zrušení. Nehodlám být, jakožto podnikatel a občan, podporovatelem organizace (a jejího dozorujícího orgánu), která likviduje ty, kteří pro ni dýchají," prohlásila Milfaitová.

"Odvolání Jiřího Mánka z funkce ředitele NP Šumava mě šokovalo. Park se pod jeho vedením konečně začal tvářit pozitivně a začal hlavně dělat něco pro turisty a návštěvníky, tedy to, aby veřejnost tuto dosud problematickou instituci vnímala konečně pozitivně," konstatoval publicista Zdeněk Roučka, který je autorem řady knih o Šumavě.

Naopak Jaromír Bláha z Hnutí DUHA říká, že odvolání Jiřího Mánka bylo správným krokem.

"Jiří Mánek ve svých funkcích opakovaně porušoval zákony. Ještě jako náměstek ředitele Stráského navrhl a prosadil kácení v nejcennějších částech národního parku - v oblasti Ptačího potoka v Modravských slatích, v pralese na Smrčině a dalších místech. Protizákonné kácení potvrdila pokutou Česká inspekce životního prostředí, ombudsman, ministerstvo a nakonec i soud. Rovněž pokračoval v protizákonném používání jedovatých chemických postřiků - i zde musel zasahovat soud," vyjmenoval Bláha.