Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doma začnete hnít, tvrdí šéf firem na inkubátory a elektroniku do aut

  8:03aktualizováno  8:03
Jako absolvent vysoké školy nastoupil do závodu Tesly v Českých Budějovicích. Po 48 letech tu Karel Fiedler stále pracuje, nyní však už jako jednatel řídí dvě firmy - TSE a Mektec, které se v areálu zrodily po revoluci. Obě společnosti v areálu zaměstnávají celkem 480 lidí.

Firma TSE, kterou řídí Karel Fiedler, vyváží inkubátory i do Jižní Ameriky. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Mektec patřící Japoncům dodává především automobilkám desky plošných spojů, TSE se zabývá i zdravotnickou technikou a má ryze české vlastníky, přičemž Karel Fiedler je jedním z nich.

Mektec nyní čeká stěhování do nových prostor u Vráta. Tam se na konci září rozběhne výroba v moderní hale, která umožní další rozvoj společnosti.

V současném areálu působíte už skoro 50 let. Co vás stále motivuje chodit do práce?
Sedět na zahrádce a koukat, to není pro mě. Kdo má hodně koníčků, tak je to paráda. Ale jakmile jen sedíte doma, tak začnete hnít. Samozřejmě mě práce baví, jinak bych tu nebyl. Chce to jen trochu zvolnit.

Mektec vyrábí pružné desky plošných spojů. K čemu přesně slouží?
Obecně tyto desky nahrazují drátové spoje a pevné desky plošných spojů. Používají se třeba v notebooku mezi obrazovkou a tělem. Desky jsou pružné, takže počítač se dá otevírat a zavírat. Dříve se používaly drátky, ale ty jsou méně odolné. U mobilního telefonu takové desky máte pod tlačítky. My dodáváme hlavně do automobilového průmyslu. Čím více elektroniky v nových vozech je, tím více je tam těchto spojů.

Kdo je vaším největším zákazníkem?
Dodáváme hodně společnosti Continental, která je dominantním výrobcem převodovek, ty jsou dnes plné elektroniky. Naše produkty byste pak našli převážně u prémiových značek, jako je Mercedes, Audi a BMW. Automobilový průmysl tvoří 85 procent naší výroby.

Na konci září se firma stěhuje. Půjdete do úplně nového objektu?
Ne, původně tam sídlila rakouská firma, která vyráběla regálové vybavení pro supermarkety. Jednoho dne areál opustila a ten začal chátrat. Mektec halu opravil a velmi moderně vybavil. Nový závod má být výkladní skříní výroby společnosti v Evropě. Mektec byl dosud v nájmu v areálu TSE.

Bude se výroba v novém závodě rozšiřovat?
To je dáno zakázkami. Ale jsou tam větší prostory, takže bude i větší kapacita. Je možné, že se sem přesune výroba z jiného závodu Mekteku ve světě. V současné chvíli máme nepřetržitý provoz, jedeme na tři směny sedm dní v týdnu. Úvaha do budoucna je, že díky produktivnějším technologiím by se takový režim omezil. Pracovalo by se dál na tři směny, ale ne celý týden. Při nepřetržitém provozu nejsou k dispozici žádné volné výrobní kapacity. Když máte výpadek, nelze to nijak dohnat.

TSE, což je druhá firma, ve které působíte, vyrábí od roku 1992 zdravotnickou techniku včetně inkubátorů. To jsou velmi sofistikovaná zařízení, jak jste se k tomu dostali?
V 80. letech primář Velemínský chtěl mobilní inkubátor, aby mohl vozit rizikové pacienty ze Šumavy. Místní závod ho vymyslel a my jsme to pak oprášili. Poté jsme vytvořili i klasický inkubátor. Tato první generace ze začátku 90. let funguje v řadě nemocnic dodnes. V současné době máme třetí generaci, která by se měla dostat na trh na konci roku.

Karel Fiedler

Narodil se 19. září 1944 v obci Stajka na Jindřichohradecku. Absolvoval gymnázium v Hradci a pak odešel do Brna na strojní fakultu. Po studiu nastoupil do Tesly v Českých Budějovicích. Po roce 1991 část podniku spolu s dalšími zaměstnanci zprivatizoval a vznikla společnost TSE. Později se z její části oddělila firma, ze které se stal dnešní Mektec. V tom pracuje 320 lidí, TSE má 160 zaměstnanců. Fiedler je ženatý, má tři syny a pět vnoučat.

V čem je lepší?
Hlavně v komfortu ovládání. Pro obsluhu je příjemnější dotykový displej, který si může natočit, jak potřebuje. Je lepší přístup k vnitřnímu prostoru. Také je jednodušší servis, můžeme dělat diagnostiku i na dálku. Nový inkubátor obsahuje řadu nových funkcí, které lépe monitorují stav pacienta. Šli jsme také vstříc trendu, aby inkubátor mohl být na pokoji u matky.

Kam inkubátory dodáváte? Jen do Česka, nebo i za hranice?
Česká republika je pro nás malým trhem. Podařilo se nám dostat do Jižní Ameriky, která vypadá velmi perspektivně. Naší výhodou je, že konkurence na těchto trzích je značně dražší. A v zemích Jižní Ameriky není zákazník svázaný značkou, ale technickými parametry a cenou. Na trzích, kde se nejde tak po značce, máme větší šanci uspět. Zajímavé je i Rusko, ale to je nevyzpytatelné. Tam se taky může stát, že neuvidíte inkubátor ani peníze.

Inkubátor je přece složitá věc. A musí fungovat stoprocentně...
Samozřejmě, musí tam být několik jištění. Inkubátor topí, sytí kyslíkem, dodává vlhkost, protože některé případy potřebují vlhkost až 90 procent. A pravidelně se musí dělat servis. Českobudějovická nemocnice je v podstatě naše druhé pracoviště. Tam sbíráme zkušenosti lékařů a ty aplikujeme.

Vím, že pro vás pracuje talentovaný budějovický student Marek Novák. Co pro vás konkrétně dělá?
Jednou jsem o něm viděl článek v novinách, že skončil druhý na celosvětové soutěži v Americe. Zavolal jsem tehdy do Gymnázia Jírovcova, kde studoval, a dostal na něj kontakt. Domluvili jsme se, dostal stipendium a nyní je tu zaměstnaný. Zároveň studuje druhý ročník na ČVUT v Praze. Vymyslel už tolik věcí, které má zatím v šuplíku. (více o talentovaném studentovi čtěte zde)

Vytvořili jste spolu už nějaký produkt, který je ve výrobě?
Do sériové výroby míří přístroj na měření intenzity lampy, která ozařováním potlačuje u miminek novorozeneckou žloutenku. Lékař nebo sestra přesně ví, jakou intenzitou zařízení přesně svítí, aby to dítěti neublížilo. Ověří si, jestli lampa pracuje správně, a může ji lépe dávkovat. Je to relativně malá krabička v ceně pár tisíc. Ono je totiž jedna věc něco vymyslet a druhá udělat to tak, aby se to dalo vyrábět a bylo to dostupné.

Jak je těžké řídit dvě firmy najednou?
Dá se to, když máte dobré podřízené. Trvalo ale dlouho, než jsem dal dohromady schopný tým lidí. Občas je to fyzicky hodně náročné. Hodně sil mě stálo stěhování závodu Mekteku.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

Na ploše 24 tisíc metrů čtverečních vyroste hotel a byty. Součástí bude i molo...

Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty....

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Najdete na iDNES.cz