VIDEO: Z unikátní podzemní učebny sledují studenti ryby v jezírku

  11:44aktualizováno  11:44
Jezírko s podzemní učebnou a minibotanickou zahradou vodních rostlin je chloubou Střední rybářské školy ve Vodňanech. Novinka na zahradě má sloužit pro výuku studentů.

Přímo vedle historické budovy střední rybářské školy přibylo okrasné jezírko a v jeho sousedství mokřadní biotop. Je to uměle vytvořený močál s trsy sedmadvaceti vodních rostlin a jejich popiskami.

Když přijde návštěvník blíž k přírodnímu zábradlí u jezírka, uvidí schody a bezbariérovou cestu do podzemí. Oba přístupy ho přivedou ke dveřím malé učebny s průhledem pod hladinu a na dno nádrže, kde může sledovat hejno ryb rozmanitých velikostí, tvarů a barev.

„Teď je tu deset druhů, například atraktivní veslonos americký, různé druhy jeseterů, okrasní karasi, kapři a líni. Ty nejmenší rybky jsou kaprovci čínští, to je taky rarita, která se u nás moc nevidí,“ popisuje Ondřej Čížek, učitel předmětu okrasné nádrže.

Pro milovníky technických údajů přidává, že objem vody ve školním jezírku je zhruba 50 metrů krychlových, hladina má 50 metrů čtverečních a maximální hloubka je okolo dvou metrů.

Fotogalerie

Kantoři rybářské školy přitom nemluví o nové nádrži jako o okrasném jezírku, ale jako o výukovém. Je určeno především pro posluchače specializace vodní stavby v rybářství.

„Studenti se budou sami o jezírko starat, čistit filtrace a snadněji pochopí, jak vše funguje, protože se učí taková jezírka i navrhovat,“ říká ředitel školy Karel Dubský.

V podzemní učebně zatím není moc pomůcek, je vybavena pouze projektorem se snímky druhů ryb. Časem mají přibýt i ukázky materiálů, z nichž se jezírka dělají, a další pomůcky orientované na stavební zaměření v této žádané oblasti.

„Podobná jezírka vznikají i na soukromých zahradách, ale jako výukové ho máme první a ve spojení s podzemní učebnou jsme určitě jediní v republice,“ upřesňuje Čížek.

Hůda vzpomínal na studium

Rybářská škola se chlubila novinkami pozvaným hostům, mezi nimiž byla i řada jejích absolventů včetně prezidenta Rybářského sdružení ČR Jana Hůdy.

Ten se při prohlídce učebny mechanizace, laboratoří i venkovního zázemí své bývalé střední školy neubránil srovnání se starými časy. Nadchla ho i zastávka u mokřadu s vodními rostlinami, kde škola vysázela například několik druhů orobince, puškvorec, ostřici či rákos.

„Ta poznávačka pod širým nebem se mi moc líbí, protože to studentům okamžitě zůstane v paměti. My se to museli učit z knížek a pak u rybníka a profesor Podubský, který nás to učil, nám říkal: ‚Přece nebudete školáci, kteří někam přijdou, a když se vás někdo zeptá, co tam roste, řeknete, jo, roste tam takovej ten neřád.‘ Ne, vy řeknete, že je to stolístek, kanadský vodní mor nebo orobinec, ale řeknete to přesně,“ líčí Hůda.

Vodňanská rybářská škola v posledním roce investovala do modernizace výuky a svého zázemí s pomocí kraje a evropských fondů celkem 13,1 milionu korun.

Zrekonstruovala také halu, která sloužila původně jako kotelna a poté nevzhledná učebna se starým inventářem, na moderní učebnu rybářské mechanizace vybavenou nejnovějšími stroji a zařízeními používanými v rybářství - motorovými loděmi, líhňařskými přístroji či zařízením zpracovny ryb.

„Díky tomu jsme se posunuli na úroveň rybářské praxe, ne jako tomu bylo dříve, že jsme dostávali různé vyřazené stroje na ukázku a na pořádné vybavení si naši studenti sáhli až někde v rybářských firmách,“ říká šéf školy Dubský s tím, že vylepšení se konečně dočkal i léta nevyhovující povrch školního dvora a v laboratořích přibyly nové mikroskopy a další vybavení.

Posledním přírůstkem je pstruhový potok, který simuluje konkrétní biotop Zlatého potoka na Prachaticku. Dokonce i rostliny a živočichové tam byli převezeni z tohoto potoka.

„V poslední době se škola značně zmodernizovala a názorným příkladem se výuka hodně zjednodušuje. Tato škola drží krok s produkčním rybářstvím a nesmírně mě baví,“ libuje si Jan Šabatka, student třetího ročníku specializace chov ryb.

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Srážka s kamionem má třetí oběť, mrtvým v autě bylo 17, 19 a 23 let

Při tragické nehodě zemřely v obci Hořice na Šumavě dvě ženy. Dva muže převezl...

Tragická nehoda v Hořicích na Šumavě z úterního večera má třetí oběť. V českobudějovické nemocnici ve středu zemřel...

Další z rubriky

V Písku zněl husitský chorál. Vondruška představil poslední díl epopeje

Spisovatel Vlastimil Vondruška představil v rytířském sále v Písku poslední díl...

Za zvuku středověké hudby vstoupil v úterý do života poslední díl Husitské epopeje Vlastimila Vondrušky. Nejčtenější...

Stát dá pětistovku za zobák kormorána, podle rybářů ale ptáků neubude

Kormorán velký přezimuje na pražské Vltavě ve velkých hejnech a rybářům působí...

Přemnožení kormoráni působí rybářům milionové škody. Stát je chce zmírnit tím, že začíná myslivcům od listopadu...

Jižní Čechy mají druhou nejnižší nezaměstnanost v republice

Nezaměstnaný muž na Úřadu práce. Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Jihočeském kraji klesla v říjnu na 1,9 procenta. O práci se ucházelo více než devět tisíc lidí,...

Najdete na iDNES.cz