Skládka nebezpečných toxických odpadů u Lhenic na Prachaticku.

Skládka nebezpečných toxických odpadů u Lhenic na Prachaticku. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jedy ze skládky v bývalém JZD se objevily ve vejcích, varuje Arnika

  • 4
Tisíce tun zeminy kontaminované toxickými látkami, stovky sudů s transformátorovým olejem a nádrže s jedy. Tak vypadá areál bývalého JZD ve Lhenicích na Prachaticku. Ekologická organizace Arnika navíc výzkumem zjistila, že slepice v okolí snášejí vejce s vysokým obsahem škodlivých organických látek.

Studie z roku 2015 prověřovala čtyři domácí chovy vzdálené zhruba kilometr od skládky s jedy.

„Toxické látky po okolí roznáší vítr. Chemikálie tak mohou slepice přijímat jako krmivo v pšenici nebo kukuřici, která se pěstuje nedaleko areálu,“ vysvětluje autor odborné studie Václav Mach.

Na skládku nebezpečných odpadů upozorňují obyvatelé městyse už dlouho.

„V krajině se ale látky budou vyskytovat v sedimentech a prachu i poté, co bude skládka vyklizena. Hygienické limity obsahu toxických látek jsou v případě domácích vajíček překročené. Jde o látky, které se v těle hromadí a mohou být rakovinotvorné. Jejich konzumaci nedoporučujeme,“ říká Jitka Straková z českobudějovické pobočky Arniky.

Studie nevylučuje, že nebezpečné látky se ve vejcích vyskytují dlouhodobě. Organizace seznámila s výsledky analýzy ministerstvo životního prostředí a Národní centrum pro toxické látky.

„Doufáme, že odpad bude zlikvidován některou z nespalovacích technologií. Pokud se naveze do spalovny, povede to ke vzniku dalších nebezpečných látek,“ myslí si Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady.

Likvidace vyjde na 25 milionů

Lhenice se s majitelem pozemku po dlouhých dvaceti letech dohodly, že skládku s jedy koupí za 300 tisíc a místo s pomocí státních dotací vyčistí.

„Je to neštěstí, že skládku tu máme tak dlouho a celou tu dobu nejsou orgány státní správy schopny s tím něco udělat a pomoci situaci vyřešit,“ zmínila starostka Lhenic Marie Kabátová.

Městys v červnu žádal ministerstvo životního prostředí o zhruba dvacetimilionovou dotaci na likvidaci areálu. Celkové náklady odstranění nebezpečné skládky se odhadují na 25 milionů korun. Příspěvek od státu by měl pokrýt 85 procent částky. Zbytek uhradí Lhenice bezúročnou půjčkou od státního fondu životního prostředí.

„Žádáme o finance na první etapu sanace, která souvisí s vyklizením olejů, co jsou uvnitř budovy a obsahují PCB. To je pro nás priorita,“ doplňuje Kabátová.

Rozlehlý čtyřhektarový areál patří společnosti Panství Bechyně. V devadesátých letech pozemek pronajala firmě Enviro Technolog Today, která do areálu navezla nebezpečné odpady včetně polychlorovaných bifenylů a transformátorových olejů.

Toxické látky přivezli do Lhenic z Milevska, kde se za desítky milionů korun od státu likvidovala stará obalovna živičných směsí.

Společnost Enviro Technolog Today se dostala po několika letech provozu do konkurzu a většinu nebezpečných odpadů nechala na otevřeném prostoru ležet ladem. Nyní je šance, že obec s pomocí státu by mohla skládku nadobro odstranit.