Ministerstvo zamítlo těžbu vltavínů u Jankova. Obec rozhodnutí kritizuje

  14:01aktualizováno  14:01
Vltavíny do chráněné krajiny patří, jejich průmyslová těžba se nepovoluje. Tak rozhodlo ministerstvo životního prostředí o žádosti pražské firmy, která chtěla dobývat polodrahokamy u Jankova na Českobudějovicku. Výrok kritizují zástupci obce, jež roky žádá stát o pomoc, protože okolí ničí černí kopáči.

Kopáči hledají vltavíny u Jankova na Českobudějovicku. „Nejhorší je, že kopáči už lidem, kteří je napomínají, vyhrožují. Našly se tu po nich i injekční jehly. Vedení obce je pro vytěžení vltavínů,“ tvrdí místostarostka Jankova Marie Vaňková (na snímku). | foto: David Peltán, MAFRA

„Rozhodnutí o zamítnutí žádosti nabylo právní moci, nikdo z účastníků řízení proti němu nepodal rozklad,“ informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Firma Monday Morning, která má zkušenost s těžbou u Netolic, chtěla na 16 hektarech pozemků zahájit po průzkumu průmyslovou těžbu vltavínů. Proti tomu nebyla jak obec, tak i další instituce včetně báňského úřadu, krajského úřadu nebo odboru životního prostředí budějovického magistrátu. Všechny se shodly na postupu, který průmyslovou těžbou vezme černým kopáčům motiv k hloubení děr.

Nesouhlasila pouze Správa CHKO Blanský les, v jejíž působnosti lokalita leží. Argumentovala, že těžba je v rozporu s plánem péče o chráněné území. „Nelze zahlazovat nelegální těžbu legální těžbou,“ stojí v konečném vyjádření ministerstva, které má MF DNES k dispozici.

Firma na jaře žádala o stejné povolení k průzkumu území kolem Jakule a Byňova na Novohradsku. Po měsíci ale žádost stáhla, protože rovněž narazila na tvrdý odpor u Správy CHKO Třeboňsko, ačkoliv spádové Nové Hrady byly pro ni vstřícnější.

Fotogalerie

„Také v lokalitě u Jankova se postavila proti nám správa chráněné oblasti, tentokrát Blanského lesa. Rozhodnutí nakonec ovlivnili ochranáři,“ posteskl si jednatel Monday Morning Marek Stanzel.

Co dál? Starosta Jankova Jan Jílek upozorňuje na to, že průmyslová těžba pod dohledem obce měla pomoci majitelům devastovaných pozemků, kteří jinak marně hledají zastání u státu.

„Mám někdy i denně telefony od lidí, kterým černí kopáči vyhrožují, pokud je napomenou. Nikdo si neuvědomuje, jak jsou jámy v lese nebezpečné. Bojím se, aby do nich nespadly děti. Občasné kontroly policie nestačí. Správa CHKO Blanský les teď navrhuje, že bude vysílat do terénu své strážce. Že zjednají nápravu, tomu nikdo nevěří,“ říká Jílek.

Problém s černými kopáči vltavínů trápí už mnoho let i jiné jihočeské obce na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Počátkem roku se k němu vyjádřila i hejtmanka Ivana Stráská v dopise adresovaném spolku Natura Nesměň, který požádal ze stejného důvodu o pomoc kraj.

Na stížnost ohledně rozkopávání pozemků v okolí Ločenic odpovídá, že vše bude řešit připravovaná aktualizace koncepce pro oblast životního prostředí, jejíž součástí je i Regionální surovinová politika Jihočeského kraje. Dokument se má zabývat nejen vltavíny, ale i těžbou štěrkopísků a grafitu. Pro samosprávy obcí to je ale málo.

„Čekali jsme, že nás a třeba i policii kraj pozve ke schůzce a společně navrhneme nějaké řešení. Zatím se nic nestalo. Počítám, že se nějakého opatření už nedožiju,“ poznamenal starosta Jílek.

Nelegální těžba vltavínů je podle našich zákonů přestupkem. Přečinem se sankcí až tříletého vězení se stává, pokud se někdo dopustí přestupku opakovaně.

Naposledy byli tímto trestem ohroženi dva mladí muži, které policisté zadrželi v říjnu při kutání u Kamenného Újezda. Zanechali po sobě třímetrovou štolu. Podle vyjádření jihočeských policistů i ochranářů životního prostředí je ale prokázání nelegální těžby vltavínů jednotlivcům těžké.

Jámy i výhrůžky. Jankov chce průmyslovou těžbu vltavínů (12. 7. 2018)

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Srážka s kamionem má třetí oběť, mrtvým v autě bylo 17, 19 a 23 let

Při tragické nehodě zemřely v obci Hořice na Šumavě dvě ženy. Dva muže převezl...

Tragická nehoda v Hořicích na Šumavě z úterního večera má třetí oběť. V českobudějovické nemocnici ve středu zemřel...

Další z rubriky

Poražení chtějí zrušit volby ve Strakonicích, vítěz prý blokoval plakáty

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička.

Krajský soud v Českých Budějovicích začal projednávat žalobu na komunální volby ve Strakonicích. Podle spisu se volební...

Piráti v Budějovicích vyhlásili konkurz na svá místa v dozorčích radách

Vozy českobudějovické MHD řídí stále více žen.

K neobvyklému kroku přistoupili Piráti v Českých Budějovicích. Zástupci strany, která získala v 45členném...

Nový železniční koridor u Budějovic řeší soudy, obce chtějí jinou trasu

Ilustrační snímek

Modernizace části IV. železničního koridoru v úseku mezi Nemanicemi a Ševětínem má odpůrce. Proti navrženému vedení...

Najdete na iDNES.cz