Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jih Čech je páté nejlepší místo pro život. Body sráží doprava

  9:12aktualizováno  9:12
Jihočeský kraj skončil v právě uplynulém roce ve srovnávacím projektu regionů Místo pro život pátý. Oproti předchozímu ročníku se o jedno místo propadl.

Mezi silnými stránkami jižních Čech vynikají dobrovolní hasiči, kterých tu působí dvojnásobek proti republikovému průměru. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Čistý vzduch a dostatek zeleně. Nespočet kulturních akcí i spousta dobrovolných hasičů. Rostoucí počet míst ve školkách i domovech pro seniory, nízká nezaměstnanost a nejbezpečnější silnice. To jsou silné stránky Jihočeského kraje, které mu ostatní regiony mohou závidět.

A teď minusy: slabá dálniční a železniční síť. Málo dětských hřišť, vysoká průměrná nemocnost, ale i recyklace odpadu, která je třetí nejnižší ze všech čtrnácti krajů.

Kvůli těmto negativním bodům ztráceli Jihočeši v celostátním projektu Místo pro život body. Skončili nakonec na pátém místě.

Místo pro život 2015

Hlavní město Praha 100
Královéhradecký kraj 96,7
Plzeňský kraj 95,6
Liberecký kraj 91,3
Jihočeský kraj 90,1
Vysočina 87,8
Zlínský kraj 86,0
Karlovarský kraj 86,0
Pardubický kraj 85,1
Jihomoravský kraj 85,1
Olomoucký kraj 81,8
Moravskoslezský kraj 80,8
Ústecký kraj 79,5
Středočeský 78,8

„Páté místo může budit zdání, že ve srovnání ze 14 krajů je to pořád dobré umístění. Na jihu Čech se žije dobře, ale pořád máme co zlepšovat. Třeba odpadové hospodářství, kde chceme i podporou ekologické výchovy přispívat k tomu, aby lidi co nejvíc třídili odpad a co nejméně ho skončilo na skládkách nebo ve spalovnách,“ konstatoval jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Na rozdíl od spolupráce s obcemi při sběru a likvidaci odpadů a motivování lidí k menší produkci odpadků a jejich lepšímu třídění ale hejtmanství těžko ovlivní třeba málo rozvinutou síť kolejí. „V době, kdy se nové železniční tratě s výjimkou hlavních koridorů moc nestaví, musíme brát v úvahu, že jak naši předci koleje postavili, tak to je. Myslím, že na jihu Čech železniční síť odpovídá hustotě zalidnění,“ podotkl Zimola.

Primáře transfuzního oddělení českobudějovické nemocnice Petra Biedermanna zaskočil údaj, že mezi slabiny regionu patří málo dárců krve. Ve srovnání s celostátním průměrem je jich na jihu Čech podle projektu Místo pro život jen 56 procent.

„Dárců máme tolik, že nestačíme pokrývat zájem a musíme návštěvy regulovat. Nevím, z jakých dat průzkum vychází, ale musí se vycházet ze spotřeby krve nemocnic v kraji,“ sdělil Biedermann, který vede největší transfuzní nemocniční oddělení v regionu. To zásobuje krví i operační sály nemocnic v Krumlově, Prachaticích a Strakonicích a v případě potřeby pomáhá i dalším špitálům.

„Je možné, že Jihočeský kraj na tom s dárci krve není špatně, ale ve srovnání s ostatními kraji jich má méně. Chápu, že některá kritéria mohou být těžko srozumitelná tomu, kdo nevidí do metodiky výzkumu,“ reagoval mluvčí výzkumu Místo pro život Jakub Splavec.

Mezi silnými stránkami jižních Čech vynikají dobrovolní hasiči, kterých tu působí dvojnásobek proti republikovému průměru - dokonce 209 procent. Ve spoustě obcí mají letitou tradici a široký záběr činností. K nejaktivnějším se řadí například Sbor dobrovolných hasičů v Borovanech na Českobudějovicku, který v uplynulém roce oslavil 120. výročí své existence.

„Máme dobré zázemí, kromě garáže i klubovnu a sál. Další zázemí máme na sportovním stadionu, kde můžeme trénovat na závody,“ popisuje jednatel borovanských hasičů Karel Macht. Chloubou sboru jsou letní tábory pro děti a loutkářský soubor, který mají jako jediní hasiči v Česku.

Region vyniká i počtem lůžek pro seniory v domovech důchodců. „V přepočtu na tisíc obyvatel v tom věku je v kraji 26,5 lůžka. To je nejvíc v Česku. A v Jihočeském kraji vede Prachaticko, které má 41,4 lůžka na tisíc seniorů,“ srovnává Irena Kovárnová z budějovické krajské správy ČSÚ. Senioři tam žijí v domovech v šumavské přírodě, většinou v přestavěných rekreačních objektech.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Najdete na iDNES.cz