Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přijeďte, lákají Jihočeši nového pána Hradu na Šumavu i do Temelína

  13:34aktualizováno  13:34
Na Šumavě má budoucí prezident Miloš Zeman dveře otevřené. Na návštěvu ho tento týden oficiálně pozve ředitel národního parku Jiří Mánek, objevit se může i v elektrárně Temelín. Zeman se také může těšit na pozvání na Zemi Živitelku.

Nově zvolený český prezident Miloš Zeman | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Nově zvolenému prezidentovi Miloši Zemanovi samozřejmě blahopřeji. Budu rád, když ani do budoucna neztratí Šumavu ze zřetele a už v prezidentské funkci si najde čas na Šumavu opět zavítat," řekl ředitel parku Jiří Mánek.

Ještě tento týden mu zašle osobní pozvání k návštěvě. Je pravděpodobné, že na něj Zeman brzy zareaguje, protože dění v národním parku vždy sledoval a pravidelně se k němu vyjadřoval. Šumavu několikrát navštívil, v posledních letech pak především v souvislosti s bojem proti kůrovci.

Budoucí prezident je zastáncem názoru, že je třeba se o lesy aktivně starat. Ekologické aktivisty, kteří bránili kácení, proto neváhal nazvat teroristy. Na Šumavě byl například v roce 2009, kdy viděl oblasti zasažené kůrovcem a označil to za apokalyptický pohled.

Zdali bude národní park skutečně jedním z prvních míst, která Zeman po vítězství v prezidentských volbách navštíví, by mohlo být jasné na začátku příštího týdne.

"Program na měsíc únor začneme řešit na konci tohoto týdne," sdělila Hana Burianová, mluvčí Zemanovy prezidentské kampaně.

Pravdou je, že on sám ještě před druhým kolem voleb potvrdil, že pokud bude zvolen, tak jednou z prvních věcí v úřadu bude návštěva všech krajů. Pokud by se však mělo jednat přímo o prezidentskou návštěvu, musí s cestováním počkat až po inauguraci, jež je naplánovaná na 8. března.

Mezi další cíle v Jihočeském kraji by pak mohly patřit například Jaderná elektrárna Temelín, budějovický Budvar či některá z akcí na českobudějovickém výstavišti.

"Pro Temelín by nebyla návštěva hlavy státu žádnou novinkou. Například prezident Klaus navštívil naši elektrárnu už dvakrát a Miloš Zeman tu byl jako předseda vlády v době, kdy se elektrárna spouštěla. Pokud kancelář nově zvoleného prezidenta bude mít o prohlídku zájem, rádi připravíme zajímavý program," uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Pokud se budoucí prezident bude držet tradice, mohou s ním na českobudějovickém výstavišti počítat na začátku září při zahájení Národních dožínek na Zemi živitelce.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Najdete na iDNES.cz