Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doma začnete hnít, tvrdí šéf firem na inkubátory a elektroniku do aut

  8:03aktualizováno  8:03
Jako absolvent vysoké školy nastoupil do závodu Tesly v Českých Budějovicích. Po 48 letech tu Karel Fiedler stále pracuje, nyní však už jako jednatel řídí dvě firmy - TSE a Mektec, které se v areálu zrodily po revoluci. Obě společnosti v areálu zaměstnávají celkem 480 lidí.

Firma TSE, kterou řídí Karel Fiedler, vyváží inkubátory i do Jižní Ameriky. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Mektec patřící Japoncům dodává především automobilkám desky plošných spojů, TSE se zabývá i zdravotnickou technikou a má ryze české vlastníky, přičemž Karel Fiedler je jedním z nich.

Mektec nyní čeká stěhování do nových prostor u Vráta. Tam se na konci září rozběhne výroba v moderní hale, která umožní další rozvoj společnosti.

V současném areálu působíte už skoro 50 let. Co vás stále motivuje chodit do práce?
Sedět na zahrádce a koukat, to není pro mě. Kdo má hodně koníčků, tak je to paráda. Ale jakmile jen sedíte doma, tak začnete hnít. Samozřejmě mě práce baví, jinak bych tu nebyl. Chce to jen trochu zvolnit.

Mektec vyrábí pružné desky plošných spojů. K čemu přesně slouží?
Obecně tyto desky nahrazují drátové spoje a pevné desky plošných spojů. Používají se třeba v notebooku mezi obrazovkou a tělem. Desky jsou pružné, takže počítač se dá otevírat a zavírat. Dříve se používaly drátky, ale ty jsou méně odolné. U mobilního telefonu takové desky máte pod tlačítky. My dodáváme hlavně do automobilového průmyslu. Čím více elektroniky v nových vozech je, tím více je tam těchto spojů.

Kdo je vaším největším zákazníkem?
Dodáváme hodně společnosti Continental, která je dominantním výrobcem převodovek, ty jsou dnes plné elektroniky. Naše produkty byste pak našli převážně u prémiových značek, jako je Mercedes, Audi a BMW. Automobilový průmysl tvoří 85 procent naší výroby.

Na konci září se firma stěhuje. Půjdete do úplně nového objektu?
Ne, původně tam sídlila rakouská firma, která vyráběla regálové vybavení pro supermarkety. Jednoho dne areál opustila a ten začal chátrat. Mektec halu opravil a velmi moderně vybavil. Nový závod má být výkladní skříní výroby společnosti v Evropě. Mektec byl dosud v nájmu v areálu TSE.

Bude se výroba v novém závodě rozšiřovat?
To je dáno zakázkami. Ale jsou tam větší prostory, takže bude i větší kapacita. Je možné, že se sem přesune výroba z jiného závodu Mekteku ve světě. V současné chvíli máme nepřetržitý provoz, jedeme na tři směny sedm dní v týdnu. Úvaha do budoucna je, že díky produktivnějším technologiím by se takový režim omezil. Pracovalo by se dál na tři směny, ale ne celý týden. Při nepřetržitém provozu nejsou k dispozici žádné volné výrobní kapacity. Když máte výpadek, nelze to nijak dohnat.

TSE, což je druhá firma, ve které působíte, vyrábí od roku 1992 zdravotnickou techniku včetně inkubátorů. To jsou velmi sofistikovaná zařízení, jak jste se k tomu dostali?
V 80. letech primář Velemínský chtěl mobilní inkubátor, aby mohl vozit rizikové pacienty ze Šumavy. Místní závod ho vymyslel a my jsme to pak oprášili. Poté jsme vytvořili i klasický inkubátor. Tato první generace ze začátku 90. let funguje v řadě nemocnic dodnes. V současné době máme třetí generaci, která by se měla dostat na trh na konci roku.

Karel Fiedler

Narodil se 19. září 1944 v obci Stajka na Jindřichohradecku. Absolvoval gymnázium v Hradci a pak odešel do Brna na strojní fakultu. Po studiu nastoupil do Tesly v Českých Budějovicích. Po roce 1991 část podniku spolu s dalšími zaměstnanci zprivatizoval a vznikla společnost TSE. Později se z její části oddělila firma, ze které se stal dnešní Mektec. V tom pracuje 320 lidí, TSE má 160 zaměstnanců. Fiedler je ženatý, má tři syny a pět vnoučat.

V čem je lepší?
Hlavně v komfortu ovládání. Pro obsluhu je příjemnější dotykový displej, který si může natočit, jak potřebuje. Je lepší přístup k vnitřnímu prostoru. Také je jednodušší servis, můžeme dělat diagnostiku i na dálku. Nový inkubátor obsahuje řadu nových funkcí, které lépe monitorují stav pacienta. Šli jsme také vstříc trendu, aby inkubátor mohl být na pokoji u matky.

Kam inkubátory dodáváte? Jen do Česka, nebo i za hranice?
Česká republika je pro nás malým trhem. Podařilo se nám dostat do Jižní Ameriky, která vypadá velmi perspektivně. Naší výhodou je, že konkurence na těchto trzích je značně dražší. A v zemích Jižní Ameriky není zákazník svázaný značkou, ale technickými parametry a cenou. Na trzích, kde se nejde tak po značce, máme větší šanci uspět. Zajímavé je i Rusko, ale to je nevyzpytatelné. Tam se taky může stát, že neuvidíte inkubátor ani peníze.

Inkubátor je přece složitá věc. A musí fungovat stoprocentně...
Samozřejmě, musí tam být několik jištění. Inkubátor topí, sytí kyslíkem, dodává vlhkost, protože některé případy potřebují vlhkost až 90 procent. A pravidelně se musí dělat servis. Českobudějovická nemocnice je v podstatě naše druhé pracoviště. Tam sbíráme zkušenosti lékařů a ty aplikujeme.

Vím, že pro vás pracuje talentovaný budějovický student Marek Novák. Co pro vás konkrétně dělá?
Jednou jsem o něm viděl článek v novinách, že skončil druhý na celosvětové soutěži v Americe. Zavolal jsem tehdy do Gymnázia Jírovcova, kde studoval, a dostal na něj kontakt. Domluvili jsme se, dostal stipendium a nyní je tu zaměstnaný. Zároveň studuje druhý ročník na ČVUT v Praze. Vymyslel už tolik věcí, které má zatím v šuplíku. (více o talentovaném studentovi čtěte zde)

Vytvořili jste spolu už nějaký produkt, který je ve výrobě?
Do sériové výroby míří přístroj na měření intenzity lampy, která ozařováním potlačuje u miminek novorozeneckou žloutenku. Lékař nebo sestra přesně ví, jakou intenzitou zařízení přesně svítí, aby to dítěti neublížilo. Ověří si, jestli lampa pracuje správně, a může ji lépe dávkovat. Je to relativně malá krabička v ceně pár tisíc. Ono je totiž jedna věc něco vymyslet a druhá udělat to tak, aby se to dalo vyrábět a bylo to dostupné.

Jak je těžké řídit dvě firmy najednou?
Dá se to, když máte dobré podřízené. Trvalo ale dlouho, než jsem dal dohromady schopný tým lidí. Občas je to fyzicky hodně náročné. Hodně sil mě stálo stěhování závodu Mekteku.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Soud znovu otevřel pašování kokainu z Brazílie. Svědek „ztratil“ paměť

(ilustrační snímek)

Pašováním kokainu z Brazílie do Evropy se po roce znovu zabývá českobudějovický krajský soud. Po odvolání jednoho z...

Najdete na iDNES.cz