Absolutně nejlepší fotografií je snímek Zdeňky Děkanové.

Absolutně nejlepší fotografií je snímek Zdeňky Děkanové. | foto: Zdeňka Děkanová

Jihočeši nafotili stovky zimních fotografií, podívejte se na ty nejlepší

  • 1
Čtenáři MF DNES poslali do soutěže o nejlepší zimní snímek z Jižních Čech na 280 fotografií. Absolutní vítězkou soutěže se stala Zdeňka Děkanová. Fotoreportéři MF DNES vybrali ale i další povedené snímky.

Při fotografování zimy si čtenáři MF DNES přišli na své. Na stovkách snímků byste našli přírodu v nejrůznějších podobách, děti, sněhuláky, sportovce, zvířata nebo dokonce filmového Kukyho na lyžích.

Že jste ještě v letošní zimě nevyrazili s fotoaparátem ven? Pak právě vám přinášíme tipy, jak správně fotografovat zimní přírodu, aby se obrázky skutečně podařily?

Autorem snímku je Radek Matouš.
Autorem snímku je Miloslav Kusbach.

Snímek vlevo vyfotografoval Radek Matouš. Autorem fotografie vpravo je Miloslav Kusbach.

"Univerzální rada, jak vyfotit zimu, v podstatě neexistuje. Každý záběr totiž potřebuje něco jiného. Naštěstí dnes již většina z vás pobíhá po horách a sněžných pláních s digitálním fotoaparátem. Jeho velkou výhodou je možnost fotografovat systémem pokus omyl," vysvětluje fotoreportér MF DNES Slavomír Kubeš.

VÍTĚZKA

Nejlepší fotografii poslala do soutěže 26letá učitelka střední školy v Třeboni Zdeňka Děkanová.

Autorkou vítězného snímku je 26letá učitelka střední školy v Třeboni Zdeňka Děkanová.

"Jsem moc ráda, že se fotka líbila. Vznikla v Horní Plané, odkud pocházím. S přítelem nás napadlo postavit na zasněžené pláži přímo u Lipenského jezera sněhuláka. No, a protože nosím foťák skoro pořád u sebe, tak jsem ho vyfotila,“ říká slečna. Fotografování se věnuje amatérsky asi pět let.  Vítězný snímek zaujal hlavně tím, že v sobě spojuje všechna tři témata soutěže – krajinu, detail i život v zimě. „Ačkoli je fotografie plná zimní nostalgie, silueta sněhuláka jí dodává kouzlo a veselí zimních radovánek,“ shrnul fotoreportér MF DNES Slavomír Kubeš. Navíc autorka ukázala, že se nebojí pracovat s netradičním formátem záběru a nenechává se svazovat klasickým poměrem stran 2:3.

 To znamená, každý záběr si prohlédnout, a nejste-li s výsledkem spokojeni, upravit nastavení a fotografovat znovu a znovu dokud to nebude to pravé.

Autorkou fotografie je J. A. Zábranská.

Další možnosti potom skýtají následné úpravy obrázků na počítači, kde jde leccos doladit. Přesvícené, takzvaně přepálené a neprokreslené bílé plochy však neopraví ani ten nejlepší program.

"Při fotografování krajinek vypadá velice malebně zasněžená louka nebo cesta v mírném protisvětle. To spolehlivě vykreslí nerovnosti závějí, stop nebo ostré stíny stromů na bělostné ploše sněhu. Tyto prvky ještě zesiluje slunce, stojící v zimních měsících nízko nad obzorem, nebo přízemní mlhy a ranní opar v silných mrazech," podotýká Kubeš.

Autorkou snímku je Lenka Jeřábková.
Autorem fotografie je Bohuslav Fistr.

Snímek vlevo vyfotografovala Lenka Jeřábková. Autorem snímku vpravo je Bohuslav Fistr.

Krása námrazy na všem kolem dokáže vykouzlit snovou atmosféru z jiného světa. Pokud obklopeni jejím stříbrem zkusíte použít na přisvícení blízkého detailu šípku s ledovými jehlicemi blesk, budete možná výsledkem mile překvapeni, ale pozor na bleskové světlo ve vánici. Bílé pleskance vloček 'napálených fleší' spolehlivě zničí i ten nejlepší záběr.

,