Nákupní centrum. (Ilustrační snímek)

Nákupní centrum. (Ilustrační snímek) | foto: Lenka Zimmelová, MF DNES

Jihočechům se vyplatí vyrazit na předvánoční nákupy za hranice

  • 5
Když Jihočeši zamíří pro vánoční dárky za hranice, ušetří tisíce. V Rakousku se vyplatí nakoupit především oblečení. Srovnatelné modely jsou až o stovky korun levnější. Za méně peněz lze pořídit sladkosti ale třeba i natankovat. Nákupy navíc lze spojit s návštěvou adventních trhů.

Nákupní výlety za hranice se staly pro tisíce Jihočechů samozřejmostí.
Do zahraničí míří pro oblečení a další zboží hlavně kvůli ceně. Navíc zde mohou počítat s daleko bohatším výběrem. Při větším nákupu snadno ušetří stovky i tisíce korun.

"Na děti oblečení už nikde jinde nenakupujeme. Pořídila jsem synovi zimní kombinézu v přepočtu za 500 korun. Srovnatelnou jsem u nás viděla o 300 korun dražší," chlubila se Monika Hořejší z Českých Budějovic, která nakupovala v obchodním centru Plus City v rakouském Paschingu na okraji Lince.

Nákupní centrum v rakouském Linci.

Nákupní centrum v rakouském Linci.

Z ciziny si matka dvou děti vozí i velká balení pracích prášků. Nedávno zde navíc objevila obchod City Outlet, jenž nabízí zboží z dřívějších kolekcí. Slevy tu většinou dosahují až 70 procent původní ceny.

Výhodným nákupům v zahraničí před Vánoci nahrává i poměrně výhodný kurz. Euro lze nyní pořídit lehce nad 25 korun. Například dámský svetřík, který v budějovickém New Yorkeru pořídíte za 419 korun, vás v Rakousku vyjde zhruba o 40 korun levněji.

V jiných obchodech jsou rozdíly markantnější. Například řetězce C&A nebo H&M navíc v zahraničí nabízejí zboží, které u nás v regálech často ani nenajdete.

Linecký H&M už v polovině listopadu nabízel 50procentní slevu na dětskou károvanou bundičku. Ta vyšla na 253 korun. Dámský svetr s rolákem stál v rakouské prodejně C&A o stokorunu méně než úplně stejný v Česku.

"Když se u nás tyto obchody zaváděly, využily toho, že zde byl po tomto zboží velký hlad. Běžné značky v zahraničí se tak u nás staly značky luxusní. Tomu odpovídá i cena," vysvětluje analytik budějovické společnosti CEVE Martin Janoušek. Situace se však podle něj začíná pomalu zlepšovat.

Levněji nakoupíte i suroviny na vánoční pečení

Chystáte se na vánoční pečení? Pak určitě přibrzděte v některém z obchodů řetězce Hofer. Balení 400gramové čokolády tu seženete v přepočtu za 25 korun. Oblíbené Mozartovy koule, jejichž 343gramové balení se u nás prodává okolo stokoruny, tu vyjdou na 75 korun a menší balení bonboniéry Merci na 63 korun.

Naopak kosmetiku si kupte raději doma. Výjimkou jsou dražší toaletní vody a parfémy. V případě, že narazíte v Rakousku na výhodnou nabídku, ušetříte až polovinu ceny. Při pátrání po voňavém dárku pod stromeček se vyplatí přibrzdit v bývalých freeshopech u hranic. Za zajímavé ceny tu pořídíte i alkohol nebo sladkosti.

Pokud jste byli zvyklí tankovat při cestě do zahraničí doma, teď na to klidně zapomeňte. Na většině čerpacích stanic v Rakousku totiž vychází benzin i nafta levněji než u nás.

Ve Freistadtu prodávají naftu za 1,139 eura, v přepočtu asi za 28,80 koruny za litr. Benzin pak vychází přibližně na 30 korun. Pro srovnání, české benzinky často nabízejí ceny o korunu až dvě vyšší.

Linec není jediným místem, kam se dá vyjet za nákupy. Mnoho obchodů nabízí i blízký Freistadt. Jiní si zase oblíbili německý Pasov. Pokud se vypravíte do ciziny za nákupy právě v těchto týdnech, můžete je spojit i s návštěvou malebných adventních trhů.

V Rakousku se vyplatí nakoupit především oblečení. Srovnatelné modely jsou až o stovky korun levnější. Za méně peněz přivezete i sladkosti, neproděláte ani na pohonných hmotách. Nákupy můžete spojit s návštěvou adventních trhů.