Nemocnici v rakouském Gmündu mají lidé z Českovelenicka mnohem blíže než když

Nemocnici v rakouském Gmündu mají lidé z Českovelenicka mnohem blíže než když musí jezdit do Českých Budějovic nebo Jindřichova Hradce. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jihočeši usilují o stálou péči lékařů v rakouském Gmündu

  • 0
Podaří se zajistit pro lidi z Českých Velenic a okolí dostupnější péči zdravotníků v Rakousku nastálo? V moderní Zemské nemocnici v Gmündu mohou hledat pomoc i přes prázdniny. Další osud záleží na dohodě kraje s pojišťovnami.

Zájem pacientů z jihočeského příhraničí o zdravotnickou péči v rakouském Gmündu předčil očekávání. Během tříměsíčního zkušebního programu Healthacross in practice vyhledalo péči lékařů v gmündské zemské nemocnici přes sto pacientů z Českovelenicka a Suchdolska.

Pilotní projekt už skončil, rakouští lékaři však budou ošetřovat české pacienty i o prázdninách. Jeho tvůrci se snaží vyjednat s pojišťovnami takové podmínky, aby měli lidé z příhraniční oblasti dostupnou péči v Gmündu napořád.

Pro Českovelenické je mnohem výhodnější pouze přejet Lužnici a absolvovat zhruba čtyřkilometrovou cestu do Gmündu, než se trmácet za zdravotníky 60 kilometrů do nemocnic v Jindřichově Hradci nebo v Budějovicích.

"Náš velký sen je, aby to fungovalo nastálo. Vždyť o ošetření českých pacientů v blízké rakouské nemocnici se diskutuje od doby, kdy se otevřely hranice," podotkl velenický starosta Jaromír Slíva.

V rakouské nemocnici pracují lékaři i sestry z Čech

Během samotného projektu, který podporovala Evropská unie, se ukázalo, že ošetření českých pacientů v Rakousku je mnohem méně problematické, než by se dalo čekat. Vzhledem k tomu, že v gmündské nemocnici pracuje řada česky mluvících lékařů i dalšího zdravotnického personálu, jazyková bariéra jakoby neexistovala. Pro všechny případy byl na místě také zkušený překladatel.

Navíc díky tomu, že ordinační hodiny chirurgické, ortopedické a interní ambulance, které pacienty přijímají, jsou soustředěny do jednoho dne, personál je na české pacienty vždy připraven.

Nemocnice přitom přijímá kromě pacientů s naplánovanými ambulantními výkony také akutní případy, které tam mohou dopravit i jihočeští záchranáři.

Pacienti si blízkost nemocnice i kvalitní péči pochvalují. "Udělali mi tu dvě akutní operace a pečovali o mě tak, že jsem si připadala jako princezna Diana," svěřila se 72letá švadlena v penzi Marie Kosmatová z Českých Velenic.

Tvůrci projektu se však v této chvíli ocitli zase na začátku cesty a snaží se vyjednat, aby nemocnice v Gmündu byla pro české pacienty dostupná dlouhodobě. To je závislé zejména na vyřešení financování péče.

"Zatím se nám nepodařilo dojednat udržitelné řešení se zdravotními pojišťovnami, které jsou v tomto ohledu klíčové. Věříme však, že spokojenost českých pacientů, klientů pojišťoven, bude silným argumentem pro jednání," řekl Michal Čarvaš, supervizor projektu a šéf prachatické nemocnice.

Pojišťovny zatím proplácejí zpětně svým klientům jen vyšetření rakouskými ambulantními specialisty. "Zdravotní pojišťovny na projektu spolupracují a hradí to, co jim zákony umožňují," sdělila ředitelka krajské pobočky VZP Bronislava Hlachová.

Gmünd leží na česko-rakouských hranicích.

Gmünd leží na česko-rakouských hranicích.