Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedy ze skládky v bývalém JZD se objevily ve vejcích, varuje Arnika

  8:51aktualizováno  8:51
Tisíce tun zeminy kontaminované toxickými látkami, stovky sudů s transformátorovým olejem a nádrže s jedy. Tak vypadá areál bývalého JZD ve Lhenicích na Prachaticku. Ekologická organizace Arnika navíc výzkumem zjistila, že slepice v okolí snášejí vejce s vysokým obsahem škodlivých organických látek.

Skládka nebezpečných toxických odpadů u Lhenic na Prachaticku. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Studie z roku 2015 prověřovala čtyři domácí chovy vzdálené zhruba kilometr od skládky s jedy.

„Toxické látky po okolí roznáší vítr. Chemikálie tak mohou slepice přijímat jako krmivo v pšenici nebo kukuřici, která se pěstuje nedaleko areálu,“ vysvětluje autor odborné studie Václav Mach.

Fotogalerie

Na skládku nebezpečných odpadů upozorňují obyvatelé městyse už dlouho.

„V krajině se ale látky budou vyskytovat v sedimentech a prachu i poté, co bude skládka vyklizena. Hygienické limity obsahu toxických látek jsou v případě domácích vajíček překročené. Jde o látky, které se v těle hromadí a mohou být rakovinotvorné. Jejich konzumaci nedoporučujeme,“ říká Jitka Straková z českobudějovické pobočky Arniky.

Studie nevylučuje, že nebezpečné látky se ve vejcích vyskytují dlouhodobě. Organizace seznámila s výsledky analýzy ministerstvo životního prostředí a Národní centrum pro toxické látky.

„Doufáme, že odpad bude zlikvidován některou z nespalovacích technologií. Pokud se naveze do spalovny, povede to ke vzniku dalších nebezpečných látek,“ myslí si Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady.

Likvidace vyjde na 25 milionů

Lhenice se s majitelem pozemku po dlouhých dvaceti letech dohodly, že skládku s jedy koupí za 300 tisíc a místo s pomocí státních dotací vyčistí.

„Je to neštěstí, že skládku tu máme tak dlouho a celou tu dobu nejsou orgány státní správy schopny s tím něco udělat a pomoci situaci vyřešit,“ zmínila starostka Lhenic Marie Kabátová.

Městys v červnu žádal ministerstvo životního prostředí o zhruba dvacetimilionovou dotaci na likvidaci areálu. Celkové náklady odstranění nebezpečné skládky se odhadují na 25 milionů korun. Příspěvek od státu by měl pokrýt 85 procent částky. Zbytek uhradí Lhenice bezúročnou půjčkou od státního fondu životního prostředí.

„Žádáme o finance na první etapu sanace, která souvisí s vyklizením olejů, co jsou uvnitř budovy a obsahují PCB. To je pro nás priorita,“ doplňuje Kabátová.

Rozlehlý čtyřhektarový areál patří společnosti Panství Bechyně. V devadesátých letech pozemek pronajala firmě Enviro Technolog Today, která do areálu navezla nebezpečné odpady včetně polychlorovaných bifenylů a transformátorových olejů.

Toxické látky přivezli do Lhenic z Milevska, kde se za desítky milionů korun od státu likvidovala stará obalovna živičných směsí.

Společnost Enviro Technolog Today se dostala po několika letech provozu do konkurzu a většinu nebezpečných odpadů nechala na otevřeném prostoru ležet ladem. Nyní je šance, že obec s pomocí státu by mohla skládku nadobro odstranit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

Audiovizuální show Vltava žije v Budějovicích oslaví 100 let republiky

Budějovický festival Vltava žije vyvrcholil show nazvanou Circle.

Čtyři projekční věže na českobudějovickém náměstí odvypráví stoletý příběh Československa. Show plná živých prvků i...

VIDEO: Studená voda, drsné překážky a chlad vítaly závodníky na Lipně

Překážky závodu Spartan race v Lipně nad Vltavou prověřily sílu závodníků.

Lipno nad Vltavou hostilo o víkendu závody Spartan race. Tři překážkové tratě otestovaly fyzickou i duševní sílu a...

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Najdete na iDNES.cz