Mlékomat u supermarketu Terno v Českých Budějovicích. Na snímku je Tomáš Müller z Hrdějovic.

Mlékomat u supermarketu Terno v Českých Budějovicích. Na snímku je Tomáš Müller z Hrdějovic. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ještě před rokem byly u mlékomatů fronty, teď je farmáři ruší

  • 14
Před rokem byly automaty na čerstvé kravské mléko na jihu Čech hitem. Z každého z nich si zákazníci denně odnášeli stovky litrů mléka. Teď to ale vypadá, že mlékomaty z ulic zmizí. Zájem lidí opadl natolik, že firmy i farmáři přístroje hromadně stahují.

Může se stát, že například v Českých Budějovicích si už příští týden čerstvě nadojené mléko nikde nekoupíte.

"Prodáváme o 150 litrů méně, než je potřeba k tomu, aby se provoz automatu vůbec zaplatil," řekl Tomáš Kuchta, který má automaty u budějovických obchodů Tesco a Terno.

Mlékomaty v kraji

Zatímco ještě vloni v létě fungovalo na jihu Čech 17 mléčných automatů a podle původních plánů se jejich počet měl rozšířit až na 30, nyní je jich v provozu pouze 13.

Třetí vlastní v krajském městě před nákupním centrem Čtyři Dvory jeho kolega. I ten však uvažuje o jeho uzavření. "Prodělali jsme na tom spoustu peněz. Tento týden se budeme radit, zda tu alespoň jeden nenechat a kde," dodal Kuchta.

V druhé polovině ledna, kdy zmizí i automat v Krumlově, bude mléčná mapa v kraji čítat jen necelou desítku přístrojů.

Lidé podle provozovatelů automatů přestali mléko kupovat vloni na jaře poté, co hlavní hygienik České republiky Michael Vít varoval před tímto způsobem prodeje a s ním spojenými zdravotními riziky. Jenže pravidelné kontroly odborníků nikdy žádný závažnější problém neodhalily.

Od vystoupení hygienika Víta prodej mléka klesá

"Naopak například v Budějovicích byl způsob prodeje i péče a manipulace s mlékem na vysoké úrovni," potvrdil šéf krajské veterinární správy František Kouba.

Mnozí zemědělci označují problém za uměle vytvořený. "Okamžitě po vystoupení hygienika Víta se snížila spotřeba na polovinu a od té doby už jen klesala. Přitom dřív jsme z automatů ve všední dny prodávali 400 a o víkendech až 600 litrů denně," zlobí se ředitel Zemědělského podniku Hospříz Karel Šámal.

Družstvo dodávalo mléko do dvou přístrojů v Jindřichově Hradci. Poslední uzavřelo v listopadu. "Dostali jsme se do situace, kdy se v jednom prodalo za den okolo 25 a ve druhém 70 litrů. Prodělávali jsme půl roku," popsal Šámal.

Původní záměr automatů byl přitom zcela opačný – propagovat české zemědělce a částečně jim pomoci v době, kdy byly výkupní ceny mléka velmi nízko.