Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jih Čech je páté nejlepší místo pro život. Body sráží doprava

  9:12aktualizováno  9:12
Jihočeský kraj skončil v právě uplynulém roce ve srovnávacím projektu regionů Místo pro život pátý. Oproti předchozímu ročníku se o jedno místo propadl.

Mezi silnými stránkami jižních Čech vynikají dobrovolní hasiči, kterých tu působí dvojnásobek proti republikovému průměru. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Čistý vzduch a dostatek zeleně. Nespočet kulturních akcí i spousta dobrovolných hasičů. Rostoucí počet míst ve školkách i domovech pro seniory, nízká nezaměstnanost a nejbezpečnější silnice. To jsou silné stránky Jihočeského kraje, které mu ostatní regiony mohou závidět.

A teď minusy: slabá dálniční a železniční síť. Málo dětských hřišť, vysoká průměrná nemocnost, ale i recyklace odpadu, která je třetí nejnižší ze všech čtrnácti krajů.

Kvůli těmto negativním bodům ztráceli Jihočeši v celostátním projektu Místo pro život body. Skončili nakonec na pátém místě.

Místo pro život 2015

Hlavní město Praha 100
Královéhradecký kraj 96,7
Plzeňský kraj 95,6
Liberecký kraj 91,3
Jihočeský kraj 90,1
Vysočina 87,8
Zlínský kraj 86,0
Karlovarský kraj 86,0
Pardubický kraj 85,1
Jihomoravský kraj 85,1
Olomoucký kraj 81,8
Moravskoslezský kraj 80,8
Ústecký kraj 79,5
Středočeský 78,8

„Páté místo může budit zdání, že ve srovnání ze 14 krajů je to pořád dobré umístění. Na jihu Čech se žije dobře, ale pořád máme co zlepšovat. Třeba odpadové hospodářství, kde chceme i podporou ekologické výchovy přispívat k tomu, aby lidi co nejvíc třídili odpad a co nejméně ho skončilo na skládkách nebo ve spalovnách,“ konstatoval jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Na rozdíl od spolupráce s obcemi při sběru a likvidaci odpadů a motivování lidí k menší produkci odpadků a jejich lepšímu třídění ale hejtmanství těžko ovlivní třeba málo rozvinutou síť kolejí. „V době, kdy se nové železniční tratě s výjimkou hlavních koridorů moc nestaví, musíme brát v úvahu, že jak naši předci koleje postavili, tak to je. Myslím, že na jihu Čech železniční síť odpovídá hustotě zalidnění,“ podotkl Zimola.

Primáře transfuzního oddělení českobudějovické nemocnice Petra Biedermanna zaskočil údaj, že mezi slabiny regionu patří málo dárců krve. Ve srovnání s celostátním průměrem je jich na jihu Čech podle projektu Místo pro život jen 56 procent.

„Dárců máme tolik, že nestačíme pokrývat zájem a musíme návštěvy regulovat. Nevím, z jakých dat průzkum vychází, ale musí se vycházet ze spotřeby krve nemocnic v kraji,“ sdělil Biedermann, který vede největší transfuzní nemocniční oddělení v regionu. To zásobuje krví i operační sály nemocnic v Krumlově, Prachaticích a Strakonicích a v případě potřeby pomáhá i dalším špitálům.

„Je možné, že Jihočeský kraj na tom s dárci krve není špatně, ale ve srovnání s ostatními kraji jich má méně. Chápu, že některá kritéria mohou být těžko srozumitelná tomu, kdo nevidí do metodiky výzkumu,“ reagoval mluvčí výzkumu Místo pro život Jakub Splavec.

Mezi silnými stránkami jižních Čech vynikají dobrovolní hasiči, kterých tu působí dvojnásobek proti republikovému průměru - dokonce 209 procent. Ve spoustě obcí mají letitou tradici a široký záběr činností. K nejaktivnějším se řadí například Sbor dobrovolných hasičů v Borovanech na Českobudějovicku, který v uplynulém roce oslavil 120. výročí své existence.

„Máme dobré zázemí, kromě garáže i klubovnu a sál. Další zázemí máme na sportovním stadionu, kde můžeme trénovat na závody,“ popisuje jednatel borovanských hasičů Karel Macht. Chloubou sboru jsou letní tábory pro děti a loutkářský soubor, který mají jako jediní hasiči v Česku.

Region vyniká i počtem lůžek pro seniory v domovech důchodců. „V přepočtu na tisíc obyvatel v tom věku je v kraji 26,5 lůžka. To je nejvíc v Česku. A v Jihočeském kraji vede Prachaticko, které má 41,4 lůžka na tisíc seniorů,“ srovnává Irena Kovárnová z budějovické krajské správy ČSÚ. Senioři tam žijí v domovech v šumavské přírodě, většinou v přestavěných rekreačních objektech.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Bez tunelu pod nádražím hrozí v Českých Budějovicích kolaps dopravy

U Mánesovy ulice je naplánovaná patrová křižovatka. Pod zemí má mít silnice...

Více než miliarda korun je cena za podjezd pod nákladovým nádražím v Českých Budějovicích. Má být hotový stejně s...

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Vyhlídka se k Plešnému jezeru na Šumavě může vrátit už za rok

Vyhlídka u Plešného jezera stojí v kamenném moři na zelené turistické značce.

Třináct projektů nemá významný vliv na životní prostředí, další zůstanou u ledu, nebo si vyžádají nová opatření jako...

Najdete na iDNES.cz