Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihočeský kraj je čtvrtý nejlepší pro život. Díky ovzduší a kultuře

  14:09aktualizováno  14:09
Jihočeský kraj skončil na čtvrtém místě ve výzkumu Místo pro život 2014. Přispělo k tomu čisté životní prostředí, aktivní občané a atraktivní kulturní nabídka. Výše se nedostal kvůli slabinám v dopravě či vysoké nemocnosti.

Kultura je v Jihočeském kraji na špičkové úrovni. Snímek je z opery Rusalka před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ve čtvrtém ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život 2014 si Jihočeský kraj proti předchozímu roku výrazně polepšil. Ze sedmé pozice tentokrát těsně zaostal za stupni vítězů a obsadil čtvrtou příčku. Titul Místo pro život 2014 získal Plzeňský kraj, na druhém a třetím místě se umístil předloňský vítěz Hlavní město Praha a Královéhradecký kraj.

Pořadí krajů za rok 2014

1. Plzeňský kraj

2. Hlavní město Praha

3. Královéhradecký kraj

4. Jihočeský kraj

5. Pardubický kraj

6. Liberecký kraj

7. Jihomoravský kraj

8. Zlínský kraj

9. Kraj Vysočina

10. Karlovarský kraj

11. Olomoucký kraj

12. Moravskoslezský kraj

13. Středočeský kraj

14. Ústecký kraj

zdroj: agentura Datank

Ve výzkumu srovnává agentura Datank osm vybraných oblastí a celkem 54 kritérií. Jihočeský kraj sbíral body za to, že je tu hodně zeleně, dobrý vzduch i bezpečné prostředí. Naopak mezi slabé stránky regionu patří špatná dopravní i kanalizační síť, nadmíra komunálního odpadu a dlouhá nemocnost.

„Důležité pro mě je, že místní obyvatelé si na rozdíl od výzkumníků myslí, že Jihočeský kraj je nejlepším místem pro život. Jako krajská samospráva se snažíme zlepšovat slabé stránky, jako jsou silnice, železnice a letiště, protože s tím je spojena ještě lepší zaměstnanost. Firmy se logicky usazují tam, kde funguje dobré dopravní spojení,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

V regionu je mnoho kulturních institucí, spousta sportovních akcí, ubytovacích kapacit je na jihu Čech také dostatek. Například kulturních akcí v kraji se loni účastnilo v přepočtu na tisíc obyvatel 1 149 návštěvníků, zatímco průměr v Česku je 756 lidí. Významný podíl na tom má i diváky oblíbené a odborníky proklínané otáčivé hlediště v barokní zahradě krumlovského zámku, před nímž v létě hrají herci z Jihočeského divadla.

Vysoká volební účast „Na představeních, která hrajeme před točnou, je návštěvnost 99 procent. Loni je vidělo 55 tisíc diváků. Krumlovské hlediště má celorepublikový význam a je atraktivním kulturním zážitkem, což dokazuje jeho návštěvnost,“ řekl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Hodně hasičů a dárců krve

Obyvatelé jižních Čech se však nezajímají jen o kulturu a sport, ale také o to, jak to v jejich kraji vypadá. A občanské soužití je zde na velmi dobré úrovni. Dokazuje to také velký počet dobrovolných hasičů a dárců krve. Podle statistik je v jižních Čechách o polovinu víc dobrovolných hasičů proti celostátnímu průměru a o čtvrtinu víc dárců krve.

Podle primáře transfuzního oddělení budějovické nemocnice Petra Biedermanna je za silnou základnou dárců dobrá spolupráce zdravotníků s Červeným křížem i finanční podpora dárcovství radnicí a krajem. „Kvůli získání mladých posil jsme začali v roce 2013 s akcí Studentské krvebraní, díky níž se zvýšila naše základna o 300 dárců,“ vysvětlil primář Biedermann.

Platy zaostávají

S platy zaměstnanci v regionu stále zaostávají, ačkoli oproti předchozímu roku se tu průměrná mzda zvýšila. „Byl bych rád, kdyby Jihočeši byli za svou práci zaplaceni stejně jako lidé v Praze,“ přeje si Zimola.

Mezi slabé stránky regionu patří dlouhodobě také dopravní infrastruktura. Silnic je málo a umírá na nich hodně lidí. Špatně jsou na tom Jihočeši i s podílem efektivní železniční dopravy. Bolavým místem regionu je podle čerstvého výzkumu také průměrná pracovní neschopnost pro nemoc a úrazy. Jihočeští marodi si připsali v tomto kritériu v procentuálním podílu na celostátním průměru nelichotivých 120 procent.

Výzkum Místo pro život 2014 kritizuje obyvatele jižních Čech také za to, že zhoršují své příznivé životní prostředí nadměrnou produkcí odpadů. Zatímco celostátní průměr je 307 kilogramů komunálního odpadu na jednoho obyvatele, na Jihočecha připadá 315 kilogramů odpadu.

Při ohlédnutí do předchozích let je však vidět, že se situace v této oblasti v regionu zlepšuje. „Za jižní Čechy máme v odpadu o nějaké kilo navíc, ale nevidím to jako zásadní problém. Ta křivka pořád klesá dolů, i když třídění využitelných složek komunálního odpadu v posledních letech stagnuje. Všichni, co se do třídění chtěli zapojit, už to udělali,“ podotkla Hana Pacáková z krajského odboru životního prostředí.

Krajští odborníci na odpady se proto nyní soustředí především na ekologickou výchovu dětí, které pak často samy poučují rodiče, jak je důležité odpady třídit.

A jak dopadl Jihočeský kraj v jednotlivých oblastech? Za volnočasové aktivity a turismus se umístil na prvním místě mezi kraji, za občanskou společnost a toleranci na druhém a za pracovní podmínky na třetím místě. V ekologii a životním prostředí skončil pátý, ve zdravotnictví a bezpečnosti sedmý. Až devátou příčku mu vynesla péče o děti a vzdělávání a rozvoj infrastruktury.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Mladý muž, který havaroval u Hořic na Šumavě, v nemocnici zemřel

Střet tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě.

Třiadvacetiletý řidič, který se v úterý ráno těžce zranil při střetu tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě, dopoledne...

Řidič přejel do protisměru, kde čelně boural. Odvezli ho v kritickém stavu

Střet tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě.

V kritickém stavu vezli záchranáři do nemocnice třiadvacetiletého řidiče, který ráno přejel náhle do protisměru a...

Tříhodinová hádka o halu. Část klubů je proti jejímu bourání

Sportovní hala v Českých Budějovicích.

V době, kdy budějovická radnice hledá v soutěži firmu, která má postavit Multifunkční centrum Dlouhá louka za více než...

Grafton Recruitment Praha
ZÁSTUPCE VEDOUCÍHO AUTOSERVISU, České Budějovice

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz